З метою спостереження за санкціями, накладеними на Північну Корею, була сформована нова міжнародна команда.
Сполучені Штати Америки, Південна Корея та Японія оголосили про створення нової групи, яка буде здійснювати нагляд за дотриманням санкцій щодо Північної Кореї. Про це стало відомо з спільної заяви, зробленої заступниками міністрів закордонних справ трьох країн під час їхньої зустрічі в столиці Південної Кореї, Сеулі.
У заході, що відбувся в Сеулі, взяли участь держсекретар США Курт Кемпбел, перший заступник міністра закордонних справ Південної Кореї Кім Хонг Кюн та віцеміністр закордонних справ Японії Окано Масатака.
Серед іншого, чиновники підтвердили зобов'язання "твердо реагувати" на будь-які порушення або ухилення від резолюцій Ради безпеки ООН стосовно Північної Кореї, а також щодо будь-яких спроб підірвати глобальний режим ядерного нерозповсюдження.
У цьому контексті чиновники підтвердили свою підтримку Багатосторонній групі моніторингу санкцій (MSMT) у прагненні відновити всебічний та дієвий механізм контролю за санкціями та звітності щодо обмежень ООН стосовно Північної Кореї.
До роботи Групи також доєднаються й вісім інших країн, зокрема Велика Британія, Франція та Німеччина, передає агенція Reuters слова південнокорейського представника.
В цілому, MSMT було впроваджено після того, як у березні Росія відмовилася від щорічного продовження мандату групи експертів ООН, яка протягом останніх 15 років здійснювала моніторинг виконання санкцій, спрямованих на стримування ядерної та ракетної програм Північної Кореї. Китай в той момент утримався від голосування.
Таким чином, нова Група повинна продовжити ініціативу ООН, зокрема, регулярно публікуючи звіти про виконання санкцій, зазначив чиновник з Південної Кореї.
"Існувало безліч обговорень щодо створення дієвої системи моніторингу, здатної замінити групу ООН. Проте, навіть у ході цих дискусій, Північна Корея продовжувала порушувати санкції. Тому ми дійшли висновку, що не можемо більше відкладати справу і повинні терміново заповнити цю прогалину," - зазначив Кім.
Він додав, що нова команда відкрита для всіх країн, котрі готові допомогти забезпечити виконання санкцій.
Заступник держсекретаря США висловив думку, що березневе вето Росії було зумовлене попереднім звітом групи ООН, який підкреслив незаконні угоди агресора щодо придбання військової техніки та боєприпасів у Північній Кореї для ведення війни проти України.
І хоча нова Група може не мати міжнародної легітимності (яка була у місії ООН), але вона може більш ефективно контролювати Північну Корею без впливу Москви та Пекіну щодо применшення можливого ухилення від санкцій з боку КНДР, заявив Ітан Хі-Сок Шін, юридичний аналітик у південнокорейській громадській організації Transitional Justice Working Group.
"В майбутньому країни з подібними поглядами мають взяти до уваги можливість введення санкцій щодо осіб та організацій у Північній Кореї, а також в інших державах, які сприяють Пхеньяну у вчиненні грубих порушень прав людини", - підкреслив фахівець.