Руні та інші: П'ять найзначніших трансферів в історії АПЛ в день закриття вікна передач.


The Athletic - про останні трансфери в літнє вікно, які змінили стратегію команд.

Автомобільні вікна, репортери, потоки новин у соціальних мережах і прямі трансляції - день трансферного дедлайну завжди був унікальним.

В останній день трансферного вікна клуби намагаються швидко укласти угоди. Деякі з них були заплановані ще з початку літа, тоді як інші є експромтом, що виник лише в цей день, або ж угоди, укладені в останній момент, щоб компенсувати втрату гравця через травму.

Від введення сучасної системи трансферних вікон напередодні сезону 2002/2003 відбулося кілька знакових переходів у день дедлайну, які суттєво вплинули на клуби англійської Прем'єр-ліги. Деякі з цих трансферів також мали тактичне значення, що сприяло покращенню гри команд, до яких приєдналися нові футболісти, і допомогло їм здобути титули.

Підписання Клода Макелеле влітку 2003 року стало знаковою подією в тактичній історії "Челсі", особливо в контексті приходу Жозе Моуріньо на посаду тренера наступного року.

Getty Images/Global Images Ukraine. Клод Макелеле. Klod Makélélé.

Ігровий профіль Макелеле дозволив Моуріньо поставити його спочатку в основу ромба півзахисту, а потім перейти на систему 4-3-3, яка допомогла "Челсі" виграти чемпіонат у сезоні 2004/2005 і втримати титул в сезоні 2005/2006. Моуріньо пояснив, що, маючи трьох гравців у півзахисті - Макелеле позаду двох інших, - коли більшість англійських команд грали за схемою 4-4-2, він отримував перевагу за рахунок додаткового гравця в цій зоні.

На початку першого сезону Моуріньо в "Челсі", який у підсумку став переможним для "Синіх", "Манчестер Юнайтед" уклав угоду з гравцем, який дозволив команді сера Алекса Фергюсона повернутися на вершину і який у підсумку завершив кар'єру як один з найвидатніших гравців в історії клубу, в день дедлайну.

У понеділок, 30 серпня 2004 року, за день до закриття трансферного вікна, тодішній голова ради директорів "Евертона", нині покійний Білл Кенрайт, сидів в офісі Фергюсона на "Олд Траффорд" разом із головним тренером клубу Девідом Мойєсом і генеральним директором "Юнайтед" Девідом Гіллом після сухої нічиєї між двома командами.

У своїй автобіографії "Алекс Фергюсон: моя автобіографія" Фергюсон згадує, як Кенрайт, ридаючи, висловив бажання зв'язатися зі своєю матір'ю.

Getty Images/Global Images Ukraine. Уэйн Руни

"Вони забирають нашого хлопця, вони забирають нашого хлопця," - промовив Кенрайт своїй матері, яка попередила Фергюсона, що він "не отримає цього юнака безкоштовно". Фергюсон на мить запідозрив, що це всього лише тактичний маневр, але вже до кінця наступного дня "Юнайтед" уклав угоду на 27 мільйонів фунтів стерлінгів (35,7 мільйона доларів за нинішнім курсом) про підписання 18-річного нападника "Евертона" Вейна Руні.

Спадщина Руні не потребує додаткових слів, проте варто звернути увагу на те, як він дав змогу Фергюсону сформувати потужну атакуючу лінію після того, як улітку 2006 року пішов голландець Рууд ван Ністелрой.

Технічні навички, вибухова енергія англійського гравця стали яскравим доповненням до атакуючої лінії "Юнайтед" у складі Кріштіану Роналду, Карлоса Тевеса та одного з трьох: Пак Чжи Суна, Нані або Раяна Гіггза в сезоні 2007/2008. У наступному сезоні їхній склад посилився Дімітаром Бербатовим.

Атакувальна лінія "Юнайтед" відзначалась вражаючою гнучкістю, особливо завдяки здатності Руні, Роналду та Тевеса змінювати свої позиції. Руні, завдяки своїй відданості, часто повертався назад, щоб підстрахувати фланги, коли це було потрібно. Це дозволяло Фергюсону експериментувати з тактикою: він міг використовувати Руні на фланзі для більшої надійності в обороні в порівнянні з Роналду або ж переміщати його під час матчу для адаптації до нових умов гри.

Зміна ігрової схеми, якій сприяв ще один трансфер у дедлайн-день, - це перехід нового тренера "Челсі" Антоніо Конте з 4-3-3 на 3-4-3 у сезоні 2016/2017.

