Історія підробленого паспорта Сільвіньо в команді Арсенал. Наразі він є тренером збірної Албанії.


Є підозри, що через підроблений документ бразилець й змушений був залишити Англію...

7 вересня національна команда України розпочне свій шлях у Лізі націй-2024/25, зігравши проти Албанії. Ця зустріч з "орлами" обіцяє бути нелегкою для підопічних Сергія Реброва, зважаючи на певні труднощі, з якими стикаються "синьо-жовті", а також на наявність кількох сильних гравців у складі суперника. Проте особливої уваги заслуговує головний тренер албанської команди - бразилець Сільвіньо, який є дуже цікавою особистістю.

Більш детальну інформацію про те, як Сільвіньо вдалося вдруге в історії вивести скромну балканську збірну до фінальної стадії чемпіонату Європи, можна знайти в червневій статті на Sport.ua. Албанці, які кваліфікувалися на Євро-2024 з першого місця у своїй відбірковій групі, стали темою цього матеріалу, присвяченого старту "орлів" на континентальному турнірі.

Сьогодні ми хочемо звернути вашу увагу на захопливу історію, що стосується Сільвіньо. Йдеться про його переїзд до Європи, коли він ще виступав у ролі футболіста. Арсен Венгер запросив лівого фулбека до свого "Арсенала", проте ця співпраця тривала всього два сезони. Згодом бразилець був змушений залишити клуб, і, ймовірно, причини цьому були не лише у конкуренції з молодим Ешлі Коулом, а й у проблемах із документами.

***

Сільвіньо розпочав свою футбольну кар'єру в рідному клубі "Корінтіанс", де виступав до літа 1999 року. Після цього він вирішив, що настав час для кардинальних змін, і вирушив до Європи. Бразильський захисник привернув увагу лондонського "Арсеналу", який підписав його на правах вільного агента. Головний тренер команди, Арсен Венгер, особисто відвідав Сільвіньо, щоб обговорити умови переходу та свої плани на його використання в команді.

Я провів чотири з половиною роки в першій команді "Корінтіанса" і мав нагоду зіграти в кількох матчах за національну збірну Бразилії. У той час, якщо у мене й виникали думки про виїзд з рідної країни, я планував переїхати до Італії. Багато молодих бразильських футболістів із захопленням стежили за матчами Серії А, адже в цій лізі виступали численні гравці з нашої країни, які згодом досягали успіху в провідних італійських клубах. У моєму випадку, я мав шанси підписати контракт з "Інтером".

"Але ось тут і з'явився Арсен Венгер. Перед одним з матчів "Корінтіанса" хтось із клубу сказав мені, що тренер "Арсенала" знаходиться в Сан-Паулу - він планує подивитися гру, а ще хоче повечеряти зі мною. Після того поєдинку я пішов на вечерю з Арсеном. Ми чудово провели час. За допомогою перекладача ми довго розмовляли, і це було дуже зручно. У тій першій розмові я вже зрозумів, що він людина із високим рівнем освіти та управління людьми".

"Мені подобається, як ти граєш у футбол", - сказав мені Венгер. Він пояснив, чому хоче бачити мене в "Арсеналі". До цього моменту захист "Арсенала" складався виключно з футболістів збірної Англії: Девід Сімен у воротах, Лі Діксон на правому фланзі захисту, Мартін Кіоун та Тоні Адамс у центрі захисту та Найджел Вінтерберн на лівому фланзі", - розповідав Сільвіньо.

За словами бразильця, на той момент Венгер вже усвідомлював, що багато команд адаптувалися до звичних стилів гри "Арсенала" та формування 4-4-2. Арсен прагнув внести свіжі ідеї в гру команди, і швидкий бразилець, який із задоволенням долучався до атак, виглядав ідеальним варіантом для "канонірів".

З перших днів в "Арсеналі" тренери сфокусувалися на поліпшенні безпосередньо оборонних навичок Сільвіньо. Те, як бразилець діяв на атаку, повністю влаштовувало Венгера, а ось у захисті 25-річний на той момент легіонер виглядав для англійського футболу досить слабенько. Проте вже за кілька місяців Сільвіньо показав значний прогрес і став ключовою фігурою на лівому фланзі оборони "канонірів".

"Через кілька місяців я став незмінним членом стартового складу команди. Я прийняв цей виклик. Завдяки зусиллям тренерів я відчув, що став значно більш зрілим гравцем. Як тільки я адаптувався до темпу гри, футбол в Англії почав приносити мені набагато більше радості. Особливо мені імпонувало грати вдома. Матчі на "Хайбері" (колишньому стадіоні "Арсенала", закритому та знесеному у 2006 році - прим. авт.) були справжнім святом. Мене вражало, як близько фанати знаходились до поля, буквально поруч з тобою. Коли м'яч виходив за межі поля, уболівальники самі передавали його мені, щоб я міг швидше вкинути. Це було неймовірно", - згадував Сільвіньо.

