Чи можна сподіватися на зміну поглядів Трампа щодо України?


Дональд Трамп висловлює думку, що Україна є негативним фактором і в основному представляє загрозу для нього особисто.

Очікування, що погляди Трампа на українську ситуацію можуть змінитися в разі його повернення до президентства, здаються більше мрією, ніж реальністю.

Його погляд є чітким і глибоко вкоріненим. Безсумнівно, Трамп виступає як популіст і демагог, тому його слова можуть не завжди відповідати реальності, але в даному випадку це не так.

Для того, щоб краще зрозуміти позицію республіканця, директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик проаналізував публікації та висловлювання Трампа з 2016 року щодо України, коли той став кандидатом у президенти США і врешті-решт виграв вибори.

Аналіз, проведений автором, представлений у статті "Історія нелюбові: еволюція ставлення Дональда Трампа до України". Наступним кроком буде короткий огляд основних моментів цієї роботи.

У 2016 році конфлікт Росії з Україною тривав уже два роки. Проте це не стало перешкодою для Трампа, який висловлював думки на зразок того, що оскільки багато українців розмовляють російською мовою, можна припустити, що ці території повинні належати Росії.

У ході виборчої кампанії 2016 року дані з України стали важливим інструментом для демократів у спробах "знищити" Пола Манафорта, котрий з березня 2016 року очолював передвиборний штаб Дональда Трампа.

Трамп ніколи не забував про те, як українці, на його думку, опинились по інший бік барикад.

У тиждень перед тим, як Трамп офіційно став президентом, стало очевидним, що він має намір укласти угоду з Путіним, в якій інтереси України можуть бути використані як розмінна монета. Це важливо пам’ятати й сьогодні.

Але чому він погодив пропозицію високопосадовців адміністрації передати Україні летальну зброю? Просто це сталося у період розслідування зв'язків його кампанії з Росією. Тому, Трамп не міг робити кроки назустріч Москві, адже до нього була прикута щільна увага преси та політичних опонентів.

Крім того, слід усвідомлювати, що в можливій майбутній адміністрації республіканця його оточать тільки віддані прихильники, які більше не стануть обмежувати чи стримувати його амбіції.

Нещодавно стало відомо, що Трамп, майже з ноткою вибачення, запитував Путіна про його ставлення до постачання зброї Україні з боку США, немов намагаючись підкреслити, що "це не моя ініціатива", але я змушений вжити заходів. Відомо також, що Путін висловив свою думку, заявивши, що це буде помилкою і не принесе ніякої користі.

Стосовно фінальної тези, варто зазначити, що Трамп вважає: Україні не вдасться вистояти проти Росії, і її поразка неминуча, тоді як Росія, на його думку, приречена на успіх.

Особисте ставлення Дональда Трампа до Владіміра Путіна можна охарактеризувати як майже культове. Путін є єдиним світовим керівником, якого Трамп жодного разу не піддавав критиці, а навпаки, часто виступав на його захист, реагуючи на негативні коментарі. Після початку повномасштабної агресії Росії в лютому 2022 року Трамп швидко відзначився висловленням про "геніального Путіна".

Крім того, ставлення Трампа до демократії є досить особливим. Він не розглядає її як абсолютну цінність. Внаслідок цього у нього складаються більш близькі зв'язки з авторитарними керівниками.

Глобальний порядок його не влаштовує, порушення міжнародних норм і прав не викликають у нього жодного здивування. Європейський Союз він сприймає лише як конкурент. Щодо НАТО, то для нього ця організація не приносить жодної вигоди, а країни-члени, на думку Трампа, не виконують свої фінансові зобов'язання.

Ставлення Трампа щодо України було сформовано під впливом осіб, що не мають жодного позитивного ставлення до цієї країни.

Коли Трамп заявляє, що українці є поганими людьми, повністю корумпованими, не схильними до симпатії до нього та відданими ліберальній демократії (а не "неліберальній" чи "суверенній"), це, зокрема, відображає вплив угорського прем'єра Віктора Орбана.

А згодом він створив на своєму фланзі Республіканської партії атмосферу справжньої антиукраїнської істерії.

Докладніше - в матеріалі Володимир Дубовика Історія нелюбові: як сформувалось і як змінювалося ставлення Дональда Трампа до України.

Related posts