Які наслідки для України може мати зміна уряду в Литві?


У нашій дружній Литві незабаром відбудуться зміни в уряді, і партія "Союз Вітчизни - Литовські християнські демократи" перейде в опозицію.

Другий етап парламентських виборів, що відбувся 27 жовтня, став знаковим для литовських соціал-демократів, адже їхня лідерка Вілія Блінкявічюте отримала шанс очолити новий уряд. Для консерваторів ця невдача означає необхідність нових виборів: голова партії та міністр закордонних справ Габріелюс Ландсбергіс подав у відставку.

Детальніше про те, хто стане новими членами уряду Литви та яким чином це може відобразитися на підтримці України, читайте в статті редактора "Європейської правди" Юрія Панченка. У матеріалі йдеться про зміщення політичних акцентів у Вільнюсі: як зміна влади вплине на позицію Литви щодо України. Пропонуємо короткий огляд цієї статті.

Вже після проведення першого туру стало очевидно, що соціал-демократи мають найбільші перспективи стати провідною силою в наступній коаліції. Другий тур лише підтвердив цю думку, зробивши її беззаперечною.

З високою ймовірністю новим головою уряду стане лідерка соціал-демократів Вілія Блінкявічюте. Зокрема, її кандидатуру підтримує і президент країни Гітанас Науседа.

Вілія Блінкявічюте займала посаду міністра соціального захисту та праці в уряді Литви з 2000 по 2008 рік.

Результати її діяльності на цій посаді викликали суперечки: вона змогла значно підвищити соціальні виплати, але це пізніше було використано проти неї. Внаслідок цього підвищення ці виплати суттєво погіршили ситуацію в литовській економіці під час фінансової кризи 2008 року.

А із 2009 року Блінкявічюте працювала депутатом Європейського парламенту, а тому попри посаду спочатку заступника голови партії, а згодом - лідерки соціал-демократів, була дещо відсторонена від внутрішньої політики.

Вже відомо, хто стане першим коаліційним партнером соціал-демократів. Ще відразу після першого туру відповідні переговори почали вести з партією "Союз демократів "В ім'я Литви". За результатами цих виборів ця нещодавно створена лівоцентристська політична сила отримала 14 мандатів.

За результатами другого туру лідер цієї партії Саулюс Скверняліс відвідав штаб соціал-демократів, де підтвердив домовленість про коаліцію. Як очікується, в новому Сеймі він отримає посаду спікера.

Проте ці дві політичні сили разом отримають лише 66 мандатів, тоді як для досягнення більшості потрібно 71.

Альянс може бути сформований з Ліберальним рухом, який має 12 мандатів, і є частиною поточної коаліції. Лідерка лібералів Вікторія Чміліте-Нільсен висловила готовність розглянути можливість приєднання до нового об'єднання.

Можливою проблемою в цій ситуації є ідеологічні суперечності, оскільки соціал-демократи будуть стверджувати, що новий уряд повинен мати соціальну орієнтацію.

Натомість така коаліція матиме 78 мандатів, що зробить її дуже стійкою.

Очевидно, що жоден з урядів Литви не планує значних змін у своїй зовнішній політиці. Отже, можна з упевненістю стверджувати, що під керівництвом Блінкявічюте Литва продовжить підтримувати Україну.

Доказ цього - нещодавня заява Блінкявічюте, що новий уряд не буде зменшувати бюджетні витрати на оборону, навіть попри те, що вони складають дуже високий показник - 3,5% від ВВП.

Тим більше, що зовнішня політика у Литві традиційно вважається сферою повноважень не уряду, а президента.

Соціал-демократи досягли успіху, зокрема, завдяки критиці діючої влади, яка, на їхню думку, надто зосередилася на міжнародних справах, ігноруючи потреби своїх громадян.

Це викликає занепокоєння, що нова влада Литви може не проявити таку ж активність у підтримці Києва та вжитті заходів проти РФ, як це робили консерватори.

Related posts