Папа про міжрелігійний діалог: прагнення до зустрічі з Богом та розвиток дружніх зв’язків - Vatican News
Під час своєї Апостольської подорожі до Індонезії, Святіший Отець долучився до міжрелігійної конференції, підкреслюючи величезну силу релігій у формуванні спільних цінностей, які сприяють мирному співіснуванню між послідовниками різних вір.
о. Яків Шумило, ЧСВВ, та о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ - Ватикан.
"Ми, представники різних релігійних традицій, маємо важливу місію: допомогти кожному пройти тунелем з поглядом, спрямованим до світла. Це дозволить нам в кінці нашого шляху побачити в тих, хто йшов поруч, братів і сестер, з якими ми можемо ділитися життям і підтримувати один одного", - зазначив Папа Франциск під час свого візиту до "Тунелю дружби", що з'єднує катедральний собор Внебовзяття Пречистої Діви Марії та мечеть "Istiqlal" у столиці Індонезії, Джакарті. Уранці, 5 вересня 2024 року, Єпископ Риму прибув до найбільшої мечеті Азії, яка також є третьою за величиною у світі, щоб взяти участь в міжрелігійній зустрічі. Перед початком заходу він разом із Великим Імамом відвідав зазначений тунель. Ці культові споруди розташовані навпроти одна одної, розділені однією з ключових автодоріг міста з інтенсивним рухом, тому тунель слугує підземним переходом між двома сторонами дороги.
Наступним етапом стала міжрелігійна конференція, що проходила у наметі перед мечеттю. Під час заходу лунали уривки з Корану та Євангелії, а також промови учасників. Важливим моментом стало підписання спільної декларації. Після цього виступив Святіший Отець, який висловив надію та заклик до того, щоб відмінності між релігіями не ставали джерелом конфліктів, а навпаки, сприяли злагоді та взаємоповазі.
На початку свого виступу Папа зазначив, що цю мечеть спроектував архітектор-християнин, що підкреслює важливість діалогу, взаємоповаги та гармонійного співіснування між різними релігіями в історії та культурі індонезійського народу. "Це є великий дар, який вам слід берегти щодня, щоб релігійний досвід слугував основою для братерства та миру в суспільстві, а не ставав приводом для ізоляції чи конфліктів", - підкреслив він.
У цьому контексті Святіший Отець звернув увагу на важливість створення підземного переходу, який з'єднує мечеть "Istiqlal" із собором Внебовзяття Пресвятої Богородиці. Він закликав до сприяння взаємоповазі в суспільствах. За його словами, цей шлях не лише символізує взаємну ввічливість або формальність, а є справжнім шляхом дружби, який дозволяє суспільствам, заснованим на любові, ефективно "ізолювати жорстокість, фундаменталізм та екстремізм, що завжди є небезпечними і не мають жодного виправдання".
Враховуючи цю точку зору, Папа закликав завжди заглядати глибше, адже саме там можна виявити спільні цінності, які об'єднують нас, незважаючи на різницю. "Хоча на поверхні існують простори для мечетей і соборів, чітко визначені та відвідувані своїми прихожанами, під землею, у тунелях, ті ж самі різноманітні люди зустрічаються та мають можливість дізнатися про релігійні світи одне одного," - зазначив він.
Цей образ, за словами автора, підкреслює, що видимі елементи релігії є "традиційною спадщиною, яку необхідно зберігати та шанувати". Проте, існує також те, що сховано "під поверхнею" — спільний корінь, який єднає всі релігійні переживання. Це, зокрема, стосується "пошуку контакту з божественним", "прагнення до безмежного" та "старання знайти глибшу радість і життя, що перевершує будь-яку смерть, що наповнює наш шлях і спонукає нас вийти за межі нашого его, щоб зустріти Бога". "Заглиблюючись у те, що відбувається в глибині нашого існування, ми усвідомлюємо, що всі ми є братами і сестрами, усі паломники, які рухаються до Бога, незважаючи на наші відмінності," — зазначив Святіший Отець.
Друге звернення Папи підкреслювало важливість розвитку стосунків. "Іноді ми вважаємо, що зустріч і гармонія між релігіями полягає в пошуку спільних аспектів між різними віровченнями, – зазначив Святіший Отець. – Однак насправді подібний підхід може призвести до розколу, адже релігійні доктрини та догми мають свої унікальні риси. Справжнім джерелом нашої єдності є прагнення встановити зв'язок між нашими відмінностями, виховувати дружні стосунки, піклуватися про взаємодопомогу". Він підкреслив, що ці зв'язки сприяють спільній праці, спільному руху до мети, захисту людської гідності, боротьбі з бідністю та сприянню миру. "Єдність виникає з особистих дружніх стосунків, взаємної поваги та захисту простору та ідей один одного. Бажаю вам завжди берегти це!" – підсумував Папа Франциск.