П'ять найнеординарніших трансферів Шахтаря за останні два роки.


Щодо ряду нових трансферів "гірників", питань виникає не менше, ніж стосовно їхніх традиційних суперників.

Напередодні центрального матчу 11-го туру української Прем'єр-ліги між "Динамо" та "Шахтарем" ми пропонуємо вам продовжити аналіз останніх кадрових рішень обох клубів, який було розпочато в аспекті киян напередодні.

Сьогодні ми розглянемо донецький "Шахтар" і його п'ять найбільш незвичних трансферів, які відбулися з літа 2022 року...

Дата трансферу: 21 липня 2022 року

Маршрут перевезення: "Колос" → "Шахтар"

Сума трансферу: 500 тисяч євро

Улітку 2022 року "Шахтар" опинився практично без основного складу. Через повномасштабне вторгнення більшість легіонерів покинули команду, за винятком форварда Лассіни Траоре. Центральна лінія "помаранчево-чорних" постраждала найбільше, адже саме там переважали іноземні гравці. Тому швидке залучення новачків з українськими паспортами не стало несподіванкою, але конкретне запрошення Андрія Тотовицького виглядало досить незвично.

По-перше, Тотовицький провів близько десяти років контрактом у "Шахтарі", перш ніж у січні 2020 року остаточно перейшов до "Десни". Андрій славився своєю обдарованістю та розумом, адже, як кажуть, у нього "голова на плечах". Проте, футболіст часто стикався з проблемами зі здоров'ям, що заважало йому брати участь у вимогливих футбольних проектах. Це, безумовно, було усвідомлено і в "Шахтарі". Тому виступи за команди на кшталт "Десни" або "Колоса" стали для Андрія найкращим варіантом у його кар'єрі — у таких клубах хавбек мав можливість уникнути перевантаження та стати беззаперечним лідером на полі, при цьому не перевтомлюючись.

Повернення Тотовицького до "Шахтаря" влітку 2022 року, безумовно, було сподіванням на те, що він зможе адаптуватися та проявити свої найкращі якості на високому рівні. Однак, цього не сталося. У сезоні УПЛ-2022/23 він провів лише 269 хвилин на полі в дев'яти матчах, зумівши зробити лише одну результативну передачу. Для порівняння, у 13 зустрічах за "Десну" в УПЛ-2021/22 Тотовицький відзначився шістьма результативними діями, включаючи три голи та три асисти.

Крім того, здоров'я знову підвело Тотовицького. Навіть після його оренди в "Колос", яка відбулася влітку 2023 року, Андрій не зміг відновитися і повернутися на поле в статусі важливого гравця. Тому не дивно, що влітку цього року він залишив "Шахтар" і став вільним агентом. На сьогодні, у свої 31 рік, він залишається без клубу, проте все ще мріє про те, щоб залікувати травми і повернутися до гри. Очевидно, що це буде вже на менш високому рівні...

Дата трансферу: 1 березня 2023 року

Маршрут трансферу: "Атирау" (Казахстан) → "Шахтар"

Сума переказу становить 300 тисяч євро.

Цей трансфер виглядає, м'яко кажучи, дивним з усіх боків. По-перше, "Шахтар" запросив легіонера з регіону, ретельне вивчення якого явно не притаманне донецькому клубу, хоча там і намагаються стежити за усіма молодими талантами по всій планеті, але осягнути неосяжне не вдавалося ще нікому й ніколи. По-друге, на момент переїзду в Україну Хусрав Тоїров навіть не був ще гравцем національної збірної Таджикистану, ставши таким вже після підписання контракту із "Шахтарем". По-третє, вінгер не дивував і загалом не виділявся нічим особливим, окрім своєї неймовірної тяги до дриблінгу, як у раннього Михайла Мудрика, навіть в чемпіонаті Казахстану, де зіграв 10 матчів та не забив жодного м'яча за "Атирау" на момент переїзду до України.

