Могила прадавнього Тетіса: дослідники виявили причину "гравітаційної аномалії" в Індійському океані.
Десятиліттями вчених бентежтила зона слабкої гравітації посеред океану.
Поки Середземне море опиняється на межі висихання, дослідники виявили причину загадкової "гравітаційної діри" в Індійському океані, яка протягом багатьох років залишалася предметом наукових досліджень. Цю інформацію оприлюднив сайт Live Science.
"Гравітаційна аномалія" в Індійському океані займає приблизно 3,1 мільйона квадратних кілометрів, розташовуючись за 1200 км на південний захід від Індії. У цій зоні гравітаційне притягання настільки знижене, що рівень води в океані виявляється на 106 метрів нижчим, ніж в інших частинах планети.
Вперше виявлена в 1948 році "гравітаційна діра" довгий час залишалася нерозгаданою таємницею. Багато різних теорій намагалися пояснити її природу, але лише нещодавно з'явилася обґрунтована версія, що може пролити світло на це явище.
Команда науковців, застосувавши 19 комп'ютерних моделей, вивчила динаміку мантії Землі та рух тектонічних плит протягом останніх 140 мільйонів років, а також дослідили можливі сценарії, які можуть призвести до виникнення "гравітаційної діри".
Дослідження виявило, що гравітаційна аномалія в Індійському океані виникла внаслідок зникнення давнього океану Тетіс, який розташовувався між суперконтинентами Лавразія та Гондвана. Тетіс існував на ділянці земної кори, що опустилася під Євразійську плиту в процесі розпаду Гондвани близько 180 мільйонів років тому. Цей процес призвів до занурення частин земної кори в глибини мантії.
Приблизно 20 мільйонів років тому, коли ці фрагменти занурилися в найглибші шари мантії, вони витіснили щільний матеріал, що походить з "африканської плями" — щільної зони кристалізованої магми, що розташована під Африкою. Стовпи магми з нижчою щільністю піднімалися, щоб заповнити місце, вивільнене від щільного матеріалу, що призвело до зменшення загальної маси цієї області та ослаблення її гравітаційного поля.
Вченим ще належить підтвердити ці моделювання іншими даними, але дослідники все більше усвідомлюють, що земна магма сповнена дивних вкраплень, які вважалися давно зниклими.
Як писав УНІАН, на місці, де колись проживали неандертальці, археологи виявили конструкцію, схожу на доісторичну фабрику з виготовлення клею.
Ми також обговорили причини, які призвели до значного посилення сучасних ураганів. Науковці зазначили, що за останні шість років швидкість вітрів у атлантичних штормах зросла на 29 км/год. Кліматологи підкреслили, що це явище пов'язане з підвищенням температури води в океані, що, в свою чергу, сприяє збільшенню частоти та інтенсивності ураганів.