SIPRI: У 2023 році виробники озброєнь значно підвищили свої доходи.
У 2023 році найбільші 100 виробників озброєнь у світі отримали прибуток у розмірі 632 мільярдів доларів, як зазначено у звіті SIPRI. Доходи зросли по всьому світу, зокрема найбільше підвищення спостерігалося у компаній з Росії та регіону Близького Сходу.
У 2023 році доходи від збуту зброї та надання послуг 100 найбільших компаній цієї сфери досягли 632 мільярдів доларів, що на 4,2 відсотка більше в реальному вираженні в порівнянні з попереднім роком. Цю інформацію містить новий звіт Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), який був опублікований у понеділок, 2 грудня.
Згідно з дослідженнями SIPRI, по всьому світу спостерігається зростання доходів, причому найбільший приріст відзначено у компаній з Росії та Близького Сходу. У доповіді зазначається, що менші виробники зброї виявилися більш адаптивними до нового попиту, який виник унаслідок конфліктів у Секторі Гази та Україні, зростаючої напруженості в Східній Азії, а також програм модернізації армій у різних країнах та регіонах.
Загальний обсяг доходів від продажу озброєнь у ста найбільших компаніях світу в цій галузі значно підвищився минулого року після зниження у 2022 році. За даними аналітиків SIPRI, близько 75% з них отримали вищі прибутки, ніж у попередньому році.
У 2023 році спостерігалося значне збільшення доходів від продажу озброєнь, яке, за прогнозами, триватиме і в 2024 році, - зазначає Лоренцо Скараццато, дослідник програми SIPRI, що займається військовими витратами та виробництвом зброї. - Доходи найбільших 100 виробників зброї ще не відображають усю величину попиту, і багато з цих компаній розпочали набір нових співробітників, що свідчить про їхній оптимізм щодо майбутніх продажів.
Досліджуйте також: Згідно з даними SIPRI, Україна займає четверте місце у світі за обсягами імпорту військової техніки.
Зі 100 провідних світових виробників зброї 41 компанія, що базується в США, зафіксувала доходи в розмірі 317 млрд доларів - це половина від загального обсягу доходів від продажу озброєнь фірмами з топ-100 і це на 2,5 відсотка перевищує показник 2022 року. З 2018 року перша п'ятірка компаній галузі незмінно чисто американська.
Проте компанії Lockheed Martin та RTX Corporation (раніше відомий як Raytheon Technologies Corporation до червня 2023 року), які є найбільшими виробниками зброї у світі, виявилися серед тих, чий дохід зменшився. "Мультимодальні корпорації, такі як Lockheed Martin і RTX, що спеціалізуються на виробництві різноманітних озброєнь, часто залежать від складних ланцюгів постачання, що зробило їх вразливими до існуючих проблем у цій сфері в 2023 році. Це особливо стосується секторів авіації та ракетобудування", - зазначає Нань Тянь, керівник програми SIPRI з питань військових витрат та виробництва зброї.
Загальний обсяг продажів зброї 27 європейських компаній із сотні провідних (за винятком Росії) у минулому році досяг 133 мільярдів доларів. Це лише на 0,2% перевищує показники 2022 року, що є найнижчим темпом зростання серед усіх світових регіонів. Проте за цією незначною цифрою криється більш складна ситуація. Європейські підприємства, що займаються виробництвом складних озброєнь, у 2023 році здебільшого виконували старі контракти, і тому їхні річні доходи не відображають фактичний обсяг нових замовлень.
Лоренцо Скараццато зазначає, що складні озброєння потребують більш тривалого часу на виробництво, що призводить до повільнішої реакції компаній на зміни в попиті. "Це й пояснює, чому доходи таких підприємств залишалися відносно низькими у 2023 році, попри зростання нових замовлень", - додав він. Тим часом, інші європейські виробники зброї зафіксували значне зростання доходів від продажів, що стало можливим завдяки попиту, викликаному війною в Україні. Найбільшим попитом користувалися боєприпаси, артилерійські гармати, снаряди та системи протиповітряної оборони.