В цілому, статус талановитого гравця в своєму регіоні, молодий вік і порівняно невелика сума трансферу не створювали значних ризиків для "Шахтаря". Принаймні, так здавалося на перший погляд. Проте, ситуація з Тоїровим все ж принесла неприємності, і тут, ймовірно, слід говорити про недостатнє розуміння його ментальності, характеру та життєвих цінностей. Це все те, що останніми роками "гірники" оцінюють на бразильському ринку так само ретельно, як і футбольні навички.

У жовтні минулого року, на фоні загострення ізраїльсько-палестинського конфлікту, Тоїров висловив підтримку палестинцям, що спричинило певний резонанс у медіа. Пізніше, через кілька місяців, він пішов ще далі, віддавши лайк на пост про перемогу збірної Росії у товариському матчі проти Сербії. У результаті цього "Шахтар" наклав на Тоїрова штраф у розмірі 300 тисяч гривень. Проте, після всіх цих подій стало очевидно, що у Хусрава немає перспектив залишитися в команді "помаранчево-чорних".

Спочатку ходили чутки, що "Шахтар" може віддати Тоїрова в оренду одному з клубів УПЛ. Однак, враховуючи його високу токсичність у вітчизняному медійному та вболівальницькому середовищі, врешті-решт Хусрав повернувся туди, звідки приїхав - до казахстанського "Атырау". На жаль, поки що це лише оренда, і не факт, що клуб захоче викупити гравця, адже вінгер не проявляє нічого особливого на полі.

Дата трансферу: 31 липня 2023 року

Маршрут трансферу: "Хапоель" Тель-Авів (Ізраїль) → "Шахтар"

Сума трансферу: 850 тисяч євро

Став Лемкін, вихованець "Хапоеля" з Тель-Авіва, продемонстрував свої здібності у молодіжній збірній Ізраїлю, яка вразила всіх, дійшовши до півфіналу чемпіонату Європи-2023. Там команда зазнала поразки від майбутніх чемпіонів з Англії з рахунком 0:3. Тому його рішення покинути "Хапоель" влітку минулого року не стало несподіванкою, хоча переїзд до України та підписання контракту з "Шахтарем" викликали чимале здивування.

Протягом багатьох років у "Шахтарі" існувала усталена практика, коли пару центральних захисників команди складали українські футболісти. Це стало важливим фактором для "гірників", адже допомагало обійти обмеження на легіонерів. Однак, після того як команду довелося фактично знову формувати і в центрі поля з'явилися нові гравці з українським паспортом, "Шахтар" може зважитися на експерименти. Хоча загалом досвід використання іноземних центрбеків у "помаранчево-чорних" був, м'яко кажучи, не надто вдалим – згадати слід Лалатовича, Беркеуана, Леонардо та Марлона Сантоса.

Таким чином, Лемкін провів лише п'ять офіційних зустрічей у складі "Шахтаря", з яких три відбулися під керівництвом Патріка ван Леувена. Саме цей нідерландський тренер вважався основним ініціатором запрошення Става, адже раніше він працював в Ізраїлі і мав можливість познайомитися з багатьма молодими талантами з того регіону.

У Пушича Лемкін так і не заграв, чому, заради справедливості, завадили ще й перманентні проблеми футболіста зі здоров'ям. Влітку цього року "Шахтар" відпустив Става в оренду у рідний для нього "Маккабі" з Тель-Авіва, причому з опцією викупу за 1,6 мільйона євро, що свідчить про одне - всерйоз на цього центрбека в донецькому клубі вже не розраховують й хотіли б, за можливості, просто повернути інвестиції в його трансфер.

Дата передачі: 1 вересня 2023 року

Маршрут перевезення: "Зюлте-Варегем" (Бельгія) → "Шахтар".

Сума переказу: - (аренда)

Улітку минулого року "Шахтар" уклав контракти з двома лівими захисниками: бразильцем Педро Енріке та грузином Іраклі Азарові. Водночас, Віктора Корнієнка, який тільки-но відновився після серйозної травми "хрестів", було вирішено відпустити в оренду до "Ворскли". Напередодні закриття трансферного вікна "Шахтар" також підписав контракт з танзанійцем Новатусом Міроші, який раніше виступав за бельгійський "Зюлте-Варегем". Цей гравець був добре знайомий Патріку ван Леувену, оскільки проходив через юнацьку команду "Маккабі" Тель-Авів, коли нею керував нідерландський спеціаліст.