У минулому сезоні "Челсі" використовував ротацію між Сезаром Аспілікуетою та Бабою Рахманом на позиції лівого захисника. Проте наприкінці липня 2016 року Рахмана відправили в оренду до німецького "Шальке". Тренер Антоніо Конте прагнув знайти нового лівого захисника, і 31 серпня клуб уклав угоду з італійською "Фіорентиною" про трансфер Маркоса Алонсо.

Прибуття іспанця, котрий більше нагадував лівого латераля, аніж традиційного захисника, стало поштовхом для Конте адаптувати нову тактичну схему.

Getty Images/Global Images Ukraine. Маркос Алонсо.

Вступ Алонсо в гру замість Сеска Фабрегаса в поєдинку проти "Арсеналу" (з поразкою 0:3) наступного місяця поклав початок переходу до тактики 3-4-3. У новій формації "Челсі" виявився непереможним, записавши на свій рахунок 13 перемог поспіль у Прем'єр-лізі і, зрештою, ставши чемпіонами.

"Я думаю, що це рішення (перейти на гру в три захисники) змінило наш сезон", - сказав Конте британській телекомпанії Sky Sports після завоювання титулу. "У першій частині сезону в нас не було правильного балансу. Після двох поразок, від "Ліверпуля" і "Арсеналу", - поганих поразок, а не просто поразок - я хотів змінитися і знайти новий ігровий стиль для своєї команди. Але в мене в голові був варіант грати за схемою 3-4-3, тому що я знаю характеристики гравців, і надати нам більше солідності в обороні".

Ще одне важливе придбання в сфері оборони в останній день літнього трансферного вікна, яке стало ключовим для тактичного розвитку команди, - це трансфер Мануеля Аканджі до "Манчестер Сіті".

Тактичний розум і вміння грати на кількох позиціях дозволили Аканджі швидко вписатися в команду після переходу з німецької "Боруссії" Дортмунд, а його майстерність захисника дала змогу тренеру Пепу Гвардіолі перейти на гру з чотирма центральними захисниками.

Getty Images/Global Images Ukraine. Мануель Аканджі.

Цей захід посилив оборонні позиції "Сіті", підвищив їхню ефективність у дуелях один на один і став ключовим фактором для здобуття требла в тому сезоні.

"Цього сезону я усвідомив, що для успішної гри проти таких гравців, як Букайо Сака, Вінісіус Жуніор, Габріель Мартінеллі чи Мохамед Салах, необхідно мати надійну захисну лінію, щоб вигравати індивідуальні дуелі", - поділився Гвардіола в інтерв'ю Sky Sports, коментуючи збереження титулу чемпіона Прем'єр-ліги з "Сіті".

Наступного літа "Сіті" вирішив відпустити Коула Палмера до "Челсі" в останній день трансферного вікна.

Палмер був удостоєний титулу "Найкращий молодий футболіст року" за версією PFA, а також допоміг команді Маурісіо Почеттіно завершити сезон 2023/2024 на шостій позиції в Прем'єр-лізі, незважаючи на складні обставини, які супроводжували клуб.

Його здатність адаптуватися давала "Челсі" можливість змінювати свою гру з м'ячем в залежності від ситуації. "Мені подобається виступати на різних позиціях", - зазначив Палмер під час пресконференції в листопаді минулого року, коли отримав виклик до збірної Англії. "Чи це хибна дев'ятка, правий фланг або лівий - неважливо, де мене розмістить (Почеттіно), я завжди радий грати там".

Getty Images/Global Images Ukraine. Коул Палмер (Cole Palmer)

Прибуття Палмера стало знаковим моментом для "Челсі", адже він представляє собою гравця, який може ефективно взаємодіяти між лініями, працюючи як у центрі поля, так і на правому фланзі. Він вміє отримувати м'яч у спинному положенні щодо воріт суперника. Його здатність до просторового аналізу та творчий підхід лише підкреслюють його важливість для команди.

"Він прекрасно усвідомлює суть гри та вміло використовує проміжні позиції, граючи між лініями, щоб заплутати суперника," - зазначив Пochettino в інтерв'ю Sky Sports після нічийного матчу 4:4 з "Манчестер Сіті" у листопаді. "Він завжди створює нам можливості для дій і допомагає знаходити вільних гравців. Це справжній плеймейкер, який об'єднує всіх товаришів по команді."

Ахмед Валід, The Athletic

Related posts