Новорічний символ: обсяги імпорту мандаринів в Україні та доходи країн-виробників.


Ще з радянських часів мандарини в Україні є важливим елементом новорічної атмосфери: на грудень припадають до 30% річного імпорту. Популярний цей фрукт і у світі, особливо в Азії, де Новий рік святкують за місячним календарем.

З переходом на новоюліанський календар та зміщенням свят, сезон цитрусових розпочинається раніше: у листопаді супермаркети вже заповнені різноманітними сортами цих фруктів.

Як змінюється споживання мандаринів в Україні і звідки їх привозять? Хто у світі їх продає найбільше, а хто - купує?

Мандарини мають свої корені в Південній Азії. Їх основною батьківщиною вважають Китай, який займає провідні позиції у вирощуванні цього фрукта, виробляючи 26,9 мільйона тонн, що становить 71% від загального обсягу у сезоні 2023-2024.

Однак, за обсягами експорту Іспанія обійшла Китай, адже у 2022 році вона реалізувала мандарини на світових ринках на суму 1,54 мільярда доларів, в той час як експорт з Китаю склав 726 мільйонів доларів. Місцеві аграрії пропонують свіжі плоди, переважно сортів "Сатсума" і "Клементина", в період з листопада по травень. У 2023 році загальна вартість усіх цитрусових, які експортували іспанці, досягла 3,8 мільярда доларів.

Туреччина є важливим постачальником мандаринів для Центральної та Східної Європи, зокрема для України. Ця країна займає одне з провідних місць у світі за виробництвом та експортом цих фруктів. У минулому сільськогосподарському сезоні там було вирощено 2,8 мільйона тонн мандаринів, а обсяги експорту досягли 478 мільйонів доларів. Сезон збору мандаринів у Туреччині триває з жовтня до березня.

Турецькі мандарини залучають споживачів своїми конкурентоспроможними цінами, що зумовлено нижчими витратами на вирощування та оплату праці. Однак більшість суперечок, пов'язаних із застосуванням пестицидів, зосереджені саме на турецьких плодах, через що репутація цих мандаринів на ринках Західної та Північної Європи залишає бажати кращого.

Головними африканськими постачальниками мандаринів є Єгипет та Марокко. Єгипет здійснює експорт сортів "Меркотт", "Фремонт" і "Клементина" до Нідерландів, Франції, Польщі, Румунії, Литви, Чехії та України.

Конкурентна перевага Марокко - сорт "Надоркотт". Це не дуже солодкі мандарини без кісточок з червонуватою м'якоттю і шкіркою, що легко відділяється. Найбільше їх експортують до Великої Британії. На цю країну припадають 20% усіх поставок цього сорту до Європи.

Росія виявилася найбільшим імпортером мандаринів, витративши 508 мільйонів доларів у 2022 році. У зв'язку з труднощами в міжнародних фінансових розрахунках через накладені санкції, ця країна, яка підтримує тероризм, почала здійснювати бартерну торгівлю з Пакистаном. У рамках угоди РФ планує відправити 15 тисяч тонн нуту та 10 тисяч тонн сочевиці в обмін на 15 тисяч тонн мандаринів і 10 тисяч тонн картоплі.

Серед найзначніших ринків для продажу мандаринів (507 млн дол.) та цитрусових в цілому (1,8 млрд дол.) виділяються Сполучені Штати Америки. Інтерес до цих фруктів в цій країні постійно збільшується з кожним роком.

У 2022 році мандарини в США почали витісняти апельсини з позиції найулюбленіших свіжих цитрусів. Основними постачальниками на північноамериканський ринок стали виробники з Чилі.

Валенсія в Іспанії відома як "Цитрусове Ельдорадо" завдяки значним обсягам вирощування цих фруктів. Однак руйнівні повені, які призвели до загибелі більше двохсот осіб, можуть суттєво зменшити кількість доступних мандаринів. Місцева адміністрація підтверджує, що всі ключові зони вирощування фруктів зазнали серйозних збитків.

У Німеччині побоюються дефіциту та різкого підвищення цін напередодні Різдва. Наразі з постраждалого від повені регіону фрукти туди майже не надходять.

"Апельсини та мандарини, які німецькі споживачі традиційно чекають на Різдво, можуть суттєво подорожчати. Оцінити, наскільки саме, наразі неможливо, оскільки плантації в Іспанії ще не були оброблені, а масштаби збитків все ще підраховуються", - зазначив експерт Мік Кнауфф.

