Зробимо Теслу видатною знову. Чому Ілон Маск підтримує Дональда Трампа?


Вибори-2024 у США особливі тим, що до агітації за одного з кандидатів чи не вперше приєднався один з найбагатших бізнесменів світу Ілон Маск.

Декілька років тому політичні погляди засновника Tesla і SpaceX залишалися в тіні, проте в останні часи Ілон Маск все більше виявляє підтримку світогляду Дональда Трампа та різноманітним теоріям змов. Водночас, за цими ідеологічними позиціями ховаються певні комерційні амбіції. Після конфлікту з адміністрацією Байдена, бізнесмен вирішує ризикнути всім, щоб отримати космічні контракти та поліпшити становище своєї компанії Tesla.

На перший погляд, між Ілон Маском і Дональдом Трампом немає жодної спільної точки дотику. Маск вважає зменшення викидів парникових газів ключовим аспектом для успіху бізнесу, тоді як Трамп ставить під сумнів реальність змін клімату. Маск активно підтримує ідею електричних автомобілів, тоді як Трамп характеризує їх як економічну катастрофу для Сполучених Штатів.

Попри це вони домовилися: Маск фінансує кампанію Трампа і навіть узяв участь у передвиборчому мітингу в одному з вирішальних штатів - Пенсильванії.

Як найбагатший підприємець Америки пройшов шлях від опонента до "найближчого соратника" Трампа? Яким чином Маск трансформував Twitter на потужний інструмент агітації? Які плани він має на випадок можливого тріумфу Трампа для розвитку Tesla?

Політичні переконання засновника Tesla протягом тривалого часу залишалися неясними: він то ідентифікував себе як лібертаріанець, то як соціаліст. Маск зазначав, що на трьох останніх президентських виборах у США він підтримував кандидатів від Демократичної партії: Барака Обаму, Гілларі Клінтон і Джо Байдена. Однак, він також дотримувався традицій багатьох американських мільярдерів, роблячи фінансові внески обом політичним силам.

Проте в останні кілька років мільярдер став гучніше заявляти про свої політичні вподобання. Його пожертви змістилися в бік підтримки республіканців, а після придбання Twitter і перейменування його на X Маск став прибічником правих націоналістичних ідей та расистських теорій змов.

Хоча в 2020 році він підтримав Байдена на виборах, у наступні чотири роки стосунки Маска з його адміністрацією стали дедалі напруженішими.

Через кілька місяців після виборів адміністрація президента запросила провідних американських автовиробників, таких як Ford, Stellantis та General Motors, на зустріч для обговорення питань, пов'язаних із правами профспілок. Tesla не потрапила до списку запрошених через те, що Ілон Маск відкрито виступає проти профспілкової діяльності, а його компанії часто зазнають критики за порушення трудових прав. Мільярдер сприйняв цю ситуацію як особисту образу та свідчення прихильності до традиційних виробників.

У період локдауну, спричиненого пандемією, керівник Tesla висловлював незгоду з карантинними заходами та закриттям виробництв. Він також критично ставився до соціальних ініціатив президента Байдена.

Наступні етапи бізнесу Маска виявилися непростими: електромобілі Tesla не раз піддавалися відкликам через занепокоєння регуляторів щодо безпеки користувачів, Мін'юст США проводить розслідування щодо можливого шахрайства компанії під час реалізації "повністю автономних" автомобілів, а Комісія з цінних паперів і бірж аналізує деталі угоди з придбання Twitter у 2022 році.

Критика Маском Байдена лише зростала. Дійшло до того, що мільярдер почав насміхатися над президентом, називаючи його "сонним Джо", як це робить Трамп.

В Білому домі аргументували свою позицію щодо Tesla тим, що компанія отримала надмірну кількість податкових переваг і виступала проти встановлення справедливих умов для всіх учасників ринку. Проте за закритими дверима Маска в адміністрації президента називали "недолугим".

Зазначимо, що перед виборами президента у 2016 році Ілон Маск охарактеризував Дональда Трампа як "неправильного кандидата". Проте, після того як республіканець зайняв президентське крісло, він почав намагатися залучити мільярдера до своїх лав, називаючи його "генієм".

Однак, за інформацією, отриманою від джерел WP, перший термін Дональда Трампа не виправдав сподівань Ілона Маска. У відповідь на рішення США вийти з Паризької угоди щодо клімату, він навіть залишив дві консультативні ради президента. "Кліматичні зміни — реальність. Вихід з угоди завдає шкоди як Америці, так і всьому світу", — зазначав Маск у той час.

Як він став прихильником Трампа? За словами співрозмовників WP, які протягом багатьох років ведуть бесіди з мільярдером, він вважає Трампа каталізатором змін, хоча іноді і не розділяє його методи та політичні рішення.

