Терміни ухвалення рішення у гучній справі вбивства Фаріон: коли очікувати вирок суду.


19 липня виповнюється рік з моменту трагічної загибелі мовознавця, професора та колишньої народної депутатки Ірини Фаріон. УНІАН звернувся за інформацією про результати слідства, поточний стан судового процесу та приблизні терміни винесення вироку обвинуваченому.

Щотижня на Личаківському кладовищі у Львові можна побачити жінку з двома маленькими дітьми. Вони приходять на могилу, яка поки не має пам'ятника, але завжди прикрашена яскравими квітами. Це місце останнього спочинку відомої громадської діячки, філологині, професорки Львівської політехніки, членкині партії "Свобода" та депутатки Верховної Ради VII скликання Ірини Фаріон. Жінка, що прогулюється з хлопчиком і дівчинкою, є її донькою Софією Особою та онуками.

"На могилі матері завжди лежать численні квіти, адже багато українців приходять віддати шану жінці, яка боролася за мову, культуру, національну ідентичність та українські цінності. Саме за це її жорстоко позбавили життя", - говорить Софія.

Вона зізнається, що її діти, Ева і Дмитрик, сильно ностальгують за бабусею і щоденно згадують про неї.

"Моя мама завжди називала їх своїми маленькими скарбами, справжніми чарівниками. Вона дуже піклувалася про них: відводила до школи та дитячого садка, готувала смачні частування, читала на ніч казки. Їм особливо подобалося, коли бабуся засинала поруч із ними," - ділиться Софія.

Вона зазначила, що пам'ятник Ірині Дмитрівні поки що не був встановлений, оскільки могила все ще осідає.

"Цього року ми зробили чимало для вшанування пам'яті Ірини Фаріон. Встановлено дві меморіальні дошки, у Львові вулицю перейменовано на її честь, а також розпочато цикл заходів під назвою 'Мова - зброя', які ми вже провели в чотирнадцяти містах. Ми випустили календар пам'яті та організували екскурсію, присвячену Ірині Фаріон, у Львові. І це лише початок — у нас ще чимало планів," - ділиться Софія.

Цей рік видався для неї надзвичайно тяжким, адже через три місяці після смерті матері вона втратила на фронті чоловіка Василя.

Це біль, який важко передати словами. Проте я відчуваю, що мама і Василь завжди зі мною. Вони надихають мене знаходити сили жити далі і продовжувати те, що почали. Ці втрати я...

"Щодня відчуваю тривогу – кожного ранку прокидаюся з думкою, що це всього лише жахливий сон", - ділиться своїми переживаннями жінка.

Замах на життя мовознавиці, чиї висловлювання на захист української мови неодноразово викликали активні дискусії в Україні, стався у Львові торік. Прямо у дворі багатоповерхівки, в якій вона проживала, невідомий впритул вистрілив їй у голову. Ірину Фаріон доправили до реанімації, де, попри зусилля лікарів, жінка померла.

Після вбивства правоохоронці повідомили, що розглядають кілька можливих причин цього тяжкого злочину, серед яких громадська та політична діяльність, особисті неприязні стосунки, а також не виключається варіант "російського сліду". Незабаром у соціальних мережах почали з'являтися фотографії молодого чоловіка в спортивному одязі, панамці та темних окулярах, який, за свідченнями очевидців, протягом кількох днів час від часу з'являвся біля будинку на вулиці Масарика, де проживала мовознавиця.

Згодом у поліції підтвердили, що цей молодий чоловік є головним підозрюваним у справі про вбивство. Висновки були зроблені на основі аналізу матеріалів з 170 камер відеоспостереження, а також ретельного дослідження зображень понад 80 осіб з подібними рисами обличчя. Через п'ять днів після інциденту правоохоронці затримали підозрюваного в Дніпрі. Його доставили до Львова, де помістили під арешт. Тут продовжуються судові слухання у справі про вбивство пані Фаріон.

