Сирійські повстанці оволоділи містом Хама, в той час як союзники Путіна відступають.


Сирійські повстанці заявили, що у четвер увійшли до міста Хама. Військові повідомили про відступ із ключового міста після інтенсивних зіткнень. Минулого тижня повстанці, ключову роль серед яких відіграють ісламісти, захопили місто Алеппо - це сталося вперше з 2016 року.

Хама розташована на рівні однієї третини маршруту між Алеппо та столицею Сирії, Дамаском. Це місто перебуває під контролем урядових сил з початку громадянського конфлікту в країні.

Командир повстанців Хасан Абдул Гані вранці в четвер опублікував у соцмережах повідомлення про те, що повстанці почали заходити в Хаму і просуваються кількома маршрутами до її центру.

Пізніше Гані заявив у соцмережі X, що з центральної в'язниці Хами звільнили сотні ув'язнених, повідомляє агентство Reuters.

Телеканал Al Jazeera опублікував відеоматеріали, на яких видно, як повстанці спілкуються з місцевими жителями поблизу дорожнього перехрестя в місті. В інших фрагментах зйомки повстанці пересуваються по Хамі на військових автомобілях і мотоциклах.

Сирійська армія спочатку назвала повідомлення про те, повстанці увійшли до міських районів Хами такими, що не відповідають дійсності. У заяві йшлося про те, що військові залишаються на околицях міста за "неприступними" оборонними лініями.

Однак зовсім скоро військові визнали, що контроль над містом перейшов до рук повстанців. У свіжому повідомленні зазначається, що після запеклих боїв армійські частини були змушені відійти за межі Хами — "з метою збереження життя цивільних осіб та уникнення міських бойових дій", йдеться в офіційній заяві.

На минулому тижні повстанські сили захопили найбільше місто країни, Алеппо, і з тих пір рухаються на південь у напрямку Дамаска зі свого анклаву в провінції Ідліб. У вівторок вони взяли під контроль стратегічні висоти на північ від Хами.

Хама залишалася під контролем влади протягом всієї громадянської війни, що почалася у 2011 році через протести проти президента Башара Асада. Втрата цього міста стане несподіваним ударом для Дамаска, а також для союзників Асада з Росії та Ірану, повідомляє Reuters.

Оволодіння Хамою прокладає шлях до ще одного значного міста – Хомсу, яке знаходиться на перехресті маршрутів, що сполучають найщільніше населений райони Сирії.

У Хамі, місці ісламістського повстання, пригніченого династією Асада у 1982 році, в середу відключили інтернет, а вулиці спорожніли, розповів співрозмовник Reuters, чия родина залишилася у місті.

Успіхи повстанців отримують визнання навіть серед російських військових блогерів.

"У Хамі ситуація справді критична, навіть якщо розглядати кількість заявок бойовиків, розділяючи їх на дві чи три частини. Навіть сирійські напівофіційні джерела підтверджують наступ бойовиків на східному краю, а на заході справи також далеко не ідилічні," - зазначає телеграм-канал "Рыбарь".

Відновлення масштабного конфлікту в Сирії після тривалого затишшя може призвести до ще більшої дестабілізації на Близькому Сході.

Найпотужнішим повстанським угрупуванням у Сирії є войовниче сунітське ісламістське угруповання "Хаят Тахрір аш-Шам", у минулому підрозділ "Аль-Каїди". Лідер ХТШ Абу Мухаммад аль-Голані пообіцяв захищати релігійні меншини Сирії та закликав населення відвернутися від Асада, але багато хто, як і раніше, боїться повстанців, пише Reuters.

У середу Голані здійснив візит до історичної цитаделі Алеппо, що стало знаковою подією для повстанців, які були вигнані з міста армією у 2016 році після тривалих місяців облоги та інтенсивних боїв. Це вважалося їхньою найзначнішою поразкою в ході громадянської війни.

Мешканці Алеппо повідомляють про брак продуктів харчування та пального, а зв'язок в регіоні був припинений.

До лав повстанців, які здійснюють наступ на Хаму, входить коаліція, що має підтримку Туреччини – Сирійська національна армія. Ця армія контролює території вздовж кордону між Туреччиною та Сирією, як повідомляють джерела серед повстанців.

Анкара відкидає будь-яку причетність до несподіваного вторгнення повстанців в Алеппо, яке сталося минулого тижня.

Росія і Іран стали ключовими гравцями у відновленні контролю Башара Асада над більшістю сирійських земель та основними містами в період з 2015 по 2020 рік. Сьогодні вони знову готові запропонувати свою допомогу.

В залежності від аналізу ситуації, можна буде визначити, яка саме підтримка необхідна сирійському уряду для боротьби з бойовиками та усунення цієї загрози, - зазначив у четвер речник Кремля Дмитро Пєсков. Він підкреслив, що Москва "досить ретельно слідкує" за подіями в Сирії.

Сполучені Штати раніше підкреслювали, що не мають жодного відношення до несподіваного нападу ісламістських бойовиків. На думку адміністрації президента, саме уряд Асада сформував умови для їхнього успішного наступу, відмовляючись "включитися в політичний діалог".

Поразка проурядових сил на півночі Сирії в минулому тижні висвітлює труднощі, з якими стикається альянс Сирії, Росії та Ірану. Від лютого 2022 року Росія зосередила свою увагу на конфлікті в Україні, тоді як ліванська "Хезболла", яка раніше була важливим гравцем у сирійській війні, зазнала значних втрат у своїй боротьбі проти Ізраїлю.

Related posts