Папа Лев XIV: Святий Дух об'єднує наші наративи з життям Ісуса - Vatican News

о. Яків Шумило, ЧСВВ, - Ватикан
"Ця площа святого Петра, яка нагадує про щирі та відкриті обійми, чудово символізує єдність Церкви, яку кожен з вас відчуває у своїх різноманітних переживаннях участі в різних асоціаціях та спільнотах, багато з яких виникли внаслідок ІІ Ватиканського Собору," — зазначив Папа Лев XIV у суботу, 7 червня 2025 року, напередодні П'ятидесятниці, проповідуючи під час Літургії Слова на площі святого Петра з нагоди Ювілею церковних рухів, асоціацій та нових спільнот.
У рамках святкування зшестя Святого Духа до Риму на ювілейній події в рамках Святого Року зібралися десятки тисяч представників різних асоціацій, рухів та нових спільнот, які були пробуджені цим самим Духом у Церкві протягом останніх десятиліть. У переддень Пʼятидесятниці на площі Святого Петра у Ватикані відбулося молитовне чування, яке передувало святу прийняття, де різні спільноти представляли себе та ділилися своїми талантами з паломниками, які зібралися на площі. Після цього розпочалися підготовчі заходи до чування, на якому свідчення представників спільнот були присвячені темі надії. Серед тих, хто поділився своїм досвідом, були Педро Санчес Саес і Марія Беґонья Баллестер Сапата — подружжя з Іспанії, учасники Неокатехуменальної дороги, батьки 12 дітей, які з 2010 року займаються євангелізаційним служінням в Україні: спочатку в Донецьку, а з 2012 року — у Києві.
Поділившись своїм досвідом на Неокатехуменальній дорозі та тридцятирічною історією свого подружнього життя, яке не обійшлося без труднощів, Педро і Беґонія підкреслили, що, приїхавши в Україну, вони усвідомили, що їхня місія полягала не лише в наданні допомоги іншим, але й у тому, що Бог продовжує свою роботу в їхніх серцях, навіть у далекій країні з чужою культурою. Це стало можливим для зцілення тих глибоких ран, про які вони навіть не підозрювали. "Особливо під час війни, кожен із нас відчув, що наше місце тут, і що ми здатні продовжити нашу місію, але в новому форматі. Він наділив нас силою, щоб жити в мирі серед цієї трагедії та ризиків, пов’язаних із війною і обстрілами. Навіть наші діти самостійно вирішили залишитися тут, і досі активно беруть участь у всіх справах, які Бог ставить перед нами, щоб допомогти людям, які потребують Божого слова - слова любові та надії. Ми можемо лише підтвердити, що Бог вірний, і ми стали свідками віри багатьох людей, які, незважаючи на страждання, змогли благословити Його", - ділилися вони.
Приблизно о 20:00 до учасників зустрічі приєднався Папа Лев XIV, який очолив безпосереднє чування. Ця подія проходила у форматі Літургії Слова та розпочалася виконанням гімну Святого Року, а також гімну "Прийди, Духу Творче". Після проповіді відбулося відновлення хрещальних обітниць. Святіший Отець поділився своїми роздумами після читання уривка з Євангелії від Луки, підкресливши, що заклик до Святого Духа відкриває нас на Боже Царство, яке в Ісусі Христі є близьким. Він зазначив, що Тайни Хрещення і Миропомазання об'єднують нас з Ісусом у Його перетворюючій єдиній місії. "В Ісусі ми бачимо і чуємо, що все перетворюється, адже Бог панує і наближається до нас. Напередодні П'ятидесятниці нас глибоко зворушує Божа близькість, Його Дух, який поєднує наші історії з історією Ісуса. Іншими словами, ми стаємо учасниками нового, що творить Бог, щоб Його воля до життя реалізувалася і перемогла волю смерті", - підкреслив він.
Як зазначав Папа Лев XIV, у день П'ятидесятниці Діва Марія та учні Христові отримали Духа єдності, який назавжди об'єднав їхню різноманітність в єдиному Господі Ісусі. Він розповів, що в вечір свого обрання, спостерігаючи за зібраним народом на площі святого Петра, він згадував про термін "синодальність", що відображає спосіб, яким Святий Дух формує Церкву. "У цьому слові є частина 'syn', що вказує на таємницю Божого життя. Бог не існує в самотності. Він є 'з' - Отець, Син і Святий Дух - і Він є Богом, який 'з' нами. Окрім того, синодальність нагадує нам про шлях - 'odós', адже там, де є Дух, там є рух, подорож. Ми є народом, що рухається вперед", - пояснив Святіший Отець.
За словами проповідника, у світі, позбавленому миру, Святий Дух дійсно вчить нас йти разом. "Земля знайде спокій, справедливість буде встановлена, бідні відчують радість, мир повернеться, якщо ми перестанемо діяти як хижаки і почнемо йти, як паломники. Не будемо думати лише про себе, а узгодимо свої кроки з кроками інших. Не споживатимемо світ ненаситно, а будемо його плекати і охороняти, як нас навчає енцикліка 'Laudato si'", - закликав Лев XIV.
Святий Отець зазначив, що всяка істота існує лише в контексті спільного буття, а концепція синодальності є церковним способом вираження того, що Бог створив світ для нашого спільного існування. "Те, що ми називаємо історією, формується виключно в умовах спільного життя, яке може бути наповнене розбіжностями, але все ж залишається спільним. Його відсутність є надзвичайно небезпечною, і, на жаль, ми стаємо свідками цього щодня", - підкреслив він.
Папа закликав до того, щоб різноманітні церковні рухи та спільноти перетворювалися не лише на центри братерства та спільних зустрічей, а й на осередки духовності. "Дух Ісуса змінює світ, оскільки змінює серця. Він спонукає до споглядального підходу до життя, який здобуває перемогу над егоїзмом, наріканнями, духом боротьби і прагненням домінувати над людською свідомістю та ресурсами. Господь є Дух, а де перебуває Дух Господній, там панує свобода (пор. 2 Кор 3,17). Тому справжня духовність вимагає від нас цілісного розвитку особистості, втілюючи слова Ісуса серед нас. Там, де це відбувається, панує радість. Радість і надія", - підкреслив Святіший Отець.
За висловлюванням Папи, щоб йти шляхом Ісуса, не потрібні впливові покровителі, компроміси в цьому світі чи емоційні стратегії, адже справа євангелізації є справою Божою. "І навіть якщо вона іноді проходить через нас, це відбувається завдяки зв'язкам, які вона створює". "Тому важливо бути тісно пов'язаними з кожною з місцевих Церков та парафіяльних спільнот, де ви живете і реалізуєте свої дари. Поруч з вашими єпископами та у співпраці з усіма членами Тіла Христового ми зможемо діяти в гармонії, - підкреслив він. - Тоді виклики, які стоять перед людством, стануть менш загрозливими, майбутнє - яскравішим, а розуміння - легшим. Якщо ми разом будемо слухняні Святому Духу!".