Міроші зіграв всього 6 матчів за "Шахтар", і його дебют у команді відбувся під час гри Ліги чемпіонів, що стало справжнім сюрпризом для всіх — тренер ван Леувен вирішив випустити африканця на поле в поєдинку проти "Порту" (1:3). У цьому матчі Новатус демонстрував, м’яко кажучи, невтішну гру, після чого його більше не ставили на фланг. Натомість кілька разів його використовували в центрі оборони, проте й там танзанієць не зміг продемонструвати вражаючих результатів.

Не дивно, що влітку цього року Міроші залишив "Шахтар", а про можливість викупу його контракту не йшлося взагалі. Шлях цього футболіста в донецькому клубі чітко свідчить про те, що у його підписанні був зацікавлений виключно ван Леувен, і після відходу нідерландця жодного майбутнього у нічим не примітного з футбольної точки зору гравця в "Шахтарі" бути вже не могло. Такий собі тренерсько-агентський трансфер, як не крути...

Літнім сезоном цього року Новатус Міроші таки змінив команду, остаточно попрощавшись з "Зюлте-Варегем". Його трансфер відбувся до турецького клубу "Ґьозтепе", де він поки що виходив на поле лише в трьох матчах, а з середини вересня змушений відновлюватись після травми.

Дата переказу: 1 липня 2024 року

Маршрут перевезення: "Сфакс'єн" (Туніс) → "Шахтар"

Сума переказу: 2 мільйони євро.

23-річний туніський центрбек Алаа Грам виглядає абсолютно нетиповою трансферною угодою для "Шахтаря" з кількох причин. По-перше, наявність легіонера на позиції центрального захисника в "гірників" є досить рідкісним явищем, а успішний легіонер – це взагалі велика рідкість. По-друге, у віці 23 років футболіст має демонструвати стабільність у грі та постійно прогресувати, а не залишатися на лавці запасних, як це часто трапляється з молодими бразильськими гравцями, які нещодавно приєднувалися до "Шахтаря". По-третє, африканський ринок останнім часом не є звичним для "гірників", що ускладнює можливість проведення угод безпосередньо звідти.

Перед переїздом Грама до "Шахтаря" інформації про нього було не так вже й багато. Більше того, згідно з новинами, інтерес до цього гравця в основному проявляли клуби середньої ланки з Франції, а також команди з чемпіонатів Саудівської Аравії, України та Росії. Не можна не погодитися, що це не надто вражаючий список, особливо якщо згадати, що, скажімо, Кевіном раніше цікавились клуби з англійської Прем'єр-ліги, які готові були викласти за вінгера 9 мільйонів євро.

Але найбільше вразило інше: Алаа Грам, подібно до Новатуса Міроші, дебютував у стартовому складі "Шахтаря" не в одній із зустрічей української Прем'єр-ліги (хоча раніше, на відміну від танзанійця, він виходив на поле на 11 хвилин у матчі проти "Оболоні"), а відразу в Лізі чемпіонів, і при цьому на для нього незвичному правому фланзі захисту! У грі проти "Аталанти" (0:3) на виїзді тунісець зіграв невдало і був замінений вже в перерві, що свідчить про невдалий тактичний задум Пушича.

З того часу Грам більше за "Шахтар" поки що не грав, і ставлення до його ігрових можливостей у вболівальників сформувалося, м'яко кажучи, негативне, чому багато в чому "посприяли" й ті лігочемпіонські експерименти Пушича. Тепер Алаа доведеться справлятися не лише зі звичною для легіонерів адаптацією, а також складнощами воєнного часу в Україні, але й упередженням, що цей захисник навряд чи стане для "Шахтаря" таким собі другим Айзеком Окоронкво чи Ассаном Н'Діайє, яких фанати "гірників" зі стажем згадують із теплотою, навіть після десятиліть, що минули.

Related posts