Читайте також: Україна на 8 місці за військовими витратами в світі - SIPRI
Зокрема, попит на військову продукцію задовольнили компанії з різних країн, таких як Німеччина, Швеція, Україна, Польща, Норвегія та Чехія. Наприклад, німецька компанія Rheinmetall розширила свої виробничі потужності для виготовлення 155-мм артилерійських снарядів, а її доходи значно зросли завдяки постачанню танків Leopard та новим контрактам, зокрема у рамках програм, пов'язаних з війною, що реалізуються через так звані кругові постачання. Це означає, що одна країна передає Україні певний вид озброєння, а натомість отримує аналогічну техніку від своїх партнерів.
Завдяки відсутності даних у рейтингу топ-100 змогли потрапити лише дві російські компанії, однак їх загальний прибуток зріс на 40%, досягнувши приблизно 25,5 мільярдів доларів. Це зростання стало можливим переважно завдяки 49-відсотковому підвищенню доходів "Ростеху" — державної корпорації, яка не має власних виробничих потужностей, але контролює численні підприємства-виробники зброї, включаючи сім компаній, які раніше входили до першої сотні. На жаль, в цей раз SIPRI не вдалося зібрати індивідуальні дані про них.
Офіційні дані про виробництво озброєння в Росії є обмеженими та викликають сумніви, проте більшість експертів вважають, що у 2023 році відбулося суттєве зростання випуску нової військової техніки. При цьому арсенал Російської Федерації пройшов значне оновлення та модернізацію, - зазначає Нань Тянь. - Зокрема, у великій кількості почали вироблятися бойові літаки, вертольоти, безпілотники, танки, боєприпаси та ракети, оскільки Росія продовжила свої військові дії в Україні.
Читайте також: Витрати на оборону у світі досягли рекордного рівня - SIPRI.
Двадцять три компанії з топ-100, які знаходяться в Азії та Океанії, показали зростання доходів на 5,7%, досягнувши 136 мільярдів доларів. Чотири південнокорейські фірми зафіксували вражаючий приріст на 39%, що становить 11 мільярдів доларів. П'ять японських компаній також продемонстрували позитивну динаміку, зростання склало 35% або 10 мільярдів доларів. Політика Японії щодо посилення військової потужності, що стартувала у 2022 році, призвела до різкого збільшення замовлень на внутрішньому ринку, в результаті чого у деяких підприємств портфель нових контрактів збільшився більш ніж на 300%.
Різке збільшення прибутків південнокорейських та японських оборонних компаній ілюструє загальний тренд мілітаризації в регіоні, що викликаний зростаючим відчуттям зовнішньої загрози, зазначає Сяо Лян, експерт програми SIPRI, яка займається військовими витратами та виробництвом озброєнь. Водночас, південнокорейські підприємства прагнуть розширити свою присутність на міжнародному ринку озброєнь, зокрема за рахунок зростаючого попиту в Європі в контексті конфлікту в Україні.
До першої сотні найбільших світових компаній ВПК увійшли шість із Близького Сходу. Їх загальний виторг підріс на 18 відсотків - до 19,6 млрд доларів. Після початку війни в Газі доходи від продажу зброї трьох компаній із цих шести - вся трійка з Ізраїлю - досягли 13,6 млрд доларів. Це найвищий показник для ізраїльських фірм, що коли-небудь входили до топ-100 SIPRI.
"У 2023 році доходи виробників зброї з Близького Сходу, які входять до світової сотні, досягли небачених рівнів, і, за словами Дієго Лопеса да Сілви, старшого наукового співробітника програми SIPRI з військових витрат і виробництва озброєнь, цей тренд має всі шанси на продовження. Зокрема, ізраїльські виробники зброї, які вже продемонстрували рекордні доходи в минулому році, нині отримують значно більше замовлень в умовах триваючого конфлікту в Секторі Гази."