Завершення епохи нафти та зниження цін: Міжнародна енергетична агенція передбачає нову еру в енергетичному секторі.
Цю інформацію надає РБК-Україна, з посиланням на звіт World Energy Outlook.
"У розвитку енергетичного сектору ми пережили епоху вугілля та епоху нафти, а тепер швидко рухаємося до ери електрики", - зазначив виконавчий директор Міжнародної енергетичної агенції Фатіх Біроль в інтерв'ю Bloomberg.
На його думку, якщо не враховувати серйозні геополітичні суперечки, світ увійде в етап, "коли ціни піддадуться суттєвому зниженню".
"Світ готовий увійти до нового контексту енергетичного ринку у другій половині цього десятиліття, оскільки базові ринкові баланси для нафти та газу слабшають", - зазначив Біроль.
Sure! Here’s a unique version of the text: "bloomberg.com" can be rephrased as "the website of Bloomberg."
Це стало б поворотним моментом порівняно з початком десятиліття, коли різке зростання цін на енергоносії після вторгнення Росії до України у 2022 році призвело до жорстокої хвилі інфляції. Ціни вже показали деякі ознаки охолодження: ф'ючерси на сиру нафту впали на 20% з максимумів цього року до 75 доларів за барель, незважаючи на конфлікт на Близькому Сході.
Агентство висловило свою позицію, що попит на нафту та газ досягне стабільного рівня в найближчі десять років. Проте, видобуток нафти зростає через нові обсяги видобутку в країнах, таких як США, Бразилія, Канада і Гаяна, а також спостерігається активізація реалізації проектів з виробництва зрідженого природного газу.
Згідно з доповіддю, до 2030 року передбачається значне збільшення потужностей зрідженого природного газу (ЗПГ) на приблизно 270 млрд кубометрів. Крім того, навіть деякі технології чистої енергії, зокрема сонячна фотоелектрика, можуть зіткнутися з перевищенням пропозиції.
"Все підготовлено для ринку споживачів," - зазначив Біроль.
Відповідно до звіту, вартість сирової нафти може продовжувати варіюватися в межах 75-80 доларів за барель, але лише в разі, якщо ОПЕК та її партнери посилять обмеження на видобуток.
Під егідою Саудівської Аравії ОПЕК+ вже обмежує рекордні резервні потужності приблизно на рівні 6 мільйонів барелів на добу, що стало наслідком ряду скорочень видобутку. Згідно з прогнозами Міжнародного енергетичного агентства, до 2030 року цей обсяг може зрости до 8 мільйонів барелів.
"Згідно з дослідженням, стрімке зростання популярності електромобілів під керівництвом Китаю створює труднощі для нафтових компаній."
Згідно з інформацією Міжнародного енергетичного агентства, минулий рік ознаменувався досягненням рекордного обсягу чистої енергії, серед якої понад 560 гігават (ГВт) відновлювальних джерел. Прогнозується, що у 2024 році інвестиції в чисту енергетику складуть близько 2 трильйонів доларів, що майже вдвічі перевищує капіталовкладення у викопні паливні джерела.
"У другій половині цього десятиліття перспектива більш рясних - або навіть надлишкових - поставок нафти та природного газу, залежно від того, як розвиватиметься геополітична напруженість, перенесе нас у зовсім інший енергетичний світ", - заявив Біроль.
Згідно зі сценарієм, що відображає сучасну політику уряду, світове споживання нафти досягне свого максимуму до 2030 року, становлячи приблизно 102 мільйони барелів на добу. Проте до 2035 року цей показник знизиться до 99 мільйонів барелів на добу, що відповідає рівню 2023 року. Основним чинником цього зниження стане зменшення попиту з боку транспортного сектора, яке буде зумовлене зростанням використання електричних автомобілів.
Зайві потужності в секторі зрідженого природного газу, ймовірно, сприятимуть формуванню надзвичайно конкурентного ринку, принаймні доти, поки ця ситуація не зміниться. Водночас, прогнози вказують, що ціни в основних регіонах-імпортерах коливатимуться в середньому між 6,5 і 8 доларами за мільйон британських теплових одиниць (БТЕ) до 2035 року, згідно з даними звіту.
Ціни на ЗПГ в Азії, які вважаються міжнародним орієнтиром, нині становлять близько 13 доларів за мільйон БТЕ.