Путін та ядерний арсенал: чому кремлівські кола так занепокоєні з приводу ATACMS і чи ризикне авторитарний лідер на конфронтацію з НАТО.


Військовий експерт пояснив реальність ядерних погроз від РФ.

Росія знову вдалася до ядерного шантажу. Представники диктатора Путіна, Пєсков і Медведєв, виступили з заявами про можливість ядерних ударів у відповідь на використання Україною американських ракет ATACMS на території Росії. Варто зазначити, що США дали Україні зелене світло на застосування цієї далекобійної зброї.

"Дії, що передбачають запуск західних ракет у глибину території Росії, можуть бути розцінені як агресія з боку НАТО, що надасть Москві підстави для відповіді, - зазначив Дмитро Медведєв."

Тим часом деякі ЗМІ та Міноборони РФ повідомляють, що Україна начебто вже здійснила такий ракетний удар по військовому об'єкту у Брянській області.

Чи наважиться Путін застосувати ядерну зброю та якими можуть бути наслідки, ТСН.ua поцікавився у військового експерта Ігоря Романенка.

Генерал-лейтенант підкреслює, що для адекватної оцінки можливих наслідків важливо мати чітке уявлення про справжню ситуацію, адже ситуація на фронті є надзвичайно складною. Цю інформацію добре усвідомлюють наші військові та союзники, які регулярно інформують про це своє керівництво.

"Україні необхідна військова підтримка, і одним з ключових аспектів цієї допомоги є постачання сучасної далекобійної артилерії, такий як ATACMS від США, Storm Shadow від Великої Британії та SCALP від Франції. З військового погляду, застосування цих систем озброєння проти ворога може дати відчутний результат. Звісно, це не панацея, яка забезпечить нам миттєву перемогу, але істотно розширює наші можливості впливати на противника та стримувати наступальні дії російських військ," - зазначає Ігор Романенко, військовий експерт, генерал-лейтенант у відставці та колишній заступник керівника Генерального штабу (2006-2010 роки), в інтерв'ю для ТСН.ua.

Військовий аналітик підкреслює, що диктатор Путін це прекрасно усвідомлює, тому не вагається застосовувати будь-які форми тиску на уряди тих країн, які надають підтримку Україні.

"Путін уже робив подібні коментарі, стверджуючи, що якщо Україна почне використовувати ATACMS або іншу західну зброю на території Росії, він сприйме це як безпосередню участь НАТО у конфлікті і розгляне можливість завдання ударів по військових об'єктах країн Альянсу. Ці висловлювання звучали неодноразово, проте жодне з них не було реалізовано, у тому числі й загрози застосування тактичної ядерної зброї", - підкреслює Ігор Романенко.

Експерт погоджується, до ядерних погроз Кремля варто ставитись обережно. Розвідка має пильно стежити та аналізувати усі дії супротивника. Особливо після бурхливої реакції на події від Медведєва, Лаврова, Захарової та Пєскова.

"Це вже справжня ядерна істерія, яка здіймається з Кремля. Однак відповідальність за це лежить на самому Путіні. Якби він проявив більше стриманості, як радили йому члени команди Трампа, або ж під час розмови з канцлером Німеччини Шольцом, яку підтримав президент Канади Трюдо, ситуація могла б скластися інакше. Але він не врахував ці поради – російський лідер зруйнував усі можливі домовленості масованим ракетним ударом по Україні та продовжує агресію на суші. Більше того, він намагається використати цю кризу на свою користь, погрожуючи ядерною зброєю", - підкреслює військовий аналітик.

Слід звернути увагу на те, що 19 листопада Путін ухвалив указ, який затверджує нову версію ядерної доктрини Російської Федерації.

На думку фахівців, російський лідер вживав ці заходи швидко, не дочекавшись офіційного вступу на посаду нового президента США. Оновлений документ надає йому можливість вдаватися до ядерної зброї навіть за незначних загроз або повній їх відсутності. Ось кілька ключових аспектів, що стосуються можливості її застосування:

Водночас інформаційні агентства повідомляють, що українські оборонні сили вже здійснили атаки на військові цілі Російської Федерації, використовуючи далекобійні системи озброєння.

"Є відомості про те, що удари по території Росії могли бути завдані, можливо, з використанням ATACMS. Проте американська сторона поки що не коментує цю інформацію, лише зазначає, що їхня допомога Україні залишається незмінною. Наприклад, вони передають ATACMS з фугасними боєприпасами, тоді як раніше постачали лише касетні", - вказує Ігор Романенко.

Він зазначає, що "недомовленість" з боку Сполучених Штатів вказує на таємну природу подібних дій. Тому на стратегічному чи глобальному рівнях навколо використання ATACMS, Storm Shadow і SCALP відбуваються певні маневри.

Використання далекобійного озброєння, в першу чергу, може суттєво вплинути на дії північнокорейських військових на фронті в Курській області Російської Федерації. Вони вже адаптувалися до нових умов і чекають на команди. Однак остаточне рішення ще не ухвалене Володимиром Путіним, оскільки він усвідомлює, що видавши такий наказ, не зможе зупинити наслідки, які можуть виникнути, використовуючи традиційні ядерні загрози. Небажання слухати західних лідерів може призвести до "демонстрації сили" з боку російського лідера, відзначає військовий аналітик.

Ігор Романенко зазначає, що в даний час в США тривають зміни в політичному керівництві, а наступного року подібні трансформації очікуються в Німеччині.

"Я вважаю, що йдеться про певну перестановку сил, з метою припинення війни до реалізації операції, спрямованої на примушення Росії до миру. Тим не менш, позиція Трампа залишається незрозумілою, адже він поки що висловлює лише словесну підтримку Україні. Важливо, щоб примус Росії до миру не відбувався за рахунок українських інтересів. Тож ситуація є складною, і нашому військово-політичному керівництву потрібно активно над нею працювати", - підкреслює Ігор Романенко.

Тим не менш, заяви служок Путіна можна назвати прямими анонсами щодо нанесення ядерного удару. Саме цим вони намагаються залякати Україну та країни НАТО.

Військовий аналітик стверджує, що на даний момент використання ядерної зброї Росією є малоймовірним.

"Безумовно, у Путіна є можливість використання ядерної зброї. Проте наразі супротивник поступово, хоча й повільно, просувається вперед, використовуючи звичайні озброєння. І, можливо, не так швидко, як хотілося б Кремлю. Тому, на мою думку, в даний момент Путін не вирішиться на застосування ядерної зброї. Це призведе до більшої кількості проблем, ніж вигод", - зазначає Ігор Романенко.

Нагадаємо, що раніше ТСН.ua аналізував, скільки часу Росія ще зможе продовжувати військові дії проти України. Обговорювалися причини важливості далекобійної артилерії та способи впливу на слабкі місця Путіна.

Читайте також:

Ядерна загроза для заходу України: що обирають ціллю і якою може бути відповідь Путіну

Ядерні погрози Путіна: чи може Росія застосувати зброю масового знищення і де

Related posts