Більше для медіа, аніж для громадськості: Чому Мінцифри ініціює тестування пілотного 5G?


Увечері 1 листопада міністр цифрової трансформації Михайло Федоров оголосив про старт пілотного проєкту, спрямованого на впровадження 5G-зв'язку в трьох містах. Для успішної реалізації цього проєкту уряд затвердив необхідні зміни до постанови, що регулює використання радіочастот.

"Пілотний проєкт триватиме два роки, пройде у два етапи і охопить три міста. Його мета - перевірити сумісність 5G з військовим обладнанням. Цим займатимуться НКЕК (Нацкомісія з регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та послуг поштового зв'язку - ЕП) та Український державний центр радіочастот", - уточнив міністр.

Обговорення впровадження 5G-зв'язку в Україні тривають не менше ніж протягом п'яти років. Навіть під час президентства Петра Порошенка було підписано указ, що стосується розвитку мобільних мереж п'ятого покоління. Проте, ймовірно, реальна реалізація цієї нової технології у загальнодоступних мережах не відбудеться найближчим часом.

Заява Федорова щодо старту пілотного проєкту в трьох містах не є свідченням повноцінного впровадження мережі для місцевих жителів. Можливо, початкові етапи тестування та запусків відбуватимуться на локальному рівні, і навіть ті, хто матиме можливість підключитися до 5G, навряд чи помітять істотні зміни в порівнянні з 4G технологією.

Згідно з думками респондентів ЕП в галузі телекомунікацій, вони розглядають такі заяви влади як частину комунікаційних стратегій, які прагнуть залучити до себе інтерес. Які причини цього?

1 листопада 2024 року уряд України ухвалив значні зміни до плану розподілу та використання радіочастотного спектру, які викладені у документі на 143 сторінках. Як зазначено у пояснювальній записці до урядової постанови, що є у розпорядженні ЕП, запуск пілотного 5G в Україні буде реалізовано в два етапи та охопить три міста.

За задумом урядовців, основним завданням тестування технології 5G є перевірка того, чи не впливатиме обладнання нового телекомунікаційного стандарту на роботу військових мереж.

"Спочатку ми плануємо виділити два діапазони для 5G: 700 МГц і 3400-3800 МГц. Теоретична підготовка для 700 МГц уже проведена, але для реалізації практичного етапу потрібно узгодження з військовими. Під час активних бойових дій вони не можуть собі цього дозволити, бо в них постійне бойове чергування", - розповідав у серпні 2023 року директор департаменту розвитку мобільного зв'язку Мінцифри Станіслав Прибитько.

За інформацією телекомунікаційного фахівця Романа Хіміча, такі перевірки є звичайною практикою, спрямованою на minimізацію ризиків радіозавад, пов'язаних із впровадженням 5G технологій.

Одразу декілька співрозмовників ЕП на телеком-ринку повідомили, що першим містом, де відбудеться це тестування, стане Львів. У випадку, якщо обладнання не впливатиме на роботу військових, проєкт масштабують на Київ та Одесу.

Насправді мобільні оператори вже неодноразово проводили тестування технології мобільного зв'язку п'ятого покоління з дозволу уряду. Наприклад, у травні 2024 року Vodafone спільно з фінським виробником телекомунікаційного обладнання Nokia створили тестову 5G-зону на території івано-франківського інноваційного центру "Промприлад".

Обговорювати повноцінний старт мережі в зазначених містах поки що передчасно. Швидше за все, впровадження нової технології спершу відбуватиметься на обмеженій кількості базових станцій, а не охопить увесь мегаполіс. "Впровадження мережі починається з конкретних локацій, тому в зонах тестування користувачі зможуть підключитися до 5G", - коментує Хіміч.

Експерти з телекомунікацій, опитані Економічною Платформою, підкреслюють, що перед впровадженням 5G в Україні потрібно здійснити конверсію радіочастотного спектра. Це передбачає, що поточні користувачі повинні звільнити певні частоти для задоволення нових вимог.

"Спочатку потрібно провести конверсію, а вже потім – аукціон, на якому мобільні оператори можуть придбати ці частоти або отримати їх умовно за символічну суму в 1 гривню, взявши на себе зобов'язання щодо розбудови мережі в установлені терміни. Проте в Україні зазвичай частоти надаються на платній основі," - коментує Олександр Глущенко, колишній член правління Інтернет асоціації України (ІнАУ).

Федоров підкреслив, що рішення, ухвалене урядом 1 листопада, дозволить зупинити використання частот у діапазоні 694-862 МГц для аналогового та цифрового телебачення, звільняючи їх для потреб мобільного зв'язку.

За словами Глущенка, користувачі, які отримували телевізійний сигнал на зазначених частотах, не зіткнуться з серйозними труднощами. Єдине, що потрібно зробити — це в режимі автопошуку перенастроїти приймач на нові частоти.

В свою чергу, підприємствам, що зараз використовують частоти в діапазоні 694-862 МГц, доведеться пройти більш тривалий і витратний етап переходу, оскільки знадобиться придбати та налаштувати нове обладнання для передачі сигналу на інших частотах.

