Фінал ери європейської залежності: у Держдепартаменті США радіють завершенню постачання російського газу.


Цю інформацію озвучив заступник державного секретаря США Джеффрі Паєтт, як повідомляє РБК-Україна, посилаючись на його бесіду з "Голосом Америки".

"Я справді на це сподіваюсь", - сказав він.

Коментуючи тиск на Україну, щоб вона продовжила контракт про транзит російського газу, Паєтт відзначив, що "важливо, що тиск йде лише від однієї чи двох країн, та сигнал від Єврокомісії дуже чіткий".

Заступник держсекретаря США привітав заяву єврокомісар з питань енергетики Дана Йоргенсена про відмову від російського газу і відданість новопризначеного єврокомісара тому, щоб поетапно усунути залежність в газовій, ядерній сферах, та усі форми залежності від російських енергоресурсів, щоб вийти на нуль поставок з Росії у 2027 році.

Американський посадовець не бачить сенсу продовжувати угоду, яка дозволяла Росії багато років чинити вплив на Україну.

"Торгівля енергоресурсами, особливо газом, була основним вектором впливу Росії на українську економіку з часів здобуття незалежності. То чому, заради Бога, когось може цікавити продовження цих відносин?" - дивується Паєтт.

Для того, щоб і надалі обмежувати здатність Росії використовувати доходи від продажу енергоресурсів для війни, США та союзники збільшуватимуть санкції, запевнив Паєтт.

Контракт між Україною та Росією на транзит газу закінчує свою дію 1 січня 2025 року. Європейські країни вже вжили заходів для того, щоб бути готовими до можливого припинення транзиту. У результаті частка російського газу на європейському ринку скоротилася до 6%, а обсяги газу, що постачаються через Україну, знизились до 4%.

Словаччина та Угорщина докладають зусиль на державному рівні, щоб Україна продовжила транзит російського газу. Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо поговорив з телефоном про це з українським прем'єр-міністром Денисом Шмигалем. Фіцо сказав, що його країна веде "дуже інтенсивні" переговори, щоб Україна продовжила транзит російського газу у 2025 році.

Шмигаль відхилив ідею продовження контракту з "Газпромом". Проте він зазначив: "Якщо Європейська комісія офіційно звернеться до України стосовно транзиту газу, що не є російським, ми, безумовно, готові до обговорення та досягнення відповідної угоди, спираючись на принципи енергетичної безпеки як для всього ЄС, так і для кожної окремої європейської країни".

У вівторок низка компаній Угорщини, Словаччини, Австрії та Італії звернулись до Єврокомісії із листом, в якому нарікають, що завершення угоди "призведе до підвищення цін для споживачів у Європі" і "ускладнить постачання газу".

Єврокомісар з енергетичних питань Дан Йоргенсен оголосив про плани ЄС щодо завершення контракту. Він підкреслив, що його головною метою є "повне припинення енергетичних відносин між ЄС та Росією".

Related posts