Чи справді Україна має найвищий рівень смертності та найнижчий рівень народжуваності у світі? Дослідження експерта з демографії.


Демограф Олександр Гладун вважає, що стверджувати, ніби в Україні найнижчий рівень народжуваності в світі, було б неправильно.

Не так давно ЦРУ оприлюднило звіт, у якому стверджується, що в Україні спостерігається найвищий рівень смертності та найнижча народжуваність у всьому світі. Хоча з першим твердженням можна частково погодитися, друге викликає деякі запитання, зазначає доктор економічних наук, старший науковий співробітник та заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Олександр Гладун.

В Україні спостерігалася висока смертність ще до початку війни, зазначив він у розмові з виданням "Главред". Цей показник різко зріс через пандемію COVID-19, а незабаром після цього розпочалася повномасштабна війна.

"Таким чином, хоча в більшості країн Європи та світу після пандемії COVID-19 спостерігалося зниження рівня смертності, в Україні цей показник залишається на досить високому рівні. Тому можна стверджувати, що в Україні наразі один з найвищих рівнів смертності у світі," - зазначив він.

Демограф зазначив, що, виходячи з офіційних даних, Росія має більші втрати, проте якщо порівнювати їх з чисельністю населення, то вплив цих втрат на Росію є менш суттєвим у порівнянні з Україною.

Щодо рівня народжуваності, малоймовірно, що в умовах війни вона досягла найнижчих показників. Існує такий показник, як загальний коефіцієнт народжуваності, який визначає, скільки дітей в середньому народжує жінка за своє життя. Для того, щоб уникнути зменшення чисельності населення через природні фактори, необхідно, щоб 100 жінок народжували від 210 до 220 дітей за весь період свого життя", - додав Гладун.

Перед початком російського вторгнення в 2022 році в Україні цей показник був 116 - удвічі менше, ніж потрібно. Проте у Південній Кореї цей показник ще нижчий - 70. У Китаї на 100 жінок припадає 100 дітей, схожа ситуація і в Японії.

"У умовах війни ми не маємо точної інформації щодо всієї території України, тому покладаємось на дані, які надає Міністерство юстиції для підконтрольних районів. На основі експертних оцінок, ми вважаємо, що наразі на 100 жінок припадає близько 100 новонароджених, з можливими коливаннями в межах п'яти. Це означає, що ми не є лідерами, а знаходимося в останній групі, але стверджувати, що народжуваність в Україні є найнижчою у світі, було б перебільшенням," - підкреслив демограф.

За його словами, показник народжуваності в Україні навіть у мирний час не покривав скорочення чисельності населення. Уперше смертність була вища за народжуваність у 1991 році, а вже з 1993 населення України почалося скорочуватися - зокрема, через міграцію.

"Тому в Україні народжуваність не забезпечує стабільності населення взагалі. Як я сказав, треба, щоб народжували 210-220 дітей. У нас такого немає, і тому за рахунок цього природного чинника відбувається скорочення", - продовжив Гладун.

Згідно з оцінками Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи, на початку 2022 року чисельність населення України досягла 42 мільйонів осіб, що свідчить про зменшення на 10 мільйонів з 1991 року.

"Деяка частина населення з цієї групи була втрачена внаслідок міграції. З початком повномасштабної агресії міграційні процеси досягли величезних розмірів, що робить неможливим компенсувати ці втрати за рахунок народжуваності. Це особливо помітно на фоні зростання смертності та значної міграції", - зазначив експерт з демографії.

Згідно з прогнозами Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, у 2041 році кількість жителів України може досягти 28,9 мільйонів. Однак до 2051 року це число, ймовірно, знизиться до 25 мільйонів.

Серед причин такого серйозного скорочення - війна, масштабна зовнішня міграція, низький рівень народжуваності, високий рівень передчасної смертності, масові вимушені переміщення населення в межах України та інші чинники.

Водночас директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України Елла Лібанова каже, що ані 50, ані 40 мільйонів громадян в Україні уже не буде - хіба що у випадку інтенсивної імміграції.

Related posts