Деякі дороги були суттєво пошкоджені, а важливі автомагістралі досі закриті: вантажівки застрягли в багнюці.

У 2024 році світові ціни на апельсиновий сік досягли небувалих висот, перевищивши 5 доларів за фунт (приблизно 400 гривень за літр). Цей значний ріст викликаний повідомленнями про невдалий урожай в Бразилії, яка займає 70% глобального експорту даного продукту.

Після екстремальної спеки та посухи дерева страждають від невиліковної бактеріальної хвороби позеленіння цитрусових. За оцінками Rabobank, хворобою заражені майже 40% плантацій на південному сході Бразилії.

Ринок був стривожений песимістичними прогнозами, які передбачають зниження обсягу врожаю апельсинів на 25%, до 232 мільйонів ящиків. Тим часом, ф'ючерси на апельсиновий сік продовжують зростати з 2022 року, коли ураган і холодна погода завдали серйозної шкоди плантаціям у Флориді – ключовій зоні вирощування апельсинів в США.

Зазвичай виробники соку комбінували запаси замороженого соку (який може зберігатися до двох років) з соком нового врожаю. Однак вже три роки поспіль постачання зменшуються, внаслідок чого запаси заморожених інгредієнтів вичерпалися.

"Це справжня криза. Ми ніколи не бачили нічого подібного, навіть під час сильних морозів та ураганів", - визнав президент Міжнародної асоціації виробників фруктових та овочевих соків (IFU) Кес Кулс. Аналітик Франсуа Сонневіль підтверджив: світові поставки апельсинового соку досягли найнижчого рівня за останні десятиліття, а споживчий попит упав, бо "ціни злетіли до небес".

За інформацією Кулса, однією з потенційних стратегій для вирішення проблеми нестачі апельсинів може бути виготовлення соку з мандаринів, оскільки їхні дерева демонструють високу стійкість до кліматичних змін. У IFU наразі досліджують можливість внесення змін до харчових норм на глобальному рівні, в рамках ООН.

Ринок починає впроваджувати нові ідеї. У Японії, де зазвичай 90% апельсинів і соку імпортується з Бразилії, мережа супермаркетів 7-Eleven розпочала виготовлення мандаринового соку. У Німеччині виробники все частіше комбінують апельсиновий сік з манго.

Сонневіль із сумнівом дивиться на перспективу тривалої заміни апельсинів на мандарини, оскільки це призведе до додаткових витрат на транспортування фруктів. Він зазначає, що виробники напоїв можуть бути змушені використовувати сік нижчої якості, виготовляти змішані соки з яблуком, манго чи виноградом, або ж підвищувати ціни на продукцію.

Він не сподівається на швидке вирішення проблеми, оскільки висадка плантацій займає тривалий час, а витрати аграріїв продовжують зростати.

Виробники соків визнають, що зростання витрат відчує кожен споживач. "У світлі нестабільних та непередбачуваних обставин, що впливають на світову економіку та ситуацію у Великій Британії, ми змушені були скоригувати ціни та обсяги упаковок наших напоїв", - зазначила Сара Болдуїн, директор компанії Purity Soft Drinks.

Німецька компанія Valensina вже зменшила обсяг своїх пляшок з 1 літра до 0,75 літра.

Мандарини завжди займали і продовжують займати важливе місце в новорічних традиціях України. Перед початком великої війни їх популярність тільки зростала. Також спостерігався підйом імпорту цитрусових: у період з 2016 по 2021 роки він збільшився більш ніж на 50%. У 2021 році з майже 400 тисяч тонн імпортованих фруктів, мандарини склали 43% (понад 120 тисяч тонн на суму близько 120 мільйонів доларів).

Найбільше їх до України імпортували з Туреччини, Пакистану, Єгипту, Італії, Греції та Іспанії. Останні три країни вважаються найдорожчим сегментом.

У 2022 році Україна скоротила імпорт плодів та горіхів на 21% порівняно з 2021 роком. Через рік ринок мандаринів почав відновлюватися. Важливу роль відіграла сезонність: торік у грудні їх споживання удвічі перевищило споживання бананів, які є багаторічним лідером серед усіх фруктів за обсягом імпорту.

З наближенням новорічних свят почався новий сезон. До середини листопада, за даними EastFruit, пропозиція мандаринів зросла вдвічі, зокрема з Грузії та Єгипту. Це призвело до зниження ціни - 70-125 грн за кг. Напередодні Дня святого Миколая (6 грудня) можливе подорожчання через підвищений попит.

Related posts