Курська операція справила значний вплив на весь фронт і продовжить впливати на Російську Федерацію навіть після наступу на Покровськ, - повідомляє ISW.
Вторгнення на територію Курської області дає можливість Збройним Силам України поставити під сумнів російську домінацію в загальновійськовій ситуації в країні.
Курська операція ЗСУ вплинула на весь театр воєнних дій і буде визначати наступальні й оборонні можливості окупаційної армії навіть після завершення штурмів Покровська.
Цю інформацію надає ISW, посилаючись на інтерв'ю з головнокомандувачем Збройних сил України Олександром Сирським. Генерал підкреслив, що вторгнення в Курську область завадило запланованій атаці російських військ на Сумську область та "зменшило ризик" наступу окупантів на північні регіони України.
За словами Сирського, головними цілями операції було перешкодити загарбникам використовувати Курську область в якості базу для підготовки наступальних операцій в Україні, відволікти окупантів з інших районів України, створити "зону безпеки", захопити російських військовополонених і підняти український моральний дух.
Генерал повідомив, що окупанти перекинули до Курської області "десятки тисяч" солдатів, які спочатку планувалися для зміцнення наступальних дій в Україні. Мова йде про невеликі групи з кількох елітних російських повітряно-десантних підрозділів.
Згідно з інформацією, наданою Інститутом вивчення війни, Російська Федерація перемістила до зони операцій Збройних сил України підрозділи 56-го повітряно-десантного полку (7-ма повітряно-десантна дивізія), а також 11-ту і 83-тю бригади повітряно-десантних військ.
Експерти зазначають, що російське військове керівництво в значній мірі спирається на строковиків, а також на регулярні та нерегулярні підрозділи, які були перенаправлені з малопріоритетних регіонів України, таких як північ Харківщини, для здійснення оборонних дій у Курській області.
Вони вважають, що цих військових потужностей, ймовірно, не буде достатньо для того, щоб витіснити Збройні сили України з Курщини, якщо українські підрозділи вирішать захищати населені пункти, які вже знаходяться під їх контролем.
Також російське військове командування, ймовірно, в середині серпня 2024 року передислокувало з напрямку Покровська щонайменше роту 15-ї мотострілецької бригади (Друга загальновійськова армія, Центральний військовий округ).
"Передислокація елементів Центрального військового округу, яка, за повідомленнями, має завдання завершити захоплення Покровська, свідчить про те, що російське військове командування не змогло повністю ізолювати свої пріоритетні наступальні операції від впливу українського вторгнення, незважаючи на твердження російського диктатора Володимира Путіна", - вказується у звіті аналітиків.
На думку фахівців ISW, атака на Курську область надає Збройним силам України можливість поставити під сумнів російське панування над загальною військовою ініціативою в Україні.
Як вважають в Інституті вивчення війни, РФ володіє загальновійськовою ініціативою в Україні щонайменше з листопада 2023 року. Це дозволило її командуванню визначати місце, час, масштаб і вимоги до бойових дій в Україні на власний розсуд, і змусило ЗСУ витрачати людські та матеріальні ресурси на швидкі оборонні операції.
Згідно з висновками ISW, для відновлення контролю над Курською областю Росії, ймовірно, знадобиться значна перекидання російських військ з лінії фронту в Україні. Представники американської розвідки зазначають, що це суттєво позначиться на наступальних можливостях армії РФ та їхньому потенціалі підготовки до майбутніх військових дій.
Нещодавно президент Володимир Зеленський висловив думку, що операція в Курську стала реакцією на наміри Росії сформувати буферну зону на українських землях. Відзначив, що проведення цієї операції стало можливим через нестачу дальнобійної зброї в Українських Силах оборони.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна "багато" досягла у своєму наступі на Курському напрямку на території Росії.
Водночас видання The Telegraph зазначає, що Курська операція не змогла істотно вплинути на розвиток ситуації на фронті.
Військовий аналітик і ветеран АТО Євген Дикий підкреслює, що російська пропаганда активно намагається ігнорувати події в Курській області, або ж представляє їх як незначні прикордонні інциденти. Натомість паралельно розголошується інформація про "величезний потужний наступ на Покровськ".
Навіть наступ на Курщині не зупинив просування противника, тому виникає необхідність у переговорах і замороженні конфлікту. Це стратегічний крок, який несе велику ризиковість, оскільки, якщо ми не підемо на це, у них можуть початися серйозні проблеми. Коли їхня атака на Донбасі вичерпає свої ресурси, а їх запаси вже не такі значні, ситуація може різко змінитися на нашу користь. Вони роблять ризикований крок, сподіваючись, що ми здамося першими і що після подій у Покровську зможемо домовитися про замороження конфлікту, - пояснив Дикий.