За даними слідства, зловмисник шукав зброю в інтернеті, у різних містах України придбав необхідний одяг (панамку, тренінгові вело окуляри, сумку, рюкзак, шорти) з доставкою у Дніпро, а звідти потім відправив поштою до Львова. Сам прибув у місто 9 липня 2024 року і, з метою конспірації, орендував по черзі три різних помешкання.

Перед тим, як вчинити злочин, молодий чоловік ретельно вивчав навколишню місцевість, прокладаючи шляхи для підходу та втечі, змінюючи при цьому одяг. На відеозаписах, які є в розпорядженні слідства, видно, як у день вбивства Фаріон обвинувачений проходить повз під'їзд мовознавця, одягнений у червоні рукавички, а згодом його помічають, коли він тікає з місця злочину.

Невдовзі стане відомо, що камера, здатна зафіксувати момент злочину, не діяла через відключення електроенергії. Згідно з інформацією поліції, лише через півтора доби після вбивства Фаріон підозрюваний, ймовірно, готувався до вчинення нового злочину. 21 липня він знову прибув до Дніпра...

На судовому засіданні було названо його ім'я - В'ячеслав Зінченко. Йому пред'явлено обвинувачення в умисному вбивстві особи, яка виконувала свої громадські обов'язки, з мотивів національної ненависті, а також у незаконному володінні вогнепальною зброєю (пункти 8, 14 частини 2 статті 115, частина 1 статті 263 Кримінального кодексу України). Молодому чоловікові загрожує довічне ув'язнення. Зокрема, такого покарання вимагає донька Фаріон.

Про самого Зінченка відомо небагато. Є дані, що він навчався у Дніпровській гімназії №62, потім став студентом заочної форми навчання у Дніпровському державному університеті внутрішніх справ, грав у місцевій футбольній команді при дитячо-юнацькій спортивній школі. Торік у Львові закінчив курси БпЛА. Батько хлопця - військовий.

Аналітики, що займаються відкритими джерелами інформації (OSINT), виявили акаунт підозрюваного в Telegram. Виявилося, що він був підписаний на багато ультраправих груп, включаючи російські. В'ячеслав залишав коментарі, що містять антисемітські та расистські висловлювання. Крім того, він згадував про російське неонацистське угруповання NS/WP (Національний соціалізм/Біла сила), яке, як стверджується, взяло на себе відповідальність за вбивство мовознавця.

Зінченко категорично заперечує свою провину і відмовляється свідчити. Батьки вважають, що їхній син не міг вчинити цей злочин, адже немає жодних доказів його причетності. Вони наголошують, що їхня родина навіть не мала зв'язку з Фаріон, а В'ячеслав завжди з повагою ставився до української мови та проявляв інтерес до українського націоналізму.

Наприкінці грудня 2024 року правоохоронці завершили досудове розслідування справи та передали обвинувальний акт щодо Зінченка до суду. За час проведення слідства вони допитали майже тисячу свідків, зібрали з десяток тисяч фото з камер спостереження, на місці злочину виявили гільзу від кулі калібром 9х18 мм, дослідили повідомлення, фото та пошукові запити, які виявили в телефоні підозрюваного, провели слідчі експерименти та понад 20 судових експертиз. Зокрема, психіатрична засвідчила те, що Зінченко психічно здоровий. Судовий розгляд справи розпочався у січні 2025 року.

На кожному судовому засіданні, поряд з прихильниками загиблої Ірини Фаріон та її доньки Софії Особи, також присутня команда підтримки В'ячеслава Зінченка. До її складу входять його мати та близько десяти осіб, здебільшого жінок середнього віку. Вони заявляють, що приїхали з різних міст, таких як Тернопіль, Київ та Дніпро. Деякі з них одягнені у футболки з зображенням підозрюваного та написами "За Вʼячеслава Зінченка" і "Зінченко невинний". Ці люди рідко готові спілкуватися з представниками медіа, пояснюючи, що в новинах "все подають викривлено" і "демонструють лише позитивний бік секти Фаріон, тоді як про Зінченка говорять лише негативно". Вони впевнені, що хлопець не стріляв у мовознавицю, а його судять без жодних підстав. Між "групою підтримки" Зінченка та прихильниками Фаріон неодноразово виникали конфлікти.

