Чому $6 мільярдів фінансової підтримки від США можуть бути втрачені і які кроки можна вжити, щоб цього запобігти.


1 жовтня адміністрація президента США Джо Байдена може опинитися без доступу до приблизно $6 мільярдів, які Конгрес виділив на оборонну допомогу Україні в рамках програми PDA.

В Пентагоні кажуть, що працюють з Конгресом, аби продовжити повноваження і мати змогу надалі надсилати Україні зброю. І запевняють, що зрештою використають усі наявні ресурси.

Детальну інформацію про ці фінансові ресурси та те, що необхідно для забезпечення доступу до близько $6 млрд для України, можна знайти в статті журналістів "Голосу Америки" Остапа Яриша і Катерини Лісунової. У статті розглядається питання на $6 млрд: чи ризикує Україна втратити частину підтримки з боку США. Нижче представлено короткий огляд її змісту.

PDA (Presidential Drawdown Authority), або програма президентських повноважень - одна з програм оборонної підтримки України. За нею Києву надають озброєння безпосередньо із запасів США.

Завдяки цій програмі, згідно з інформацією Пентагону, військові пакети доставляються протягом кількох днів після оголошення. Таким чином, PDA стає найшвидшим засобом підтримки України у задоволенні нагальних потреб на фронті.

Згодом США аналізують надане озброєння та здійснюють поповнення своїх запасів, укладаючи контракти з виробниками. Для цього Конгрес виділяє фінансування в рамках окремих бюджетних статей.

Це не єдина ініціатива, яка має на меті тривалу допомогу Україні.

У квітні Конгрес затвердив додаткове фінансування для України та партнерів на суму близько $61 млрд. На додачу до цих коштів законодавці дали президентові дозвіл надіслати Україні зброю за програмою PDA - вартістю до $7,8 млрд.

У законодавчому акті зазначено, що цей дозвіл буде чинним до завершення бюджетного року 2024, що триває до 30 вересня.

На момент публікації цієї інформації залишок невикористаних коштів становить $5,9 млрд, з яких до кінця місяця планується витратити $5,8 млрд, повідомили представники Пентагону "Голосу Америки".

Якщо не буде продовжено дозвіл на їх використання, Білий дім ризикує залишитися без доступу до цієї суми.

За умови, що до кінця вересня адміністрація не надасть Україні зброї на залишкові $5,8 млрд, є два шляхи впевнитися, що доступ до цієї суми не вичерпається, розповів "Голосу Америки" директор адвокації ГО Razom for Ukraine Микола Мурський.

Перший - Конгрес має ухвалити положення, яке б продовжило дозвіл президенту використати залишкову суму в наступному бюджетному році.

По-друге, адміністрація Байдена може самостійно повідомити Конгрес про намір витратити цю суму.

Офіційне повідомлення повинно бути здійснене державним секретарем, подібно до того, як це практикувалося раніше.

Зі свого боку, представники Державного департаменту поки що утримуються від конкретних коментарів щодо того, чи планує держсекретар найближчим часом інформувати Конгрес про намір витратити залишкові $5,8 мільярда.

Ще одна складність полягає в тому, що не всі американські законодавці, з якими спілкувався "Голос Америки", усвідомлювали ризик втрати доступу до майже 6 мільярдів доларів. Проте деякі конгресмени запевнили, що у разі необхідності вони готові продовжити свої повноваження.

Про продовження дії програми говорять і у військовому відомстві.

На брифінгу представник Пентагону Пет Райдер повідомив, що Міністерство оборони США співпрацює з Конгресом для продовження своїх повноважень, щоб мати можливість надалі постачати Україні озброєння в рамках програми PDA. "Ви продовжите бачити нові пакети допомоги. Найближчим часом ми надамо більше інформації з цього приводу," — зазначив він.

Якщо з тієї чи іншої причини доступ до майже $6 млрд у кінці вересня вичерпається, адміністрація може використати інші фонди для збройної підтримки України.

Мова йде про додаткові фінансові ресурси, які Міністерство оборони США виявило внаслідок помилок у попередніх обчисленнях.

Related posts