МАГАТЕ: після потужного ракетного обстрілу з боку Росії три атомні електростанції в Україні скоротили виробництво електроенергії.
Цю інформацію озвучив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі, як повідомляє РБК-Україна, посилаючись на офіційний сайт Агентства.
У МАГАТЕ підкреслили, що нові російські удари по енергетичній інфраструктурі України ще більше ускладнили ситуацію з ядерною безпекою на фоні триваючого конфлікту.
За словами Гроссі, вдруге за менш ніж два тижні Хмельницька, Рівненська та Південно-Українська атомні електростанції знизили свою потужність "як профілактичний захід" у відповідь на масовану атаку з боку Росії, що включала використання ракет і безпілотників.
Водночас на трьох різних об'єктах спрацювала сигналізація, що сповіщала про загрозу повітряного нападу, зазначив він.
Також, за словами Гроссі, дві групи МАГАТЕ в Україні змушені були шукати безпечне місце під час атаки з повітря.
В Україні на активних атомних електростанціях налічується дев'ять реакторів, і всі вони зменшили свою продуктивність.
Також був відключений від мережі один реактор Рівненської АЕС. Між тим атомні електростанції продовжували отримувати зовнішню електроенергію, навіть попри те, що майданчик на Хмельницькій АЕС "втратив підключення до двох своїх ліній електропередач".
"Енергетична інфраструктура України має вкрай нестійкий та вразливий характер, що суттєво загрожує ядерній безпеці. Я ще раз підкреслюю необхідність дотримання максимальної військової обережності в зонах, де розташовані великі ядерні енергетичні установки та інші критично важливі об'єкти, що з ними пов'язані", - зазначив Гроссі.
На фоні масштабної атаки з боку Росії 28 листопада не було зафіксовано повідомлень про безпосередні пошкодження атомних електростанцій. Водночас українська сторона повідомила Міжнародному агентству з атомної енергії (МАГАТЕ), що удари знову завдали шкоди електричним підстанціям, які АЕС використовують для передачі та отримання електроенергії ззовні.
Ці підстанції, визначені МАГАТЕ як важливі для ядерної безпеки, були пошкоджені під час попередніх атак, зокрема в серпні, зауважили в Агентстві
Експерти МАГАТЕ здійснили візит до семи підстанцій, розташованих поза межами атомних електростанцій в Україні, у вересні та жовтні. Метою їхньої місії було оцінити наслідки російських обстрілів, які мали місце в серпні. Під час перевірок були зафіксовані значні ушкодження.
Минулого тижня Гроссі повідомив, що представники МАГАТЕ визнали, що здатність енергетичної мережі забезпечити стабільне електропостачання України поза межами території АЕС "значно зменшилася".
"МАГАТЕ планує й надалі аналізувати рівень пошкоджень інфраструктури та електричних ліній, які мають критичне значення для ядерної безпеки. Генеральний директор Агентства заявив 28 листопада, що організація зробить все можливе для зниження ймовірності ядерних інцидентів в умовах цієї трагічної війни."
Атомні електростанції вимагають стабільного з'єднання з електромережею, щоб ефективно передавати вироблену електроенергію, а також для отримання зовнішніх джерел енергії, необхідних для охолодження реакторів.
В МАГАТЕ звертають увагу, що дедалі більша "крихкість електромережі" була однією з головних проблем ядерної безпеки протягом усього збройного конфлікту.
"Генеральний директор неодноразово наголошував на важливості дотримання семи незамінних основ ядерної безпеки, одна з яких стверджує, що для всіх ядерних об'єктів має бути безпечне електропостачання за межами майданчика від мережі", - додають в МАГАТЕ.
Нагадаємо, російські загарбники вночі та під ранок 28 листопада запустили по Україні під час комбінованої атаки загалом 188 ракет та ударних безпілотників. Ціллю ворожого обстрілу стали енергетичні об'єкти України.
Як розповіли в командуванні Повітряних сил ЗСУ, завдяки роботі ППО вдалося збити 76 крилатих ракет та 35 ударних дронів.
Після широкомасштабної атаки з боку Росії в кількох регіонах України виникли труднощі з електропостачанням. Для детального ознайомлення з наслідками ворожих обстрілів запрошуємо вас прочитати наш спеціальний матеріал.
Крім того, Володимир Омельченко, директор енергетичних програм "Центру Разумкова", у коментарі для РБК-Україна зазначив, що загарбники намагалися із застосуванням інтенсивних обстрілів відключити атомні електростанції від енергетичної мережі України. За його інформацією, їм вдалося досягти лише часткових результатів у цій справі.