Особиста лояльність та Китай, Україна залишаються на задньому плані. Трамп здійснив кадрові призначення у своїй адміністрації.


Незабаром після своєї перемоги на виборах, новообраний президент США Дональд Трамп провів масове призначення на ключові позиції у своїй адміністрації, більшість з яких зайняли його найближчі соратники та вірні прихильники.

Трамп сформував свою другу президентську команду, обравши людей, здатних реалізувати його концепції без зайвих заперечень. Саме такий підхід до формування команди був запланований з самого початку. Після першого терміну Трамп усвідомив, що йому не потрібні особи, які не виявляють повної лояльності або можуть ставити під сумнів його рішення, як це робив, наприклад, Майк Помпео, якого цього разу він не запросив до адміністрації. В даний момент йому необхідні виконавці його ідей, а не ті, хто лише генерує нові. Основна увага буде зосереджена на внутрішніх перетвореннях у США та відносинах з Китаєм, але питання України та конфлікту з Росією не стануть пріоритетними.

Дізнайтеся, як новообраний президент США комплектує свою команду та які можуть бути наслідки для України – читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Державний секретар: Марко Рубіо - головна увага на Китай

Станом на сьогодні Дональд Трамп зосередив свою увагу на сенаторі Марку Рубіо, розглядаючи його як потенційного кандидата на пост державного секретаря. Рубіо має досвід роботи в комітеті з міжнародних відносин та в комітеті з розвідки Сенату, що, ймовірно, полегшить його проходження через процедуру затвердження.

Призначення 53-річного Рубіо, якщо воно відбудеться, стане несподіваним поворотом у його стосунках з Трампом. У 2016 році, коли обидва політики змагалися за президентську номінацію від Республіканської партії, Рубіо характеризував Трампа як "шахрая" та "найбільш вульгарну особу, яка коли-небудь претендувала на президентську посаду". Трамп, у свою чергу, жартував над Рубіо, називаючи його "маленьким Марком" і критикуючи його телеекспозицію.

Рубіо має репутацію "зовнішньополітичного яструба", який виступає за жорсткий підхід щодо Китаю, Ірану, Венесуели та Куби. Спочатку він розходився з тими республіканцями, які скептично ставилися до активних дій США за кордоном, але останнім часом висловлювався на підтримку ізоляціоністської зовнішньополітичної позиції Трампа, спрямованої на те, аби утримати США від участі в іноземних конфліктах. Але це не стосується протистояння з Китаєм. Рубіо є одним із найвідвертіших сенаторів, які виступали за те, щоб Штати були більш агресивними щодо КНР.

Щодо України, Рубіо повторює позиції Трампа стосовно мирного врегулювання війни, зазначаючи, що "конфлікт зайшов у глухий кут і має бути завершений". Незважаючи на його попередню рішучість у критиці Росії, Рубіо, ймовірно, підтримає плани Трампа щодо тиску на Україну з метою досягнення компромісу з Росією та уникнення вступу до НАТО. Як один з 15 республіканських сенаторів, які на початку року проголосували проти військової допомоги Україні на суму 95 мільярдів доларів, він нещодавно в інтерв'ю заявив, що Україні слід шукати шлях до мирного врегулювання конфлікту через переговори, а не зосереджуватися на поверненні територій, захоплених Росією, починаючи з Криму.

Радник національної безпеки: Майк Волтц - із союзників до критиків допомоги Україні

Трамп оголосив, що конгресмен Майк Волтц призначений його радником у справах національної безпеки. Перед тим, як зайнятися політичною діяльністю, він проходив службу в Афганістані, на Близькому Сході та в Африці, а також мав досвід роботи в Пентагоні.

Радник з національної безпеки є однією з найважливіших ролей у адміністрації Білого дому. Ця особа відповідає за координацію діяльності всіх установ, що займаються питаннями національної безпеки, інформує президента про актуальні події та впроваджує його політику в цій сфері. Важливо зазначити, що для призначення радника президентові не потрібно отримувати схвалення Сенату.

Волтц - прихильник Трампа і рішучий критик адміністрації Байдена. Він відстоює агресивний підхід до Китаю, вважаючи цю країну "екзистенційною загрозою". Крім того, він висловлює невдоволення щодо низьких витрат на оборону з боку союзників по НАТО та виявляє скептицизм щодо військової підтримки України з боку Сполучених Штатів. Цей чиновник підкреслює, що сподівається на те, що Трамп зможе сприяти мирним переговорам між Україною та Росією, щоб покласти край військовому конфлікту.

