Росія не змогла здійснити масовані авіаудари по Україні на початку конфлікту: експерт у сфері авіації пояснив причину.
Росія починала війну, маючи 1400 літаків, підкреслив науковий співробітник Національного авіаційного університету.
Існує популярний міф щодо російської бойової авіації, який стверджує, що "вона спроможна здійснювати ефективні бойові операції".
Такою думкою поділився науковий співробітник Національного авіаційного університету, авіаексперт Валерій Романенко в інтерв'ю Video NV. Співбесідник зазначив, що у перші дні повномасштабної війни Росія мала набагато більше літаків, аніж Україна, і їхнім основним завданням було "вибомбити" нашу державу звичайними дешевими бомбами, а вони цього не змогли зробити, оскільки не вміли протистояти протиповітряній обороні.
"...ми розпочали війну, маючи 120 бойових літаків, і це досить оптимістичний показник. У свою чергу, росіяни мали в своєму розпорядженні 1400 літаків. І це були справжні літаки. Проте їм не вдалося досягти своїх цілей. Вони змогли провести десантну операцію, наприклад, під Києвом, в Гостомелі. Це фактично в околицях столиці. Але закріпити свої початкові успіхи їм не вдалося. Вони здійснили бомбардування Чернігова та ще кількох міст", - підкреслив аналітик.
Авіаційний експерт зазначив, що противники почали скидання бомб з літаків, коли Маріуполь вже знаходився глибоко у їхньому тилу. "Незважаючи на десятикратну перевагу, їхні авіаційні сили не діяли. До впровадження КАБів їхня авіація, на думку блогерів, піддавалася критиці за бездіяльність, і лише найлінивіші цього не помічали", - акцентував увагу Романенко.
За його словами, ворожі авіаційні сили не змогли завдати серйозних ударів по Україні, оскільки противники в цілому не мали навичок для прориву протиповітряної оборони. "Після Холодної війни НАТО активно вдосконалювало свої навички в цій сфері, зокрема, відпрацьовувало процедури нейтралізації - це так звана S.E.A.D. (Suppression of Enemy Air Defenses). НАТО займалося як теоретичними, так і практичними аспектами придушення протиповітряної оборони, зокрема, розробляючи антирадарні ракети", - зазначив він.
За словами співрозмовника, росіянам не вдалося досягти цього.
"...вони демонстрували свої можливості на авіашоу та різних авіадартсах, але це всього лише показуха, справжнє обманювання. А насправді їхня авіація не змогла подолати наші зенітно-ракетні системи. Наші радари, здебільшого, є старими радянськими моделями — приблизно 70% із них мають радянське походження. А ті, що не є радянськими, були розроблені за російськими стандартами і мають певну сумісність."
Експерт додав, що окупанти прекрасно знали всі частоти, на яких працюють ці радари. "Вони не змогли придушити ані радари, ані зенітно-ракетні комплекси, ані вивезти з ладу нашу авіацію, маючи величезну кількість крилатих ракет і балістичних ракет, якими вони могли розстріляти все на світі - і вони були певні, що вони це зроблять", - підкреслив аналітик.
Під час широкомасштабного вторгнення, що стартувало вранці 24 лютого 2022 року, Росія зазнала значних втрат у авіації, втративши 369 літаків та 328 вертольотів.