В даний момент суддівська колегія аналізує письмові докази, які супроводжуються відеоматеріалами як невід'ємною частиною.

Обвинувачення стверджує, що Зінченко стежив за діяльністю Ірини Фаріон з вересня 2023 року - у його телефоні були всі анкетні дані мовознавиці, він завантажував відео з нею, заходив на сторінку Фаріон у Twitter та намагався отримати доступ до ексклюзивного контенту мовознавиці на "Patreon". Окрім того, у нього виявили досьє на мера Дніпра Бориса Філатова, громадського діяча Сергія Стерненка і бізнесмена Геннадія Корбана.

Прокурор Дмитро Петльований повідомив на судовому засіданні: "Було виявлено 7622 фотографії, з яких деякі представлені в протоколі у вигляді скріншотів, зокрема, це зображення карт міста Львова".

На знімках були місця, які часто відвідувала Фаріон: Національний університет "Львівська політехніка", сквер святого Юра, проспект Чорновола, вулиця Масарика та будинок, де вона мешкала. Окрім того, на телефоні Зінченка знайшли файли, пов'язані з підготовкою до військових навчань у складі "Правого сектора", а також 52 російські книги з криміналістики та психології, які могли бути використані для підготовки до злочинних дій. Серед інших матеріалів були зображення з логотипом ФСБ, нацистською символікою, літерою "Z", георгіївською стрічкою, а також картинки з неонацистськими лозунгами, свастикою, Гітлером і солдатами епохи Третього Рейху. Також у телефоні виявили зображення, що висміюють Фаріон, серед яких був чорношкірий чоловік у вишиванці та військовий у формі зі свастикою.

Сам Зінченко усі звинувачення у причетності до ворожої ідеології відкидає - мовляв, це був любительський контент.

"У моєму телефоні є багато фотографій, пов'язаних з різними ідеологічними рухами, і є ті, які навпаки висміюють проросійську позицію", - прокоментував він це у суді.

Під час аналізу пошукових запитів Зінченка правоохоронці виявили, що він активно шукав в інтернет-магазинах одяг, який нібито носив у день злочину, а також компактну камеру. Крім того, його цікавили питання, пов’язані зі стеженням за людьми, методами уникнення затримання та необхідними для цього засобами. У соціальних мережах він намагався дізнатися, чи можливо модифікувати зброю, які витрати це вимагатиме та скільки часу займе. На одному з форумів Зінченко уклав угоду про купівлю пістолета Stalker 2914 та фактично придбав його.

Крім того, як повідомляє "Суспільне", під час одного з судових засідань прокурор озвучив переписку, знайдену в телефоні Зінченка, яка оригінально була написана російською мовою.

"Чи актуальна пропозиція щодо фінансів? Якщо так, я надішлю гаманець, визначу ціль, куплю одяг і спробую вийти на її слід. Крім того, можу надати детальний звіт про проміжні результати акції та про складний вибір мішені. У двох словах, суть така: вата і вишиванка підтвердили, що є двома сторонами однієї медалі," - йшлося у повідомленні.

У вилученому телефоном було виявлено повідомлення, адресоване адміністратору однієї з груп. У ньому автор просив, якщо ситуація піде не так, як планувалося, зв'язатися з батьками та пояснити, що він приховував усе заради їхньої безпеки. Він також просив, щоб вони не переживали за нього, адже це був його власний вибір. Крім того, у повідомленні містилося прохання навчити матір, як зняти кошти з криптогаманця.

У судовому засіданні були представлені відеозаписи з камер спостереження, зафіксовані 17, 18 та 19 липня - в день вбивства Фаріон. На цих записах видно, як підозрюваний кілька днів перед злочином покидав орендовані квартири, яким чином добирався до дому своєї жертви, що придбавав і яке вбрання носив, коли не приховував свою особу. Зокрема, 17 липня молодик, якого слідство називає Зінченком, з'явився на лавці у дворі в светрі, панамі, окулярах і червоних рукавицях у той момент, коли Фаріон входила в під'їзд.