Майк Волтц приїжджав до Києва влітку 2022 року й тоді закликав президента США Байдена відправити Україні значно більше озброєння. Однак у вересні-2023 він же написав статтю для Fox News під заголовком "Епоха порожніх чеків для України від Конгресу закінчилася". У ній акцентував, що військова допомога США має залежати від внеску країн Європи.

Головний жарт Трампа: ведучий Fox News став міністром оборони.

Вибір новообраного президента на посаду голови Пентагону коментатора й телеведучого Піта Гегсета став справжньою сенсацією для американського політичного істеблішменту, викликавши шок як серед демократів, так і республіканців. Багато хто з них припускав, що кандидатом стане особа з вагомим досвідом у законодавчій діяльності або в сфері оборонної політики.

Таким чином, аналітики сподівалися на неочікувані рішення з боку Трампа, але навіть з урахуванням його відомої ексцентричності, призначення ведучого Fox News та колишнього військовослужбовця на пост міністра оборони стало для них справжньою несподіванкою. Виглядає на те, що під час свого другого президентського терміну Трамп найбільше цінуватиме лояльність. І в цьому плані Гегсет демонструє свою відданість йому. Відомо, що Трамп раніше не раз вступав у суперечки зі своїми міністрами оборони, але цього разу він має намір призначити людину, яка беззастережно реалізовуватиме його стратегію. Його риторика під час передвиборчої кампанії вказує на те, що під час другого терміну в Пентагоні слід очікувати значних змін, які будуть втілені людиною, повністю відданою йому, навіть якщо їй бракує відповідного досвіду.

Призначення Гегсета в Пентагон викликало неабияке здивування, оскільки він не має необхідного досвіду для такої важливої ролі. Через це Трамп може натрапити на перешкоди при отриманні схвалення Сенату для кандидатури Гегсета, навіть незважаючи на те, що республіканці мають більшість.

Щодо ситуації в Україні, позиція є досить скептичною: підтримка Києва не повинна бути головним пріоритетом для Сполучених Штатів, оскільки першочерговими залишаються внутрішні проблеми країни. В контексті НАТО Гегсет висловив критику на адресу союзників, вказуючи на їхню недостатню рішучість, і зазначив, що Китай формує армію, "спеціально орієнтовану на перемогу над США". В своєму виступі на телеканалі Fox він закликав до кардинальної зміни військових пріоритетів США, застерігаючи, що поточний акцент на різноманітті може знижувати оборонні можливості Америки.

До речі, всього кілька днів тому в якості можливого міністра оборони розглядався екс-держсекретар Майк Помпео, якого вважали одним із провідних кандидатів. Враховуючи, що Помпео є відданим прихильником підтримки України у її боротьбі з Росією, його призначення стало б для нас справжнім подарунком. Проте Трамп особисто повідомив (таке трапляється лише в надзвичайних ситуаціях), що Помпео не буде частиною його нової адміністрації.

Центральне розвідувальне управління буде очолювати особа, яка проявляє безмежну відданість.

Колишній директор Національної розвідки США Джон Реткліфф займе пост на чолі Центрального розвідувального управління. Раніше демократи висловлювали обвинувачення на адресу екс-глави нацрозвідки в тому, що він розповсюджував секретну інформацію в інтересах Дональда Трампа, щоб атакувати його політичних суперників, зокрема тодішнього кандидата в президенти Джо Байдена. Саме Реткліфф спростував "фейкові новини про російське втручання" в кампанію Трампа у 2016 році. Отже, він є відданою особою, яка прийшла на допомогу у вирішальний момент.

Як і більшість у цій адміністрації, Реткліфф пройшов трансформацію від критики Байдена за повільну допомогу України до заяв проти надання підтримки.

Національну розвідку очолить "захисниця" Росії

Трамп запропонував призначити колишню конгресвумен Тулсі Габбард директоркою нацрозвідки США. Габбард - офіцер, ветеран війни в Іраку. Раніше вона розповідала про "українські біолабораторії", які можуть випускати смертельні патогени та про те, що "США винні у військовій агресії" Росії, бо "провокували" агресора багато років. Називала політику США щодо України "іншим Афганістаном". Вона критикувала адміністрацію Байдена, говорячи, що бойових дій в Україні можна було б уникнути, якби адміністрація "визнала законні побоювання Росії" з приводу потенційного вступу Києва до НАТО. У 2017 році таємно відвідала Сирію і зустрілася з сирійським президентом Башаром Асадом, чим викликала різку критику.

Раніше вона була членом Демократичної партії, але вирішила вийти з її складу через серйозні розбіжності з важливих тем, включаючи питання надання допомоги Україні, і висловила свою підтримку Трампу під час виборів.

