Результати саміту COP29: фінансування виявилося недостатнім для ефективної протидії змінам клімату.
Документ з'явився після кількох днів публічних та закритих взаємних звинувачень, а також переперелок між майже 200 країнами, представленими на зустрічі біля Каспійського моря.
Зокрема, у ніч на суботу найбільші економічні держави, включаючи США, Британію, ЄС та Китай, сперечалися про те, як і якими країнами будуть надані гроші. Після цього великі багаті країни погодилися збільшити пропозицію з 250 млрд доларів.
В результаті домовленостей у фінальному документі зазначено, що розвинені нації зобов'язалися виділяти щонайменше 300 мільярдів доларів щорічно до 2035 року, аби підтримати країни з обмеженими ресурсами в їхній боротьбі зі змінами клімату.
Проте, як пише Politico, мінімум у розмірі 300 млрд доларів - це набагато менше трильйонів доларів, які знадобляться бідним і вразливим країнам, щоб протистояти постійному зростанню рівня моря, а також штормам, посухам і повеням, які згідно з декількома аналізами посилюються.
Існують інші способи залучення цих коштів. Наприклад, приватний капітал та торгівля вуглецевими кредитами, правила якої також досягли остаточної угоди у суботу. Але представники бідних та вразливих країн, таких як Малаві, Маршаллові Острови та Мальдіви, заявили, що цієї суми просто недостатньо для задоволення їхніх потреб.
"На цьому кліматичному саміті ми стали свідками найгіршого прояву опортунізму. Ми отримали лише малу частину необхідного фінансування для країн, які найбільше страждають від змін клімату. Це, звісно, не є достатнім, але принаймні це перший крок", - зазначила Тіна Стені, спеціальний представник Маршаллових островів з питань кліматичних змін.
Фінансова угода також супроводжується купою невизначеності щодо остаточної суми, яку заплатить будь-яка багата країна. Це відбувається на тлі того, що обраний президент Дональд Трамп, який називає зміну клімату обманом, готується взяти на себе владу у Вашингтоні.
Одночасно Європейський Союз, який вже є найбільшим донором, прогнозує, що йому доведеться взяти на себе значну частину відповідальності, оскільки внесок США зменшується.
Politico зазначило, що угода в цілому відповідала сподіванням, які були викладені в доповіді ООН, опублікованій минулого тижня.