Бізнесмен підтримав ставку на одіозного Джей Ді Венса як кандидата у віцепрезиденти, а його пожертвування (45 млн дол щомісяця) пішли у виборчий комітет America PAC, який зосередився на реєстрації виборців у "хитких" штатах.

Політичний альянс між Маском і Трампом виник у березні 2024 року у штаті Флорида, коли республіканець шукав фінансування для своєї виборчої кампанії. У той же період бізнесмен висловив бажання надати фінансову підтримку Трампу своїм близьким. Згодом він почав публічно виступати з критикою на адресу Байдена та Камали Гарріс у соціальній мережі X.

Після двох невдалих спроб вбивства Трампа, Маск висловив свою підтримку його кандидатурі. "Ніхто не намагається позбутися Байдена чи Камали", - зазначив Маск у своїй публікації в X, але незабаром видалив цей допис, зазначивши, що це був жарт.

Під час інтерв'ю з відомим журналістом Такером Карлсоном, Маск зробив ще один провокаційний жарт: "Ніхто навіть не намагався усунути Камалу, адже це абсолютно безсенсово. Що ви цим доб'єтеся? Нічого, просто призначать нового ставленика. Ніхто не прагне усунути Джо Байдена".

У жовтні Ілон Маск взяв участь у передвиборчому заході Дональда Трампа в Балтері, штат Пенсильванія, місці, де в липні на кандидата в президенти було скоєно замах. "Справжнє випробування характеру людини полягає в тому, як вона реагує на труднощі. У нас був один президент, який не міг піднятися сходами, і інший, котрий, отримавши поранення, продовжував боротися! Бийся, бийся, бийся!" - вигукував Маск, підстрибуючи від захоплення.

Експерти та інвестори вважають, що у випадку, якщо Трамп знову стане президентом, його уряд може зменшити федеральний контроль над Tesla та X, а також припинити розслідування з боку регуляторних органів щодо звинувачень у домаганнях, які стосуються SpaceX.

Протягом найближчих десяти років Космічне командування Повітряних сил США має намір інвестувати ще 12 мільярдів доларів у супутники від різних постачальників. Ця сума може бути збільшена, оскільки представники Республіканської партії виступають за підвищення фінансування супутникових технологій та прискорення космічних досліджень, включаючи плани на колонізацію Марса.

Під час мітингу в Пенсильванії Трамп пообіцяв, що США точно полетять на Марс до кінця його другого терміну. Маск анонсував безпілотну місію до Червоної планети через два роки, а за участю астронавтів - через чотири-шість років.

"Ми не зможемо дістатися Марса, якщо Камала виявиться на вершині," - стверджує мільярдер, який у 2017 році обіцяв організувати експедицію на Червону планету вже у 2024 році.

"В команді Байдена Маск займав незначну роль, тоді як у разі перемоги Трампа, він опиниться в епіцентрі подій," - зазначає експерт Wedbush Securities Ден Айвз.

Після того, як Маск став власником Twitter, він почав все активніше використовувати цю платформу для підтримки Дональда Трампа. Спочатку він відновив доступ до акаунту колишнього президента, а згодом почав поширювати расистські теорії змови, пов’язані з імміграційною політикою адміністрації Байдена, і попереджав про "невідворотну загибель" країни, якщо віце-президентом стане Камала Гарріс.

Згодом Маск почав активно підтримувати Трампа, перетворивши X на платформу для просування своїх політичних поглядів. При цьому бізнесмен не цурався поширення дезінформації. Зокрема, він без достатніх доказів піднімав питання про надійність виборчих пристроїв і неправдиво заявляв, що нелегальні мігранти мають можливість голосувати на виборах.

За даними Центру протидії цифровій ненависті, такі заяви Маска про вибори користувачі переглянули понад 1,2 млрд разів.

Крім того, численні зміни, впроваджені Маском у функціонуванні X, призвели до зміщення платформи в правий бік, зокрема шляхом відновлення акаунтів расистів та прихильників теорій змови. Бізнесмен також полегшив політикам процес отримання винятків з правил платформи, що регулюють обмеження або видалення контенту.

X двічі позначив як спам і заблокував акаунт групи, яка збирала кошти і підтримувала кампанію Гарріс, що суперечить заявам Маска про прихильність платформи до "свободи слова". Чат-бот Маска Grok, до якого користувачі отримують доступ через X, критикують за надання неправдивої інформації. Бот стверджує, що Гарріс нібито не має права брати участь у виборах.

