Дмитрівська батьківська субота 2024: дати за новим та старим календарем, поради щодо вшанування пам'яті.
Дмитрівська батьківська субота - останній поминальний день у церковному календарі. У цю дату в церкві поминають не тільки близьких померлих, а й усіх, хто загинув за рідну землю. Коли цього року буде Дмитрівська батьківська субота, як поминати померлих і що заборонено цього дня.
Дмитрівська субота не має фіксованої дати і святкується в суботу, що передує дню вшанування великомученика Димитрія Солунського. Раніше цей день відзначали 8 листопада, проте з переходом Православної церкви України на новий календар, дата була перенесена на 13 днів раніше. Нині пам'ять Дмитра Солунського вшановують 26 жовтня.
Дмитрівська батьківська субота у 2024 році відзначатиметься 19 жовтня за новим стилем, а за старим стилем - 2 листопада.
Святий Димитрій Солунський, ще за життя будучи римським воїном, відкрито сповідував християнство, що стало причиною його мученицької смерті. Ця відвага зробила його символом військової доблесті, патріотизму та захисту батьківщини. У Дмитрівську батьківську суботу традиційно вшановують не лише пам'ять померлих родичів, а й всіх тих, хто віддав своє життя за свою країну.
Дмитрівська субота є однією з семи субот, присвячених пам'яті померлих, згідно з церковним календарем. Однак, існують також інші дати, які не включені до цього календаря. Раніше ми ділилися інформацією про те, коли будуть проходити поминальні дні у 2024 році.
У поминальну суботу традиційно вшановують пам'ять тих, хто пішов з життя, адже не всі з них встигли спокутувати свої гріхи під час життя. Тому молитви, які возносять живі, здатні полегшити їхню долю та допомогти в їхньому переході.
У батьківську суботу в церквах проходять поминальні служби та панахиди, які також відправляються в п'ятницю перед цим днем. Віряни відвідують храми, щоб віддати шану своїм покійним, а ті, хто не може прийти, мають можливість помолитися вдома за душі своїх близьких.
До храму приносять "панахидки" - спеціальні поминальні страви:
Можна також принести інші продукти, але вони обов'язково повинні бути пісними.
Після церкви заведено йти на цвинтар, щоб прибрати могилки і помолитися. Влаштовують у ці дні й поминальні обіди - на стіл ставлять кутю, печуть пиріжки, готують улюблені страви померлих.
Існує переконання, що не слід згадувати нехрещених осіб або тих, хто відкидав віру в Бога. Проте, Церква стверджує, що молитви за всіх, хто сам не молився, є необхідними — адже саме завдяки молитвам тих, хто живий, гріхи померлих можуть бути прощені.
Однак у день поминання існує ряд обмежень:
Церква також не підтримує практику залишати їжу, особливо алкоголь, на могилах. Натомість, краще поділитися принесеними печивом і цукерками з іншими відвідувачами кладовища.