Саміт європейських лідерів: ключовий момент в історії та "обійми з Путіним"


Саміт Європейської політичної спільноти приймала Угорщина, яка головує в Раді ЄС. Премʼєр-міністр Віктор Орбан, з яким у багатьох європейських лідерів непрості відносини, зустрічав представників найвищого рангу із 47 країн, очільників європейських інституцій та НАТО. Головна тема саміту -- війна в Україні та її наслідки. Також обговорювали в Будапешті безпекові виклики, війну на Близькому Сході, урегулювання міграційної кризи, економічну безпеку й торгівлю.

Ця зустріч відбулася через два дні після завершення президентських виборів у США. Результати голосування змушують європейські країни розробляти нову стратегію співпраці з наступним 47-м президентом США. Це серйозне випробування для європейців, оскільки республіканець Дональд Трамп критикує їх за недостатнє фінансування як НАТО, так і власної оборонної політики. Серед його обіцянок під час виборчої кампанії були й загрози підвищити мита на імпортовані товари, а також припинити фінансову підтримку Україні.

Більшість європейських лідерів мають єдину точку зору на цю ситуацію – Європейський Союз продовжить підтримувати Україну, навіть якщо позиція Сполучених Штатів зміниться, і закликатиме до цього Дональда Трампа. Про це, зокрема, заявив прем'єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо.

"Я сподіваюся на можливість відкритого діалогу зі Сполученими Штатами щодо їхніх подальших кроків. Проте це не означає, що ми повинні відмовитися від наших пріоритетів. У нас є чіткий план дій, який ми прагнемо обговорити в найближчі кілька місяців, перш ніж президент Трамп почне виконувати свої обов'язки. Сподіваюся, що ми зможемо вести конструктивну бесіду. Якщо такого діалогу не буде, Європа залишиться вірною своїм інтересам," – зазначив голова бельгійського уряду.

Визит к сопернику

Володимир Зеленський відвідав саміт за запрошення Угорщини та голови Європейської ради Шарля Мішеля. Цей візит став першим для президента України в цю країну з моменту початку повномасштабної агресії. Зеленський взяв участь у спільній зустрічі з іншими лідерами та провів ряд двосторонніх переговорів. Він закликав учасників саміту активізувати зусилля для досягнення справедливого миру з Росією, вимагав надання Україні більшої військової підтримки, а не лише дипломатичної. Президент категорично відкинув ідею про поступки з боку України у війні, підкресливши, що це було б неприйнятно для його країни і небезпечно для всієї Європи.

"Ми захищаємося не від російських слів, а від російських нападів. Тому нам потрібна достатня кількість зброї, а не підтримка в переговорах. Обійми з Путіним не допоможуть. Дехто з вас обіймається з ним уже 20 років, і все стає тільки гірше. Він думає лише про війни й не зміниться. Тільки тиском можна його стримати", -- сказав Президент. При цьому з офіційної трансляції саміту, яку забезпечувала угорська сторона, виступ Президента України чомусь видалили, -- про це пише Радіо Cвобода.

Під час інтерв'ю з журналістами Володимир Зеленський зазначив, що на саміті обговорювалися небезпечні ідеї щодо можливого припинення вогню. Президент підкреслив, що Україні в першу чергу необхідні гарантії безпеки. Він нагадав, як з 2014 року, коли Росія анексувала Крим і частину Донбасу, попередні спроби припинення вогню призводили до підготовки до великомасштабного вторгнення. Якщо подібний сценарій повториться, це може спричинити нову окупацію, а також серйозну загрозу для незалежності та суверенітету України.

"Ми усвідомлюємо, які лідери просувають та підтримують цю риторику. Щодо припинення вогню: "Спочатку припинення вогню, а потім розберемося", -- це надзвичайно серйозний виклик для всіх наших громадян. Спочатку потрібно зупинити вогонь, а потім ми розглянемо ситуацію. Хто ви такі? Ваші діти гинуть, ваші домівки зруйновані? Про що йдеться?" -- відкинув цю ідею президент Зеленський.

Зокрема, про потребу припинити вогонь говорив господар саміту Віктор Орбан. Президент Зеленський вбачає в цьому нелогічність, адже Угорщина не підтримує євроатлантичної інтеграції України, яка стала б гарантією безпеки.

Читайте також: Держави вже розпочали геополітичні переговори з Трампом, основна увага приділяється українській темі.

Закінчити війну за 24 години

Швидкий кінець конфлікту міг би призвести до суттєвих втрат для України. Таку позицію висловив президент, коментуючи заяву новообраного президента США щодо можливості закінчення війни в Україні протягом 24 годин. Зеленський зазначив, що не має інформації про деталі плану Дональда Трампа і не обговорював це питання з ним. Проте український лідер висловив надію, що його майбутній колега в Білому домі дійсно прагне швидкого вирішення конфлікту, хоча підкреслює, що це ще належить підтвердити.

