Каленков роз'яснив, чому Україна вирішила ввести тимчасові обмеження на експорт брухту.
Наприкінці 2025 року уряд України запровадив тимчасове обмеження експорту брухту через виникнення дефіциту сировини на ринку в обсязі 200 тис. т, що призвело до виплавки сталі менш запланованого рівня та збитків держави у вигляді недоотримання $700 млн валютної виручки та мільярдів гривень податкових надходжень.
Про це в інтерв'ю аналітичному порталу GMK Center повідомив президент металургійної асоціації "Укрметалургпром" Олександр Каленков.
"Експорт металобрухту з України зріс з 50 тисяч тонн у 2022 році до 450 тисяч тонн у 2025 році. Однак заготівля брухту в країні значно зменшилася, що призвело до дефіциту, який, за нашими оцінками, складе близько 200 тисяч тонн у 2025 році. Українські підприємства отримали менше брухту, ніж їм потрібно, що негативно вплинуло на електрометалургійні заводи, які залежать виключно від металобрухту, а також на підприємства, що працюють з залізною рудою. У всіх технологіях виробництва сталі, включаючи мартенівський, конвертерний та електродуговий процеси, обов'язково використовується брухт", - зазначив він.
За словами Олександра Каленкова, у 2025 році металургійні заводи в Україні виробили менше сталі, ніж було можливо. "Країна втратила приблизно $700 млн валютних надходжень та мільярди гривень в податкових надходженнях. Наслідки для держави від збільшення експорту металобрухту є очевидними", – зазначив він.
Керівник "Укрметалургпрому" зазначив, що гірничо-металургійний комплекс залишається одним із небагатьох секторів, який продовжує функціонувати, забезпечуючи валютні надходження та податкові платежі. "Критично важливо, щоб ця галузь зберегла свою активність. Вона є ключовим постачальником спеціалізованих сталей для оборонної промисловості та сталевих конструкцій для укріплень. Це питання стосується не лише економічної, але й фізичної безпеки нашої країни, а також забезпечення фронту всім необхідним," - акцентував він.
При цьому фахівець повідомив, що асоціація була здивована як самим фактом обурення польських металургів рішенню українського уряду, так і наведеними аргументами.
Ринок металобрухту в Польщі налічує близько 7 мільйонів тонн. У 2024 році Україна експортувала до Польщі 350 тисяч тонн брухту, що складає менше ніж 5% від загального обсягу польського ринку. У цьому ж році з Польщі було відправлено на експорт приблизно 3 мільйони тонн металобрухту. Варто зазначити, що більшість українського брухту проходила транзитом через Польщу, щоб уникнути сплати експортного мита в Україні, і не затримувалася на польській території. Це можна легко прослідкувати: частина брухту прямує безпосередньо з України до порту Гданськ, де відбувається його "переробка". Українські заготівельники металобрухту відкрили в Польщі свої підприємства, через які реекспортують український брухт в інші країни, зокрема, до Туреччини, - зазначив Олександр Каленков.
Він також зазначив, що Україна провела попередні переговори з Європейською комісією стосовно тимчасового обмеження експорту металобрухту. "Діалоги проходили прозоро, усі сторони були в курсі подій, і ми отримали підтримку в цьому питанні на рівні Брюсселя та Єврокомісії", — заявив президент "Укрметалургпрому".




