Необхідно здійснити два телефонних дзвінка: юристи надали рекомендації щодо дій у випадку, якщо ТЦК зупинено.


В Україні мобілізаційні процеси зазвичай здійснюються з використанням примусових заходів.

В Україні рішенням влади було продовжено воєнний стан і мобілізацію до 9 листопада 2024 року. Це призведе до продовження роботи співробітників територіальних центрів комплектування, які знову перевірятимуть військово-облікові документи осіб, що підлягають призову. УНІАН надасть інформацію про ваші дії в разі порушення прав під час цієї процедури.

Відповідно до статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", усі громадяни мають певні обов'язки:

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Також військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського.

Під час перевірки документів представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або співробітники поліції здійснюють фото- і відеозапис процесу пред'явлення та перевірки документів, використовуючи спеціальні технічні засоби. Вони також мають можливість застосовувати обладнання та програмне забезпечення для доступу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", усі військовозобов'язані чоловіки мають отримати повістки, у яких зазначено:

Адвокати Руслан Мельнік та Євген Камишев підкреслюють, що у випадку, якщо військовозобов'язаний проігнорує повістку, територіальний центр комплектування (ТЦК) має право звернутися до правоохоронних органів для адміністративного затримання та відправлення особи до військового комісаріату. Протягом п'яти днів поліція займається розшуком цієї особи. Якщо ж її не вдається знайти, ТЦК відправляє рекомендованим листом вимогу з'явитися до військкомату.

Проте важливо розуміти, як діяти, якщо вас зупиняє Територіальний центр комплектування та співробітники цього відомства порушують права і свободи громадянина України. У таких ситуаціях юристи радять здійснити два телефонних дзвінки — до поліції і до Вищої ради правосуддя. Після їхнього прибуття ви матимете можливість зафіксувати правопорушення з боку працівників ТЦК.

Related posts