Водночас, за оцінками міжнародних організацій, Україна зазнала збитків від російської агресії, що становлять 800 мільярдів доларів. Цю інформацію озвучив Зеленський під час свого виступу в Будапешті. Він підкреслив, що в Європі заблоковані активи Росії на суму 300 мільярдів доларів, які фактично належать Україні. Ці кошти можуть бути використані для закупівлі зброї та відновлення житла для людей, які втратили домівки через війну. У той же час, Росія отримує від свого тіньового флоту прибуток у розмірі 11-12 мільярдів доларів щомісяця, зазначив президент.

"Усі запитують мене: 'Що ви будете робити, якщо Трамп перестане підтримувати Україну?' А чи можемо ми використати 300 мільярдів доларів, щоб допомогти нашим громадянам і придбати озброєння в різних країнах світу? Чи можемо самостійно визначати, яка зброя нам потрібна? Чи можемо самі вирішувати, на що витратимо ці кошти? Чи не буде жодна європейська країна перешкоджати нам у використанні цих грошей?' - запитав Зеленський.

КНДР переживає втрати.

Говорив Зеленський під час саміту і про війська КНДР в російсько-українській війні, і про те, що Захід має дати на це рішучу відповідь. Під час пресконференції український лідер заявив, що частина із 11 тисяч північнокорейських військовослужбовців уже брала участь у бойових діях, є втрати.

Але РФ зупинятися не збирається і залучатиме чимраз більше військових КНДР, -- певен Володимир Зеленський. Тому, на його думку, Захід має наважитися -- і надати Україні дозвіл бити їхньою зброєю вглиб території РФ.

"Путін завжди дивиться, яка реакція світу. Я вважаю, на сьогодні вона недостатня", -- сказав український президент.

Стан духу європейських керівників

Саміт Європейської політичної спільноти є новим форматом зустрічей для представників політичних кіл Європи. Ініціатором його створення виступив президент Франції Еммануель Макрон у контексті повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Перший саміт відбувся у Празі, і з того часу такі зустрічі організовуються двічі на рік. Цей форум служить платформою для неофіційних обговорень, які сприяють розвитку політичного діалогу та співробітництва між країнами.

Цього разу в Будапешті французький президент звернувся до європейських лідерів, наголошуючи на важливості "критичного моменту" в історії у зв'язку з переобранням Дональда Трампа на посаду президента США.

"Чи хочемо ми читати історію, написану іншими: війни, розпочаті Володимиром Путіним, вибори в США, технологічний чи торговий вибір Китаю? Або ми хочемо написати свою історію? Думаю, у нас є сили, щоб написати її", -- заявив Еммануель Макрон у вступному слові.

Він говорив і про те, що Європа має відстояти свою стратегічну незалежність. Хоч Макрон і не називав країни, від яких залежить Європа, але було зрозуміло, що йдеться і про США, і про Китай.

Більш того, лідер Франції вважає, що континент повинен стати "всеїдним". Це необхідно не з причин агресії, а внаслідок потреби у забезпеченні власної безпеки.

"На мою думку, все досить просто. Світ поділяється на травоїдних і м'ясоїдних істот. Якщо ми вирішимо залишитися травоїдними, то м'ясоїдні тварини візьмуть верх, і ми перетворимося на їхню здобич," -- наводить слова Макрона видання Politico.

На такі заяви французького лідера в Будапешті реагували по-різному. Хтось сказав, що переобрання Трампа стало для Макрона таким собі "сенсом існування" як лідера, який хоче навернути ЄС на більш незалежний шлях і в безпеці, і в торгівлі.

Подальша допомога Україні є важливим завданням для Європи, вважає президент Франції. "Об'єднаними силами ми залишаємося непохитними у нашому прагненні досягти справедливого миру, на який заслуговує український народ. Це є ключовим для забезпечення тривалої безпеки та стабільності в Європі", -- зазначив Макрон на своїй сторінці в Instagram в день саміту.

За інформацією Politico, інші європейські лідери також планували надіслати Києву подібні повідомлення та запевнення у своїй підтримці. Проте не всі з них погоджуються. Зокрема, під час прес-конференції міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто зазначив, що Європа не зможе компенсувати ту підтримку, яку надають Сполучені Штати Україні.

"Результати президентських виборів у США створюють абсолютно нову реальність не лише в Європі, а й у світі", -- сказав міністр закордонних справ Угорщини.

Восьмого листопада в Будапешті 27 лідерів ЄС обговорюватимуть ризики відставання європейської економіки від американської та китайської.

Related posts