У своєму дебютному сезоні бразильський футболіст провів 31 гру в англійській Прем'єр-лізі, заробивши 1 гол та 3 асисти. "Арсенал" завершив сезон на другій позиції, відстаючи від "Манчестер Юнайтед" на 18 очок. У другому (і, як виявилося, останньому) сезоні в складі "канонірів" Сільвіньо залишався ключовим гравцем, зігравши 24 матчі в лізі, де відзначився 2 голами та 2 результативними передачами. Проте в цей час навколо бразильця розгорівся паспортний скандал, і тренерський штаб "Арсенала" вирішив поступово залучати до складу молодого таланта з академії, Ешлі Коула.

Внаслідок цього деякі аналітики вважають, що таланти і потенціал Коула стали причинами, чому "Арсенал" вирішив продати Сільвіньо, в той час як інші категорично стверджують, що основною причиною стали проблеми з документами. Влітку 2001 року, всього через два сезони після підписання контракту, "каноніри" відпустили свого лівого захисника до "Сельти" за суму в 3,8 мільйона євро. Пізніше Сільвіньо продовжив кар'єру в "Барселоні", де тричі ставав чемпіоном Іспанії і двічі вигравав Лігу чемпіонів, завершивши свою професійну діяльність у 2010 році в "Манчестер Сіті".

Але що ж насправді відбулося в "Арсеналі", і в чому полягала суть паспортного скандалу? Ситуація полягала в тому, що Сільвіньо, який наприкінці сезону 2000/01 отримав титул найкращого лівого захисника Англійської Прем'єр-ліги та був включений до символічної команди року за версією Професійної футбольної асоціації, влітку 1999 року переїхав до Великої Британії не як бразилець, а під виглядом португальця!

Якщо б "Арсенал" спробував зареєструвати новачка як бразильця, це виявилося б неможливим, оскільки, згідно з тодішніми нормами, Сільвіньо не отримав би необхідного дозволу на працевлаштування у Великій Британії. Тим не менш, Венгеру, як вже згадувалось, терміново потрібен був лівий фулбек, і відкладати вирішення цієї проблеми, відправляючи гравця в оренду до іншого клубу для набуття достатньої кількості матчів за національну команду Бразилії, "канонірам" було просто ніколи.

Неясно, як саме у цій історії з'явився португальський паспорт, який дозволив "Арсеналу" зареєструвати Сільвіньо як гравця з країни ЄС. Відповідне розслідування не дало жодних конкретних результатів. Лише у 2001 році, вже після того як бразилець покинув Туманний Альбіон, офіційні органи Португалії підтвердили, що ніколи не надавали Сільвіньо громадянство і навіть не розглядали можливість його отримання.

У зв'язку із цим трансфер до "Сельти" став вирішенням проблеми для усіх сторін - Сільвіньо отримував можливість продовжити виступи в топовій лізі Європи, а "Арсенал" мав шанс виручити від відходу гравця гроші й де-юре позбутися претензій у використанні футболіста із фейковими документами.

Сільвіньо вирішив повністю дистанціюватися від чуток про своє нібито португальське громадянство. Коли він покидав "Арсенал", то підкреслив, що бачить великий потенціал у Коула, і зрозумів, що не зможе конкурувати з англійцем у майбутньому. Це звучало, м’яко кажучи, незвично, особливо з огляду на те, що згодом бразилець став корисним (хоча й у ролі запасного гравця) для "Барселони", яка двічі святкувала перемогу в Лізі чемпіонів з ним у складі.

Я не зовсім розумію, чому "Арсенал" вирішив зареєструвати мене з португальським паспортом. Це вже проблема президента клубу та деяких інших осіб в "Арсеналі". Я не можу згадати подробиць. Два роки тому я не мав уявлення про правила реєстрації в англійському футболі. Я ніяк не був залучений до процесу отримання португальського паспорта. Здається, я отримав його за кілька місяців до переходу в "Арсенал", - зазначив Сільвіньо.

Цікаво, що "Сельта" включила Сільвіньо до складу команди для участі в Ла Лізі, вказавши його бразильське громадянство. Проте, в 2009 році, наприкінці своєї професійної кар'єри, колишній захисник "Арсенала" вирішив повернутися до Англії. Він уклав угоду з "Манчестер Сіті", де тільки починали створювати "команду мрії" під керівництвом арабських інвесторів. За "містян" Сільвіньо зіграв 10 матчів у Прем'єр-лізі, і не мав жодних труднощів з отриманням робочої візи, адже був зареєстрований як іспанець. На щастя, цього разу ніхто не став ставити під сумнів легітимність його подвійного громадянства. Це стало можливим завдяки тому, що Сільвіньо пропрацював в Іспанії понад п'ять років, що було достатньо для виконання всіх вимог місцевого законодавства та отримання громадянства. Таким чином, "паспортна справа" з гравцем остаточно втратила актуальність.

Related posts