Молдові надали можливість імпортувати електричну енергію з Європейського Союзу в межах української квоти.
Молдова має шанс розширити свою квоту на імпорт електроенергії з Європейського Союзу, враховуючи можливий дефіцит, який може виникнути внаслідок припинення постачання російського газу в Придністров'ї.
Цю інформацію озвучив державний секретар Міністерства енергетики Костянтин Боросан, передає "Європейська правда", посилаючись на Newsmaker.
Як відомо, у разі повного припинення постачання російського газу у невизнане Придністров'я з 1 січня 2025 року Молдову може очікувати дефіцит електроенергії, оскільки зупиняться поставки з розташованої там ДРЕС.
Боросан зазначив, що за сприяння Європейського Союзу, Європейської мережі системних операторів передачі електроенергії (ENTSO-E) та операторів електричних мереж Румунії, України, Польщі, Словаччини та Угорщини вдалося розробити механізм, що сприяє збільшенню обсягів імпорту електроенергії.
Суть пропозиції полягає в тому, щоб використовувати невикористані обсяги спільної квоти на імпорт електроенергії з ЄС для Молдови та України, а також задіяти лінії електропередач між Молдовою та Румунією, які мають напругу 110 кВт. Як зазначає Боросан, через ці канали Молдова здатна передавати більше ніж 100 МВт електрики.
Молдова та Україна мають спільну квоту на імпорт електричної енергії з Європейського Союзу, яка становить 2100 МВт. З цієї кількості 315 МВт виділено для Молдови, а решта - для України. Квота реалізується через лінію електропередач потужністю 400 кВт, що проходить через румунське місто Ісакча, продовжується через Одеську область і досягає Вулканешт. З цього пункту європейська електроенергія доставляється до Придністров'я, звідки вона потрапляє на правий берег Дністра в Молдові.
У новій версії плану, яку представив Боросан, частка електроенергії з Європейського Союзу становить вже 400 МВт. З цієї кількості 200 МВт забезпечуються через прямі контракти з румунськими компаніями Nuclearelectrica та Petrom, а решта 200 МВт купуються на румунській біржі OPCOM. Відповідно до прогнозів Міністерства енергетики, в години пікового споживання дефіцит електроенергії може досягати приблизно 60 МВт.
Нагадаємо, з 16 грудня у Молдові діє режим надзвичайного стану в енергетиці, що триватиме 60 днів. Уряд пішов на такий крок через невизначеність з постачанням російського газу після припинення транзиту через Україну з 1 січня 2025 року.
У молдавському уряді висловили припущення про можливість евакуації найбільш вразливих груп населення з Придністров'я в разі, якщо станеться найгірший варіант розвитку енергетичної кризи і регіон залишиться без постачання російського газу.