У 2018 році, під час аукціону на радіочастоти в малоліквідному діапазоні 2500-2700 МГц, компанія Ріната Ахметова ТОВ "ММДС-Україна" отримала компенсаційні виплати на суму 500 мільйонів гривень.

Тому виникає питання про те, хто фінансуватиме перехід на нові частоти для мовників. Коротка відповідь - користувачі послугами мобільних операторів. "Сума компенсації, яку вимагатимуть компанії, що раніше працювали на цих частотах, скоріш за все повинні будуть покрити мобільні оператори, які конкуруватимуть за вільні частоти на аукціонах", - каже Хіміч.

На сьогодні частоти дециметрового діапазону 470-862 МГц у країні використовує провайдер загальнонаціональної мережі цифрового телебачення Т2 - компанія "Зеонбуд". Проте, як повідомляє Глущенко, розмов щодо переходу "Зеонбуд" на нові частоти, конверсію чи оплату за перехід на інші частоти в повоєнний період не велись.

Технологія 5G забезпечує істотно вищі швидкості інтернет-з'єднання, що створює нові перспективи для користувачів і підприємств. Хоча 4G дозволяє комфортно користуватися інтернетом на мобільних пристроях, 5G перевершує його в плані швидкості, надійності та пропускної здатності.

Проте, користувачі навряд чи зможуть повною мірою осягнути переваги 5G у порівнянні з 4G. Справа в тому, що для звичайних щоденних задач, таких як спілкування в месенджерах чи перегляд соціальних мереж, цілком достатньо якісного покриття 4G. Значне підвищення швидкості просто не буде відчутним у таких ситуаціях.

Також, за словами Хіміч, максимально заявлені швидкості мобільного інтернету в мережах 5G можуть бути досягнуті тільки в лабораторних умовах. Для звичайних користувачів ці цифри будуть значно нижчими.

5G найкраще підходить для бізнесу, оскільки дозволяє розгортати високоефективні рішення для розумних міст, промислової автоматизації та автономного транспорту. Завдяки високій пропускній здатності та низькій затримці ця технологія дає змогу керувати інфраструктурою, підтримувати безпеку, моніторити обладнання й автоматизувати виробничі процеси.

5G технологія забезпечує стабільний зв'язок між безпілотними автомобілями та дорожніми системами, що сприяє покращенню безпеки та відкриває нові горизонти для формування інноваційних бізнес-моделей в епоху інтернету речей.

На практиці комерційний успіх мобільного зв'язку п’ятого покоління наразі є обмеженим, оскільки деякі з вказаних раніше напрямків ще не досягли належного розвитку або не вимагають 5G для своєї ефективної роботи. У зв'язку з цим споживачі та бізнес поступово переходять на нову технологію, і, згідно з прогнозами, до кінця 2025 року частка 5G у загальному обсязі мобільних підключень становитиме лише 25%, що є значно нижчим показником порівняно з 4G.

Експерти, з якими спілкувалася ЕП у сфері телекомунікацій, висловлюють думку, що до закінчення війни або припинення активних військових дій обговорювати впровадження 5G немає жодного змісту.

У пояснювальній записці до проєкту постанови Кабміну вказано, що 31 грудня 2022 року Мінцифри отримало лист від Міноборони, у якому МОУ запропонувало розглянути питання можливості проведення практичних вимірювань мобільного зв'язку п'ятого покоління після завершення дії воєнного стану.

"Обговорення впровадження 5G розпочалися ще за міністерства інфраструктури Володимира Омеляна. Як тоді, так і сьогодні такі заяви виглядають як PR-ініціативи, що не мають реальних перспектив", - зазначає Хіміч. Він вважає, що сьогодні цю справу активно підтримує Міністерство цифрової трансформації.

Одним з основних аспектів впровадження технології 5G є фінансове навантаження на операторів зв'язку. Наприклад, 6 березня 2018 року компанії Київстар, Vodafone та lifecell разом інвестували 5,4 мільярда гривень у придбання шести лотів у діапазоні 1800 МГц.

Не менш значущим є також ринковий фактор, а також те, чи зможуть оператори отримати попит на нові послуги після повноцінного запуску 5G. "Для економічної доцільності впровадження технології для операторів необхідно, щоб щонайменше 50% користувачів мали телефони з підтримкою 5G", - зазначає Глущенко.

Згідно з висловлюваннями Федорова, повний запуск 5G в Україні очікується до 2030 року. Один із представників мобільного оператора підкреслив, що впровадження п'ятого покоління мобільного зв'язку в мегаполісах може відбутися швидко та без серйозних перешкод, якщо держава буде готова продати ліцензії за невисокою ціною.

"Необхідно також врахувати демографічні зміни, економічний стан та розвиток промисловості на етапі потенційного завершення конфлікту, а особливо в період відновлення після війни. Ці аспекти матимуть значний вплив на майбутнє, зокрема на потребу в швидкому впровадженні технології 5G. Існує ймовірність, що покриття не зможе охопити всю територію України і буде доступним лише в великих містах, де спостерігається попит з боку користувачів," - зазначає Глущенко.

Related posts