Маск отримав повноваження

Підприємець Ілон Маск, а також засновник біотехнологічної фірми та колишній кандидат у президенти від Республіканської партії Вівек Рамасвамі стануть на чолі Департаменту ефективності уряду, де займатимуться оптимізацією бюджетних витрат та реорганізацією федеральних установ.

Схоже, що Ілон Маск після перемоги Дональда Трампа йде шляхом українських олігархів, тобто монетизує свою моральну та фінансову підтримку, яку він надав Трампу, у своє збагачення. Так, про те, що Маск може стати новим "олігархом", впливаючи на республіканця для підтримки своїх проєктів, пише Bloomberg, зазначаючи, що підприємець ставиться до кампанії республіканця як до власного бізнесу.

DOGE функціонуватиме незалежно від федерального уряду, і, за прогнозами, Маск не буде офіційним представником держави, що, ймовірно, звільнить його від необхідності відмовлятися від своєї бізнес-імперії.

Головний критерій - відданість

Якщо проаналізувати всі призначення Дональда Трампа, можна помітити, що основним критерієм є лояльність. Іншими словами, серед його вибраних немає людей, які навіть теоретично могли б виступити проти нього. Звичайно, є й професіонали, такі як голова адміністрації Вайлс, а також Волтц і Рубіо. Проте, чи враховуватиме Трамп їхню думку - це залишається під великим знаком питання, зазначив у ексклюзивному коментарі OBOZ.UA колишній надзвичайний і повноважний посол України в США та Франції Олег Шамшур.

На думку дипломата, абсолютно несподіване призначення від Трампа на посаду міністра оборони Піта Гегсета - людини, яка має бойові навички, але без організаційного та військово-стратегічного досвіду роботи. Його призначення пов'язують з тим, що він особисто подобається Трампу, і це людина, яка також є на передових позиціях у трампівському русі "Зробити Америку знову великою".

Щодо можливих труднощів, які можуть виникнути під час підтвердження кандидатури нового міністра оборони, Олег Шамшур зазначає, що, хоча цей крок викликав здивування навіть серед республіканців, важливо усвідомлювати, що Республіканська партія наразі перебуває під значним впливом Трампа. Навіть сенатори, які зазвичай займають більш незалежну позицію, навряд чи виступлять проти Гегсета. Безперечно, процес його затвердження буде більш складним у порівнянні з призначенням Рубіо, але в кінцевому підсумку можна з упевненістю стверджувати, що всі кандидатури Трампа отримають одобрення.

Звичайно, для нас важливо знати, хто буде призначений або планується призначити до зовнішньополітичного блоку. Важливими постами в цьому контексті є радник з національної безпеки та державний секретар. Щодо кандидатури Рубіо, наразі немає однозначної впевненості, адже деякі представники найближчого оточення президента США висловлюють сумніви. Раніше він висловлював критику на адресу Трампа, але згодом повністю адаптувався до нових реалій.

Проте важливо пам'ятати, що зовнішню політику формуватиме особисто Трамп. Він не бажає мати під рукою радників, чиї думки не збігаються з його власними. Як Волтц, так і Рубіо будуть беззаперечно виконувати його вказівки та залишаться його відданими прихильниками, - вважає Шамшур.

На думку дипломата, ще один фактор, який зумовив призначення і Рубіо, і Волтца, - вони є "яструбами" щодо Китаю. Обидва дотримуються вкрай жорсткої лінії щодо КНР, і це, в принципі, відповідає намірам Трампа.

Вони також славилися своєю критичною позицією щодо Росії, і сьогодні відверто визнають, що не підтримують Путіна. Проте наразі вони все ще дотримуються підходу до питання російсько-української війни, який окреслив Трамп, підтримуючи концепції, викладені в так званому мирному плані для України. Сподіватися, що ці двоє намагатимуться переконати Трампа в питанні України, навряд чи має сенс.

Зовнішня політика адміністрації Трампа виявляє чіткий акцент на Китаї, який є її основним економічним та стратегічним супротивником у глобальному контексті. Усе буде зосереджено на цьому протистоянні. Тому важливо для Трампа швидко завершити конфлікт в Україні. Це не стільки через негативне ставлення до самої України, скільки через прагнення звільнити себе для активних дій у відносинах з Китаєм, а також зосередитися на внутрішніх викликах, таких як економіка та імміграція. Який саме вигляд матиме його стратегія щодо врегулювання війни в Україні, поки що неясно. Проте вже сьогодні існуюча ситуація не викликає жодних підстав для оптимізму. Це, безумовно, не відповідає національним інтересам України. На мою думку, це лише план, що веде до капітуляції України, - підкреслив Олег Шамшур.

Related posts