Увечері 19 липня юнак знову з'явився у тому ж одязі на подвір'ї будинку мовознавиці. Пізніше він наблизився до арки, дістав щось із сумки, після чого пролунав постріл, який почув свідок, що порався біля припаркованого автомобіля. Звук зафіксувала бокова камера, розміщена на будинку, бо основна не працювала через відключення електроенергії. Вже 20 липня камери зафіксували, як обвинувачений виносив з усіх орендованих квартир сміття та двічі їздив у Білогорщу.

УНІАН спробував отримати коментар від захисників обвинуваченого щодо опублікованих доказів, але адвокати Ігор Сулима та Володимир Вороняк не виявили бажання спілкуватися. Проте вдалося зв'язатися з колишнім адвокатом Зінченка Юрієм Немировським, від послуг якого Зінченко відмовився в середині червня без пояснення причин. Немировський брав участь у більшості судових слухань і подавав клопотання про покращення умов захисту Зінченка в СІЗО, а також про перенесення засідань через погане самопочуття його підзахисного.

Адвокат висловив свої сумніви стосовно надійності доказів, представлених прокуратурою.

"У документах справи — одна помилка за іншою. Вони представляють суду лише ту інформацію, яку вважають корисною для підтримки своєї точки зору. Існують явні ознаки того, що протокол огляду місця події був сфальсифікований. Навіть можна помітити, що в нього вставляли інші аркуші", — наголошує Немировський.

Він зазначив, що звертався з проханням включити інформацію про погодні умови в день вбивства, оскільки це може вплинути на автентичність відеозапису, зробленого на місці події.

"Наприклад, слідчі стверджують, що температура повітря 19 липня, в день вбивства, становила +27 градусів. Я звернувся до метеослужби Львова, і мені підтвердили, що 19 липня температура була +21 градус, а 22-го - вже +27. Отже, огляд місця події відбувся не 19, а 22 чи 23 липня. Можливо, вони просто пропустили цю процедуру, а потім отримали за це догану від керівництва і провели повторний огляд", - розповідає адвокат.

Також Немировський звертає увагу на те, що сліди ДНК Зінченка на стільці, на якому він нібито сидів кілька днів біля будинку Фаріон, виявили лише після його затримання.

"Ми тричі проводили змиви зі стільця, але жодних результатів не отримали. Лише після затримання, коли виконали змив вчетверте, з'явилися результати! Отже, виявляється, що ми отримали генетичний матеріал? І подібних фальсифікацій існує безліч", - підкреслює Немировський.

Щодо записів з камер спостереження у Львові, які нібито зафіксували рух Зінченка, юрист вважає, що на цих кадрах присутні кілька різних осіб. На одному з відео навіть можна побачити "двох Зінченків", які зустрічаються один з одним.

Деякі документи свідчать, що, згідно з обвинуваченням, Зінченко виявляється одночасно в різних локаціях Львова, що свідчить про те, що це точно не одна й та ж особа. Один із них завжди носить кепку, приховуючи своє обличчя. На іншому відео ми навіть бачимо "двох Зінченків", які зустрічаються на різних боках вулиці — на вулиці Хмельницького, 20, та Хмельницького, 27. Також є запис, де на кілька секунд з'являється обличчя людини в кепці, яке зовсім не нагадує обличчя В'ячеслава.

Я подав клопотання до суду, вказавши на те, що в зйомках беруть участь більше двох осіб, але оскільки я відійшов від цієї справи, мені невідомо, чи було проведено його розгляд, - поділився Немировський.

У своєму інтерв'ю засобам масової інформації нинішній адвокат Зінченка Ігор Сулима зазначив, що записи з відеокамер, надані слідством, демонструють двох різних осіб. Він також підкреслив, що доказова база, яка має на меті довести причетність його підзахисного до вбивства Фаріон, викликає великі сумніви, оскільки не було виявлено ані знаряддя злочину, ані інших релевантних предметів.

