Ціни на газ стрімко зростають, а перспективи залишаються невизначеними: як вплине припинення транзиту через Україну на Європейський Союз?
Ціни на природний газ у Європі зростають вже третій день підряд. Така реакція ринку пов'язана з наближенням завершення угоди щодо транзиту російського газу через українську територію до країн Європейського союзу.
Як повідомляє Bloomberg, 23 грудня вартість газу зросла на 3,4% після стрибка на 7% минулого тижня, а січневі ф'ючерси на голландський газ зросли на 3,1% до 45,51 за мегават-годину. Це пов'язано з тим, що шанси продовжити транзит через Україну після 31 грудня стає дедалі слабшим.
Хоча країни Європейського Союзу істотно зменшили свою залежність від російського газу, цей вид пального все ще залишається найпривабливішим варіантом для деяких країн Центральної Європи. Однак минулого тижня президент України Володимир Зеленський відкинув альтернативні пропозиції, які могли б забезпечити подальший транзит російського газу.
Зупинка транзитної угоди призведе до того, що певним державам ЄС, які все ще імпортують російський газ через українську територію, доведеться шукати більш дорогі варіанти, такі як скраплений природний газ (ЗПГ). Серед цих країн можна виділити Словаччину, Чехію, Австрію та Італію.
Незважаючи на те, що російський газ наразі лише частково задовольняє потреби Європи, раптове припинення транспортування через Україну все ж може спровокувати підвищення цін у наступному місяці. Це частково зумовлено тим, що наявні запаси газу в Європейському Союзі зараз нижчі, ніж у цей же період минулого року. Така ситуація ускладнить можливості для поповнення запасів у наступному літньому сезоні.
Також до завершення цього тижня в північно-західній Європі очікується переважно безвітряна погода, що призведе до зниження виробництва відновлюваної електроенергії та збільшення попиту на газ. Наприкінці грудня прогнозується м’яка погода, з незначною кількістю прохолодних днів на початку січня.
Раніше OBOZ.UA повідомляв, що Угорщина продовжує переговори з Росією та Україною щодо збереження поставок газу через українську територію. Це відбувається навіть попри те, що більшість імпорту російського газу вже здійснюється через трубопровід "Турецький потік".