Тато до молоді Тимору-Лешті: любов є проявом служіння та примирення - Vatican News


Останнім заходом Папи Франциска в азійській країні перед його від'їздом до Сінгапуру стала зустріч з трьома тисячами молодих людей. Під час цього заходу він акцентував увагу на важливості поваги до людей похилого віку, а також обговорював цінності свободи, відданості та братерства. Після спілкування з молоддю Папа вирушив до аеропорту, звідки відлетів до Сінгапуру.

о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ - Ватикан

"Ми - молодь Папи!" - такими словами юнаки та дівчата з Тимору-Лешті вітали Папу Франциска, коли він прибув до "Центру з'їздів" у Ділі. Ця подія відбулася вранці 11 вересня 2024 року та стала фінальним акордом його візиту до Тимору-Лешті. Близько трьох тисяч молодих людей, з яких тисяча перебувала всередині центру, а решта - на вулиці, з радістю зустрічали Святішого Отця, звичайно ж, звертаючись до нього як до "Папи молоді".

"Daader di'ak" (Доброго ранку), - заражений ентузіазмом юнаків і дівчат, Папа Франциск розпочав своє звернення до них мовою тетум, однією з двох офіційних мов Тимору-Лешті, поряд з португальською. Замість зачитувати промову, він вирішив провести зустріч у формі діалогу, й перше запитання застає молодих людей зненацька: "Що робить молодь?". Прозвучали серйозні, піднесені відповіді, які випромінюють віру, що є невід'ємною частиною життя тиморців: молодь звіщає Христа, Боже Слово, любить. Святіший Отець погоджується, киваючи головою, але він хотів наголосити, що молодь повинна здіймати галас. І він ще повторить це кілька разів протягом зустрічі, яка розпочалася з покладання квітів перед статуєю Пречистої Діви Марії при вході до конференццентру, а також зі свідчень чотирьох молодих людей і отця Франсішко Індри ду Нашіменто, голови Національної католицької комісії у справах молоді.

"Ви є основною частиною населення цієї країни, і ваша присутність наділяє її життям, оптимізмом та перспективами на майбутнє," - зазначив Папа, звертаючись до молоді. Він наголосив на тому, що вони є спадкоємцями людей, які проклали шлях для цього народу. "Не забувайте про тих, хто прийшов перед вами і хто своїми жертвами зміцнив цей народ," - підкреслив він, закликаючи молодь зберігати віру та не піддаватися спокусам, "які руйнують молоде покоління," такими як алкоголь, наркотики та інші задоволення, що приносять щастя лише на короткий момент.

Далі Святіший Отець закликав мріяти, адже "молода людина, яка не мріє, є пенсіонером у житті". Молода людина, додає він, перебуває посередині життєвого шляху, між дітьми та літніми людьми, "двома найбільшими скарбами народу". Папа Франциск попросив кілька разів повторити це дуже дороге для нього поняття, підкреслюючи, що саме старші дають мудрість молодим, а молоді повинні поважати їх та дбати про них, а не чинити, як той чоловік, який збудував окремий стіл для свого старенького батька, щоб той міг їсти на самоті, бо він його соромився.

У Тиморі-Лешті, який Святіший Отець Франциск назвав "усміхненою країною", за його словами, існує "захоплива історія героїзму, віри, мучеництва, а передусім віри та примирення". Він знову звернувся із запитанням, цього разу про те, хто в усій цій історії є особою, здатною на прощення та примирення? "Це Ісус, - без вагань відповідають юнаки та дівчата, - наш брат, який хоче, щоб ми всі були разом".

Папа звернувся до молоді з посланням про примирення, наголошуючи на трьох важливих цінностях: свободі, відданості та братерстві. Він процитував вислів з мови тетум: "Ukun rasik-an", що перекладається як "кожен має керувати своїм життям". Святіший Отець підкреслив, що молоді люди, які не здатні контролювати свої дії, стають залежними, втрачають свободу і перетворюються на рабів своїх бажань. Натомість, їхнє завзяття має бути спрямоване на користь суспільства. Він пояснив, що справжня свобода не полягає в безмежному задоволенні своїх примх. Молодь має усвідомити свої обов'язки, одним з яких є турбота про спільний дім. Третє важливе послання стосується братерства: молоді слід бути одне одному підтримкою, а не суперниками, адже різноманіття повинно служити основою для взаємоповаги. Папа закликав молодих людей пам'ятати, що "любов - це служіння" та "любов і примирення", повторюючи необхідність поваги до старших і відмови від будь-яких форм цькування тих, хто є слабшим.

Після завершення зустрічі з молоддю Папа Франциск вирушив до міжнародного аеропорту Ділі, де його зустрів Президент Тимору-Лешті Жозе Рамуш-Орта. Після короткої бесіди з главою держави, Святіший Отець попрощався з офіційною делегацією та піднявся на борт літака. Літак авіакомпанії "Aero Dili" піднявся в повітря приблизно о 12:25 за місцевим часом (6:25 за київським), і через близько чотири години приземлився в аеропорту Чанґі в Сінгапурі. Візит до Сінгапуру, запланований на період з 11 по 13 вересня, є четвертим і заключним етапом 45-ї Апостольської подорожі Папи Франциска, яка розпочалася 2 вересня та включала зупинки в Індонезії, Папуа-Новій Ґвінеї та Тиморі-Лешті.

Related posts