Не лише "Шахеди": Завдяки підтримці Китаю, Росія в зимовий період може надіслати в Україну велику кількість дронів, - повідомляє Forbes.
Окрім "Шахедів", Росія експлуатує щонайменше три різних види безпілотників, деякі з яких постачаються прямо з Китаю.
Атаки Росії на Україну за допомогою безпілотників набули нової масштабності — у вересні було запущено понад 1300 далекобійних БПЛА "Шахед", що значно перевищує показники будь-якого іншого місяця. За словами аналітика Forbes Девіда Гемблінга, постійно висока активність безпілотників вказує на те, що наступна зима для України буде надзвичайно складною.
Водночас, як зазначає аналітик, з’являється все більше свідчень того, що, окрім іранських безпілотників "Шахед", Росія залучає щонайменше три інші варіанти, деякі з яких надходять безпосередньо з Китаю.
Основою атаки виступає безпілотник Shahed-136, який у Росії отримав назву "Герань-2". Цей ударний дрон, розроблений в Ірані, має розмах крил у сім футів, оснащений боєголовкою вагою приблизно 100 фунтів і здатний долати відстані понад 600 миль. Хоча Shahed поступається традиційним крилатим ракетам за швидкістю та потужністю і його легше збивати, він має значно нижчу вартість і може бути виготовлений у великих обсягах.
Росія постійно вдосконалює свої базові моделі Shahed. Останні версії мають принаймні три різновиди боєголовок, а деякі з них оснащені 4G-модемами. Нещодавно також був зафіксований Shahed, який використовує зв'язок Starlink. Крім того, нещодавно їх почали фарбувати в чорний колір, щоб зменшити видимість в нічний час.
За інформацією Wall Street Journal, Росія планує виготовляти 500 дронів "Шахед" щомісяця. Проте, кількість безпілотників, які наразі запускаються, свідчить про те, що в дію залучені й інші моделі, зазначає Гемблінг.
Ось кілька моделей безпілотників, що їх випускає компанія Aersocan. "Виріб 54" – це баражувальний боєприпас, який може літати на відстань більш ніж 200 кілометрів. Product 52 та Product 53 – це дві модифікації тактичного дрона-камікадзе Lancet, а Product 55 представляє собою "завадостійкий" FPV-камікадзе.
До завершення 2023 року російські засоби масової інформації інформували про використання нових безпілотників, хоча ця інформація залишалася непідтвердженою.
У липні в соціальних мережах з'явилося зображення нового російського дрона, який відрізняється меншими розмірами в порівнянні з Shahed і має іншу конструкцію. Російські джерела повідомляють, що цей безпілотник отримав назву Gerbera і здатний виконувати як розвідувальні, так і відволікаючі місії, окрім атак типу "камікадзе". Оскільки Gerbera був знищений неподалік від Києва, можна припустити, що його дальність польоту складає принаймні кілька сотень кілометрів. Українські експерти вважають, що основне призначення Gerbera полягає в здійсненні відволікаючих маневрів.
Найбільш тривожний новий безпілотник - "Гарпія-3", повідомляє аналітик. Як зазначає Reuters, цей дрон був створений дочірнім підприємством російської державної оборонної корпорації "Алмаз-Антей". Він має здатність до польоту на дистанцію приблизно 2000 км та оснащений боєголовкою вагою 50 кг. За інформацією Reuters, "Гарпія-3" не лише використовує компоненти китайського виробництва, але й планується його виробництво на заводі в Китаї.
"Якщо Китай справді використає свої промислові потужності безпілотників для постачання Росії стратегічної зброї, то кількість безпілотників буде обмежена тільки здатністю Росії платити за них", - зазначає Гемблінг.
Україна ефективно протистоїть щомісячним атакам 400-600 дронів "Шахед", але відбиття вдвічі або втричі більшої кількості, враховуючи обмежені запаси ракет класу "земля-повітря", стане значно важчим викликом.
Також аналітик підкреслює, що для українських військових критично важливо вміти виявляти менші зразки Gerbera та Italmas, щоб сконцентрувати свої зусилля на реальних загрозах. Якщо нові FPV перехоплювачі, які показали свою ефективність у боротьбі з російськими розвідувальними безпілотниками, зможуть також впоратися з Shahed, це стане справжнім проривом у війні.
Вересень 2024 року відзначився як перший місяць, коли ворог почав щоденно використовувати ударні дрони типу "шахед", випустивши в загальному 1339 безпілотників. У середньому російські сили запускали близько 44 "шахедів" щоранку. З цієї кількості 1107 дронів вдалося знищити, а частину з них нейтралізували за допомогою засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ).
Згідно з інформацією, наданою Інститутом науки та міжнародної безпеки, виробництво дронів-камікадзе "Shahed-136" у спеціальній економічній зоні Алабуга сягнуло позначки у шість тисяч одиниць.