Дві тисячі солдатів і 60 авіаційних одиниць: НАТО розпочало ядерні тренування.
Упродовж наступних двох тижнів на авіабазах Бельгії та Нідерландів, а також у повітряному просторі над Північним морем, відбудуться військові навчання під назвою "Стійкий полудень".
Від понеділка, 14 жовтня, протягом двох тижнів триватимуть щорічні військові навчання Північноатлантичного альянсу (НАТО) з захисту країн-учасниць, під час яких відпрацьовуватимуть застосування ядерної зброї.
Згідно з даними, отриманими від НАТО в Брюсселі, в навчаннях під назвою Steadfast Noon ("Стійкий полудень") планується участь приблизно двох тисяч військових, які розміщені на восьми авіабазах у Європі.
У ході повітряних навчань візьмуть участь більше 60 літаків з 13 країн НАТО, серед яких і Німеччина. Серед цих повітряних засобів будуть сучасні винищувачі, здатні нести американські ядерні боєприпаси, розташовані в Європі, а також далекі бомбардувальники, літаки для спостереження та повітряного дозаправлення.
Маневри відбудуться на авіабазах у Бельгії та Нідерландах, а також у повітряному просторі Північного моря, включаючи території Великобританії та Данії.
НАТО не розкрила жодних деталей щодо сценарію навчань, однак, за інформацією агентства dpa, ряд військових аналітиків стверджують, що маневри мають на меті відпрацювання безпечної транспортування американських ядерних боєприпасів з підземних сховищ до літаків та їх підготовку для встановлення під винищувачами. Проте, як зазначають фахівці, тренувальні польоти потім виконуються без використання бомб.
Програма НАТО, що стосується спільного використання ядерної зброї, передбачає можливість застосування американських ядерних боєприпасів, розміщених у Європі, в екстрених ситуаціях. Вони можуть бути скинуті з літаків союзників на цілі противника. За неофіційними даними, ці боєприпаси зберігаються на півночі Італії, в Туреччині, а також у Бельгії, Нідерландах і на авіабазі Бюхель у німецькій землі Рейнланд-Пфальц.
У НАТО підкреслюють, що навчання "Стійкий полудень" не є відповіддю на агресію Росії щодо України, і що бойова техніка не буде використана під час цих маневрів. Проте ці навчання мають на меті донести до РФ ясний меседж про готовність Альянсу до оборони, включаючи можливість використання ядерної зброї "у випадку найгіршого розвитку подій".
"Ядерне стримування становить фундамент безпеки Північноатлантичного альянсу", - підкреслив генеральний секретар НАТО Марк Рютте перед початком навчань. Він зазначив, що ці військові маневри покликані продемонструвати "будь-якому потенційному ворогу", що Альянс готовий реагувати на будь-які загрози і захищати всіх своїх партнерів.