На конференції в Гаазі було піднято питання забезпечення прав родин українців, які зникли безвісти.

Під час конференції, що проходила в Гаазі, були розглянуті теми, пов'язані із збором доказів для майбутніх судових слухань щодо воєнних злочинів, скоєних Російською Федерацією, а також питаннями забезпечення прав родин осіб, що зникли безвісті.
Згідно з інформацією, наданою кореспондентом Укрінформу в Гаазі, конференція була ініційована Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти (ICMP).
У події взяли участь українські та іноземні фахівці, урядові представники, а також активісти у сфері прав людини.
Уповноважений з питань осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, Артур Добросердов повідомив, що з травня 2023 року в Україні функціонує Єдиний реєстр зниклих безвісти за особливих обставин. На сьогодні в ньому зафіксовано дані про більше ніж 70 тисяч осіб.
"Реєстр також містить спеціальний розділ про невпізнані людські останки, що підкреслює масштаб та складність проблеми. Ця централізована система має вирішальне значення для розшуку зниклих безвісти осіб, підтримки розслідувань та забезпечення відповідальності", - сказав він.
Добросердов підкреслив, що ідентифікація тисяч людських решток створює серйозне навантаження для судово-медичних, правоохоронних та слідчих органів. Він зазначив, що Україна активно займається розширенням можливостей ДНК-лабораторій та збільшенням кількості спеціалістів у галузі генетики. "Впровадження Інтегрованої системи управління даними (iDMS), яку надає ICMP, має суттєво оптимізувати процеси управління даними та ідентифікації", - додав Уповноважений.
Генеральна директорка ICMP Кетрін Бомбергер зазначила: "Сьогодні важливо забезпечити захист і гарантії прав людини для тих, хто постраждав. Це охоплює право на справедливість, отримання правди та компенсацію за завдані шкоди. Це є основою для підтримки верховенства права та міжнародного порядку, що ґрунтується на правилах. Проведення розслідувань має вирішальне значення".
Керівник Департаменту війни Офісу генпрокурора Юрій Бєлоусов підкреслив, що завдяки підтримці ICMP процес оцифрування даних, зібраних судово-медичними бюро в різних регіонах країни, є важливим досягненням. "Ми, прокурори, повинні мати всі дані в цифровому форматі... адже обсяги інформації є вражаючими", - зазначив він.
Як і багато інших ораторів, Бєлоусов акцентував увагу на тому, що Російська Федерація регулярно ігнорує права людини. Це спостерігалося раніше в Чечні, потім у Грузії, а тепер – в Україні, де жертвами насильницьких зникнень стають окремі соціальні категорії населення.
Учасники конференції підкреслили, що визначення долі зниклих осіб та притягнення винних до відповідальності є вкрай важливими завданнями.
Як інформував Укрінформ, Добросердов зазначив, що процес збору даних про безвісти зниклих дітей має свої особливості. Це пов'язано з тим, що для візуальної ідентифікації дитини, яка змінюється зовні з кожним роком, необхідно значно більше часу.