Різдвяні святкування в грудні та Водохреще в новому світлі. Яким чином церковний календар вплинув на дати зимових свят?


Чому в Україні святкують Різдво тільки 25 грудня?

Переважна частина християнської спільноти святкує Різдво 25 грудня, і з минулого року до цієї традиції приєдналася також Україна.

Православна церква України (ПЦУ) 1 вересня 2023 року здійснила реформу календаря, перейшовши на новоюліанський стиль літочислення, замінивши юліанський. Це призвело до того, що дати більшості свят стали на 13 днів раніше. Однак реформа не вплинула на дату Великодня та пов’язані з ним "рухомі" свята, які щороку відзначаються в різні дати.

Потребу в оновленнях календаря в ПЦУ обґрунтовували тим, що новоюліанський календар має вищу астрономічну точність, і його вже тривалий час застосовують більшість помісних православних церков.

До того ж однією з головних причин переходу стало прагнення відмежуватися від традицій російської церкви, яка послуговується юліанським календарем та святкує Різдво 7 січня.

З минулого року дата Різдва в Україні закріплена і на державному рівні на 25 грудня, а 7 січня перестало бути святом.

Зазначимо, з 2017 в українців було дві офіційних дати Різдва, проте в липні 2023 Верховна рада ухвалила рішення прибрати 7 січня з переліку державних свят у КЗпП.

Зображення: святкова літургія на Різдво в Лаврі (Автор: Віталій Носач, РБК-Україна)

Крім того, слід зазначити, що після переходу на новий календар церква не заборонила святкувати Різдво 7 січня, аби запобігти розколу в суспільстві та конфліктам. Парафіям і монастирям, якщо цього бажають, було дозволено організовувати різдвяні служби за старим стилем протягом визначеного перехідного періоду.

Досить тривалий період святкування Хрещення Господа (Водохреще) відбувалося 19 січня. Проте, з переходом на новий календар ПЦУ, це свято тепер відзначається 6 січня.

Це значна подія різдвяного періоду, що відзначає хрещення Сина Божого в річці Йордан, яке здійснив Іоан Хреститель.

Також 6 січня відзначають свято Богоявлення. Згідно з біблійними історіями, після свого хрещення Ісус відкрився людям як Спаситель.

Зображення: освячення води під час свята Водохреще (Віталій Носач, РБК-Україна)

На Водохреще у церквах проходить всенічна літургія, яка завершується освяченням води. Традицією свята є купання в освячених водоймах.

Внаслідок календарної реформи змінилися дати кількох зимових свят, що мають давні народні традиції.

Собор Пресвятої Богородиці святкують 26 грудня за новим стилем (раніше - 8 січня). Цей день присвячений вшануванню Діви Марії, матері Ісуса Христа. У народі на це свято особливо піклувалися про вагітних жінок, даруючи їм пироги та солодощі, щоб пологи були легкими та безпечними.

День святої Меланії відзначається 31 грудня, а не 13 січня, як це було прийнято раніше. Українці здавна святкують цей день під назвами Щедрий вечір або Маланка. У цей час готують смачну щедру кутю, перевдягаються в костюми, водять Козу та щедрують.

Свято святого Василя святкуватимемо 1 січня, а не 14 січня. Згідно з традицією, вранці цього дня молоді хлопці та чоловіки засівають домівки зерном.

Related posts