Лавочку закрили: як Європейський Союз знищив український експорт молочних виробів.


Після виходу на ринок Європейського Союзу український молочний сектор зіткнувся з новими квотами та митними перешкодами. Чи зможе уряд знайти компроміс до того, як виробничі потужності зупиняться?

Рік тому українська молочна промисловість переживала справжній бум: після того, як у 2022 році було відкрито ринок Європейського Союзу, експорт до держав блоку збільшився у 14 разів, і ЄС став основним партнером для місцевих виробників.

Безмитний доступ до споживачів Євросоюзу відкрив для молочників можливості для розширення виробництва та реінвестицій. Однак ситуація кардинально змінилася в червні 2025 року: Євросоюз знову ввів мита та суворі квоти на основні українські експортні товари, такі як вершкове масло та сухе молоко. Це рішення призвело до різкого зниження обсягів експорту та поставило під загрозу економічну стабільність переробних підприємств і фермерських господарств.

Чи готові українські виробники молочних продуктів до можливих катастрофічних подій?

До 2014 року основним ринком експорту української молочної продукції була Російська Федерація. Після виходу з російського ринку значні обсяги вітчизняних молокопродуктів постачалися до країн Середньої Азії та Кавказу.

До 2022 року українська молочна галузь майже не була присутня на ринку ЄС: 2,7 млн дол. експорту у 2020 році та 7,2 млн дол. - у 2021-му. Усе змінилося після початку дії режиму автономних торгових преференцій (АТП), який Євросоюз запровадив для України 6 червня 2022 року, - так званий торговельний безвіз.

У 2022 році експорт молочних виробів до Європейського Союзу, включаючи сири, масло, сироватку, а також сухе знежирене і згущене молоко, збільшився в 14 разів, досягнувши 101,5 мільйона доларів. Завдяки угоді про вільну торгівлю українські компанії отримали можливість постачати свою продукцію без митних зборів і квот.

Протягом п'яти місяців 2025 року частка молочних продуктів, що експортувалися до ЄС, перевищила 50% від загального обсягу експорту. Варто зазначити, що обсяги продажів цих товарів до Європейського Союзу за цей час зросли майже в три рази в порівнянні з аналогічним періодом 2024 року і в 5,5 разу перевищили показники 2023 року.

Масло, сухе та згущене молоко становили 89% експорту молочної продукції з України в ЄС у грошовому вимірі. Лише з початку 2025 року по червень у ЄС відправили близько 10 тис. тонн сухого знежиреного молока і 4,2 тис. тонн масла. Для порівняння: за п'ять місяців 2025 року в Україні виробили 30 тис. тонн масла.

Так ЄС став основним експортним напрямом. 68% продажів за кордон сухого та згущеного молока, 56% масла, 37% сироватки, 18% сирів ідуть у ЄС. Це перетворило блок на критично важливого партнера українських молочників.

5 червня дія режиму АТП завершилася. ЄС повернув мита й обмежив постачання основної української молочної продукції квотами: 5 тис. тонн сухого молока і 3 тис. тонн масла на рік. Квоти на сім місяців будуть такі: 2,9 тис. тонн сухого молока та 1,75 тис. тонн масла. Вони вичерпаються за півтора-два місяці - до середини серпня. Далі - мита: для сухого молока - понад 50% ціни, для масла - понад 30%.

У квітні сухе знежирене молоко експортувалося з України до Євросоюзу за середньою ціною 220 євро за 100 кг. Хоча в тому місяці ще не діяли мита понад квоту, у разі її перевищення вартість експорту зросла б до 338,8 євро. Для масла - з 620 євро за 100 кг до майже 810 євро. Для порівняння: середня біржова ціна за 100 кг сухого знежиреного молока в ЄС у квітні становила 248 євро, масла - 739 євро. Отже, український експорт стане економічно невигідним для переробників.

У червні, після відновлення квот на українську молочну продукцію, експорт цих категорій товарів вже знизився вдвічі в порівнянні з травнем, повідомляє Спілка молочних підприємств (СМП). Наприклад, у середині червня Яготинський завод змушений був відправити на склад 50% своїх молочних виробів через невизначеність у сфері експорту.

