"Суботнє-недільний метеорологічний парадокс": чому у вихідні дні погода зазвичай підводить нас
Чи помічали ви, що погода часто має дивну тенденцію: протягом тижня вона може бути яскравою та теплою, а в суботу-неділю раптом стає просто жахливою? Ви не одні в своїх спостереженнях.
Вчені, які вивчають погодні закономірності, навіть дали цьому явищу назву "ефект вихідного дня". Звідки він береться і чим пояснюється, розбиралось видання IFL Science.
Самі по собі, результати цього ефекту можуть виглядати незвично, особливо враховуючи, що семиденний тиждень є плодом людської культури і не підпорядковується природним ритмам, як, наприклад, зміна сезонів. Тим не менш, дедалі більше переконливих даних підтверджують, що в певних регіонах такі параметри, як температура, кількість опадів, швидкість вітру та рівень хмарності, починають проявляти циклічність, що співпадає з семиденним циклом.
Основна концепція полягає в тому, що це явище виникає внаслідок накопичення забруднюючих речовин в атмосфері протягом робочого тижня, здебільшого через автомобільний рух та промислову діяльність. До вихідних рівень забруднення досягає максимуму, а потім різко знижується, що може змінити характеристики хмар і вплинути на ймовірність опадів. Різке зменшення викидів через зниження ділової активності у вихідні дні також може порушити місцеві метеорологічні системи і спричинити значні зміни в погодних умовах.
Дослідження, проведене в 1998 році і опубліковане в журналі Nature, виявило регулярні тижневі патерни забруднення повітря, опадів і тропічних циклонів уздовж узбережжя Атлантичного океану в США. Спостереження показали, що рівень забруднення є найнижчим на початку тижня, а потім досягає максимуму ближче до вихідних, що також корелює зі збільшенням кількості опадів в ці дні. Крім того, було зафіксовано, що тропічні циклони зазвичай втрачають свою силу до кінця тижня.
Однак виразність цього ефекту може варіюватися залежно від конкретного регіону. Наприклад, в окремих штатах США шанси на більш сухі вихідні вищі, тоді як в деяких європейських країнах, як правило, спостерігається збільшення опадів ближче до вихідних днів.
Температура - ще один спосіб побачити "ефект вихідного дня" у дії. Метеостанції у США, Мексиці, Японії та Китаї зафіксували тижневий цикл у добових температурних діапазонах. Спочатку вони намагалися з'ясувати, чи це пов'язано з 28-денним місячним циклом, але не знайшли жодних доказів.
Замість цього, найбільш імовірним поясненням є забруднення аерозолями, яке здатне швидко змінювати характеристики хмар. Ці зміни можуть викликати зменшення сонячної радіації протягом дня (що призводить до зниження максимальної температури) та утримання тепла вночі (збільшуючи мінімальну температуру), що в результаті звужує добовий температурний діапазон у суботу та неділю.
Вчені виявили, що у східних регіонах США град та торнадо виникають частіше протягом робочих днів, тоді як у вихідні їхня активність значно знижується. Дослідники висловлюють припущення, що ці екстремальні погодні явища можуть бути зумовлені забрудненими, вологими повітряними масами, які формуються саме в будні дні, з понеділка по п’ятницю.
Проте не всі вчені переконані в існуванні "ефекту вихідного дня". Деякі стверджують, що наявні дані непереконливі, а закономірності, що спостерігаються, можуть бути випадковими, а не причинно-наслідковими. Погодні системи неймовірно складні і формуються безліччю взаємозалежних змінних, що ускладнює виявлення наслідків діяльності у такі короткі терміни. І, будучи істотами, що шукають закономірності, ми часто швидко вловлюємо сенс у абсолютно розрізнених даних. Навіть так, де цього сенсу точно немає. Хоча ідея про те, що наші сучасні звички можуть невловимо формувати погоду, є переконливою, дослідники кажуть, що необхідні додаткові дані та глибший аналіз, щоб по-справжньому зрозуміти, чи ці щотижневі ритми погоди є наслідком діяльності людини чи дивним збігом.