Маск активно підтримує не лише Дональда Трампа, а й інших правих політичних діячів по всьому світу, особливо в тих країнах, що співпрацюють зі SpaceX і Tesla. Мільярдер виявляє особливу прихильність до президента Аргентини Хав'єра Мілея, навіть організувавши для нього візит на завод Tesla у Техасі. Це має своє пояснення: Аргентина володіє одними з найбільших запасів літію у світі, що є ключовим елементом для виробництва електромобілів. Маск також встановив тісні зв'язки з прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді та колишнім президентом Бразилії Жаїром Болсонару.

Другий термін президенства Трампа, який активно взаємодіє з керівниками нафтових компаній і заперечує існування кліматичних змін, на перший погляд може здаватися невигідним для фірм, що прагнуть зменшити залежність США від викопного пального. Проте, для Маска на сьогодні важливіше не стільки досягнення повністю електричного майбутнього, скільки утримання лідируючих позицій Tesla на ринку електромобілів.

Закон про зниження інфляції від адміністрації Байдена, який передбачає сотні мільярдів доларів інвестицій у чисті джерела енергії, підштовхнув GM і Ford зробити серйозну ставку на електромобілі. Із загостренням ринкової конкуренції Tesla почала знижувати ціни. Так почалася цінова війна, у якій компанія Маска програє в протистоянні з дешевшими китайськими електрокарами.

Протягом минулого року прибутки Tesla знизилися на 45%, а її ринкова частка також скоротилася. У другому кварталі 2024 року загальний обсяг продажу електромобілів у США зріс, проте частка Tesla вперше в історії опустилася нижче 50%.

Щоб зупинити спад, Маск вирішив вдатися до свого найсильнішого інструменту: оголосити про неймовірні новинки. Після років напрацювань у сфері роботаксі мільярдер запевнив, що проект буде готовий до серпня, проте захід перенесли на жовтень.

Також Маск підтвердив, що Tesla продовжує розвивати проєкт гуманоїдного робота Optimus. Це частково призвело до позитивних змін: акції компанії знову піднялися. Проте Tesla все ще стикається з серйозною конкуренцією на ринку електричних автомобілів.

Поки що Трамп обіцяє зупинити фінансування "зеленої" ініціативи Байдена, стверджуючи, що це допоможе в боротьбі з інфляцією, і називає цю програму "новою зеленою аферою". Крім того, республіканський кандидат планує створити комісію, яка займеться аналізом ефективності державних витрат, зокрема на розвиток електромобілів, і готовий запросити Маска очолити цю комісію.

Отже, чи не є ключовою надією мільярдера на майбутнє Tesla повернення Трампа до президентської резиденції та ліквідація закону, що стимулює GM і Ford активніше виходити на ринок електричних автомобілів? Маск відверто визнає, що скасування цього акту завдасть серйозного удару конкурентам, але врешті-решт це позитивно позначиться на його бізнесі.

У цьому контексті Tesla використовує переваги, що діяли до прийняття нового законодавства.

"Гендиректор Tesla із задоволенням приймає державне втручання, але лише тоді, коли воно спрямоване на підтримку своєї компанії, а не її конкурентів. Схоже, Маск і Трамп мають однакову політичну мету щодо електромобілів: зруйнувати регуляторну інфраструктуру Байдена і повернутися до старої структури.

Крім того, якщо фінансові ресурси Маска зможуть вплинути на політику Білого дому, він отримає можливість встановити нові правила, що будуть вигідні йому, - зазначає Business Insider.

Маск усвідомлює, що йому необхідно уповільнити суперників будь-якими засобами, а Трамп, скасовуючи закон, відкриває для мільярдера неповторні перспективи.

"Ілон Маск прагне зберегти позиції Tesla на ринку, поки компанія не розробить новий продукт, який користуватиметься великим попитом. Якщо для цього потрібно підтримувати особу, яка ставить під загрозу глобальні зусилля з охорони навколишнього середовища, то, вочевидь, це його вибір", - йдеться в статті про стратегію Маска.

Аналітики прогнозують, що перемога республіканця буде сприятливою для цієї тактики Маска, але, як буває з Трампом, жодних гарантій немає.

Заяви Трампа щодо аудиту фінансових витрат та призначення Маска на керівну посаду відповідної комісії стали офіційним підтвердженням їх кількамісячних переговорів про можливу співпрацю у випадку перемоги на виборах у листопаді. Хоча така дружня співпраця може принести певні вигоди, вона також несе в собі ризики, пов'язані з потенційними судовими розслідуваннями: мільярдер володіє великою кількістю компаній, що може призвести до конфлікту інтересів у разі, якщо Трамп буде обраний.

Енн Скіт з Центру прикладної етики Марккули в Університеті Санта-Клари зазначає: "Конфлікт інтересів стає одним із найбільш очевидних питань у випадку, якщо Маск отримає цю посаду, оскільки SpaceX має контракти з урядом, а Tesla отримує федеральні податкові пільги".

Related posts