"Зараз переробники намагаються якомога швидше вибрати квоту, поки вона є. За нашими оцінками, уже вибрали 20-25% квоти. Якщо темпи збережуться, липень може закритися повністю, лавочка прикриється", - розповів керівник експертно-аналітичного відділу СМП Леонід Тулуш.

Водночас, фахівці галузі зазначають, що внутрішній ринок не в змозі засвоїти надлишок продукції. В Україні споживання масла та сухого молока залишається на низькому рівні – приблизно третина та дві третини відповідно відправляються на експорт. Навіть при зниженні цін, попит не зможе компенсувати обсяги виробництва.

Це означає перехід на роботу "на склад" і ризики для фермерів. Вони можуть втратити рентабельність, оскільки попит на молоко від переробників знизиться. За 2025 рік ціна на молоко вже впала на 18-20% і якщо вона знизиться ще, це може стати проблемою для аграрних холдингів та їхніх ферм.

Ця проблема має негативний вплив на весь ланцюг: фермер втрачає своїх покупців, переробники втрачають можливості на ринку, а інвестиції зупиняються. Сфера, що останніми роками активно розвивалася, може опинитися на межі стагнації. Це особливо критично для великих компаній, які реалізували масштабні проєкти. Вони можуть втратити доступ до обігових коштів, кредитування стане менш доступним, а ринки збуту зменшаться.

Існує альтернатива Європейському Союзу: Африка, Південно-Східна Азія та Близький Схід. Проте в найближчій перспективі ці регіони не зможуть повноцінно замінити європейський ринок.

Неможливо насправді змінити напрямок експорту. По-перше, обсяги дуже великі, а по-друге, африканські держави зазвичай здійснюють закупівлі через масштабні міжнародні тендери. У нас немає можливості вивозити вантажі через морські порти, оскільки страховка не включає "велику Одесу", - прокоментував заступник виконавчого директора СМП Дмитро Стріховський.

Наприкінці червня Україна і Європейський Союз досягли угоди щодо перегляду торговельних умов. Як повідомляє Reuters, планується значне збільшення квот на вершкове масло та сухе знежирене молоко до рекордних показників за останні роки.

Представники галузі виявляють оптимізм щодо можливого зростання дозволеного експорту в два-три рази. Тарас Качка, заступник міністра економіки України, оголосив, що Україна досягла угоди про збільшення квот для аграрного сектору, зокрема на сухе молоко та масло, на 308% та 233% відповідно. Це означає додаткові 20 тисяч тонн на рік для сухого молока та майже 10 тисяч тонн для масла.

Модернізована торговельна угода між Європейським Союзом та Україною включає 40 категорій товарів і вимагає підтримки кваліфікованої більшості держав-членів ЄС. Ця угода охоплює не лише питання митного оформлення, а й всі важливі українські товари, які підлягають особливій увазі.

Це свідчить про те, що процес голосування може затягнутися, особливо коли мова йде про узгодження позицій серед країн-членів ЄС. Навіть якщо буде схвалено суттєве збільшення квот, це все ж таки матиме обмежувальний вплив на розвиток галузі. Підприємства, що займаються переробкою, будуть змушені планувати своє виробництво відповідно до встановлених лімітів на експорт, що в свою чергу стане перешкодою для зростання цього сектора.

Якщо рішення буде прийнято до середини серпня, це значно покращить ситуацію на ринку. В іншому випадку, якщо в серпні не відбудеться ухвалення, постачання основних товарів зупиниться до моменту перегляду квот або до початку 2026 року.

Виробники молочних товарів змушені будуть зосередитися на складуванні, оскільки ринки можуть бути втрачені, а плани розвитку виявляться призупиненими. Це може спричинити масові звільнення, втрату кваліфікованих спеціалістів, зменшення обсягів виробництва та порушення налагоджених виробничо-логістичних процесів.

Related posts