Софія Особа розслідуванням справи вбивства її матері задоволена.

"Було оброблено 1218 телефонних номерів, які були активні в околицях місця події, допитано 921 свідка, а також перевірено 478 осіб. Крім того, проведено масштабний аналіз відеозаписів з камер спостереження. Значну роль у розкритті цього злочину відіграли технічні можливості правоохоронних органів, зокрема, спеціалізоване програмне забезпечення, яке дозволило відновити більшість видалених даних з телефону Зінченка, включаючи нотатки, переписку в Телеграмі, журнал дзвінків, SMS, видалені фотографії та скріншоти, а також літературу, яку він завантажував і читав, та багато іншої інформації", - зазначила жінка.

Софія вважає, що доказів вини - більш ніж достатньо. Ці докази, за її словами, творять єдину картину зародження ідеї, підготовку та вчинення злочину, а також докази посткримінальної поведінки, яка може свідчити про намір продовжувати.

Адвокат Софії Наталія Романик у коментарі УНІАН зізналася, що робитиме все залежне від неї, аби підозрюваний отримав довічне.

Покарання має на меті не лише забезпечення справедливості, але й корекцію поведінки засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як з їхнього боку, так і з боку інших осіб. Іншими словами, покарання – це не тільки відплата, а й врахування можливого каяття обвинуваченого. У даному випадку обвинувачений не проявив жодних ознак каяття. Це підтверджують його записи, які вивчав суд. Він сам писав: "ніякого каяття, навіть якщо це дозволить зменшити термін", а також демонстрував зухвалість, наприклад, показував язика і глузував над потерпілою, стверджуючи, що Софія не повинна їхати на море, якщо хоче підтримувати ЗСУ. Складається враження, що обвинувач живе у власному ілюзорному світі з перекрученими цінностями. На мою думку, його зухвалість, а також певна квазі-ідеологія, якою він керується, разом з відсутністю каяття, є достатніми підставами для тривалої ізоляції його від суспільства. Довічне ув’язнення – це той термін, за який, можливо, він зможе зрозуміти щось у цьому житті, - вважає Романик.

Прокурор Дмитро Петльований роз'яснив агентству УНІАН, що судовий процес у справі про вбивство Ірини Фаріон проходить відповідно до вимог статті 28 КПК України. Через складність справи, великий обсяг матеріалів для розгляду та велику ймовірність подачі клопотань від захисту щодо дослідження додаткових доказів, прогнозувати тривалість розгляду неможливо.

"На даний момент було проаналізовано матеріали з 29 томів кримінального провадження. Проте, неможливо передбачити, скільки часу займе вивчення доказів з ще одного тому, оскільки це залежить від кількості запитів з боку захисту, технічних можливостей суду, тривалості відео- або аудіозаписів тощо. Прокуратура висловлює сподівання, що дослідження доказів буде завершено в найкоротші терміни," - зазначив Петльований.

Після цього, за його інформацією, почнеться допит потерпілої особи та свідків з боку обвинувачення. Після цього відбудеться вивчення доказів, а також допит свідків, які можуть бути представлені стороною захисту, якщо такі наявні.

На думку адвоката Немировського, суд у цій справі ще може тривати не менше півтора року.

"До речі, це не займає багато часу. Вони виконують все дуже швидко. Зазвичай, процес триває до двох років. Це цілком стандартна процедура," - зазначив Немировський.

Варто зазначити, що, незважаючи на судовий процес у справі можливого виконавця вбивства Фаріон, досі не відомо, чи вдалося з'ясувати особу замовника. Як показують фрагменти переписки, озвучені прокурором, обвинувачений міг мати контакти з цією особою.

Відповідаючи на запитання щодо цієї справи, представники поліції Львівської області, які займалися досудовим розслідуванням, повідомили УНІАН, що слідство завершено, а всі матеріали вже передані до суду.

Related posts