Розслідування The Guardian: Залужний таємно готувався до масштабного вторгнення, не повідомляючи Зеленського.


Валерій Залужний висловив своє невдоволення щодо того, що Зеленський не мав наміру оголошувати воєнний стан. Ще з осені 2021 року розвідувальні служби США та Великобританії застерігали Європу та Україну про можливий масштаб вторгнення, однак українське керівництво, а також Франція і Німеччина не бажали вірити в цю загрозу.

Цю інформацію висвітлено у великому розслідуванні, проведеному британським виданням The Guardian.

У ранні дні січня американська розвідка надала більш детальну інформацію щодо стратегічних намірів Росії: війська мали атакувати Україну з кількох фронтів, включаючи територію Білорусі. Повітряно-десантні підрозділи планували висадитися в аеропорту Гостомель під Києвом з метою захоплення столиці, а також був намічений план для замаху на президента Зеленського.

Також тривала підготовка до наземної гри після вторгнення, складалися списки "проблемних" проукраїнських діячів, яких мали інтернувати або стратити, та проросійських діячів, яких мали залучити до управління Україною.

Бернс полетів до Києва, щоб особисто поінформувати президента України про те, чого, як боялося ЦРУ, мало статися, але реакція виявилася не такою, на яку він міг сподіватися. Через тиждень Зеленський опублікував відеозвернення до українців, в якому закликав їх не слухати тих, хто пророкує конфлікт. Він сказав, що влітку українці смажитимуть м'ясо на своїх барбекю, як завжди, наполягаючи на тому, що "щиро вірить", що у 2022 році великої війни не буде.

"Зробіть глибокий вдих, розслабтеся і не поспішайте скуповувати продукти та сірники," - звернувся він до громадян.

Ця рекомендація виявилася катастрофічною, особливо з огляду на те, що незабаром тисячі людей опиняться в пастці в умовах активних бойових дій або під контролем російських військ. Навіть за декілька днів до вторгнення в лютому 2022 року Зеленський відкрито заперечував існування загрози, зазначає видання.

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний був розчарований тим, що Зеленський не хотів запроваджувати воєнний стан, який би дозволив йому передислокацію військ та підготовку планів бою.

"Ти збираєшся битися з Майком Тайсоном, і єдиний бій, який у тебе був раніше, - це бій подушками з твоїм молодшим братом. Це шанс один на мільйон, і тобі потрібно бути готовим", - сказав він.

Без отримання офіційного дозволу Залужний виконав те обмежене планування, яке було йому доступне. У середині січня він разом із дружиною залишили свою квартиру на першому поверсі і переїхали до офіційного житла в комплексі Генерального штабу. Це рішення було прийняте з міркувань безпеки та для того, щоб забезпечити можливість більш тривалої роботи.

У лютому, як згадував один із генералів, у вищих ешелонах армійського командування відбулися навчання, присвячені розробці різноманітних сценаріїв вторгнення. Серед цих сценаріїв розглядався напад на Київ та навіть один, що передбачав ще гірші наслідки, ніж ті, що насправді мали місце, коли російські війська захопили стратегічний коридор вздовж західного кордону України з метою блокування постачань від союзників. Однак без дозволу вищого керівництва ці плани залишилися лише на папері; будь-яке значне переміщення військових сил могло б вважатися незаконним і його важко було б приховати.

Українські джерела повідомили, що президент Зеленський не був переконаний у можливості вторгнення, оскільки на це його запевняв голова Офісу Президента Андрій Єрмак. Єрмак регулярно контактував із заступником керівника адміністрації Путіна Дмитром Козаком в рамках тривалих дискусій про ситуацію на Донбасі.

Так, 22 лютого 2022 року у Києві засідала РНБО. Залужний спробував заручитися підтримкою запровадження воєнного стану, який нарешті дозволив би йому розпочати перекидання військ. Його підтримував Резніков, міністр оборони. Але Зеленський все ще хвилювався, що може посіяти паніку, і Рада відхилила воєнний стан, проголосувавши за менш суттєвий захід - запровадження надзвичайного стану.

Напередодні нападу, в українському військовому штабі, Залужний разом із старшими генералами вжили кілька термінових заходів. Було закладено міни на дні Чорного моря, щоб унеможливити можливу морську десантну операцію в Одесі. Крім того, деяким підрозділам було доручено переміститися до більш стратегічно важливих локацій.

"Усе це було абсолютно заборонено. Якби вторгнення не відбулося, ми могли б зіткнутися з юридичними позовами, але більшість командирів визнали, що ми не мали іншого виходу, тому виконали наказ", - зазначив один з генералів.

Згадаємо, що Петро Порошенко раніше висловлював думку, що президент Володимир Зеленський повинен терміново зібрати РНБО з участю керівників парламентських фракцій.

Напередодні, він наголосив, що Верховна Рада повинна провести засідання для обговорення ситуації, пов'язаної з ймовірністю початку Росією повномасштабних військових дій проти України.

На початку, під час Міжнародної конференції з безпеки в Галіфаксі, п’ятий Президент України Петро Порошенко звернувся до партнерів із закликом посилити підтримку України, надавши більше сучасного летального озброєння для оборони.

Related posts