Союз чотирьох: які рішення ухвалять Байден, Макрон, Шольц та Стармер у Берліні?
У зв'язку з майбутнім самітом Рамштайн, президент США Джо Байден планує короткочасний одноденний візит до Німеччини, де він зустрінеться з лідерами провідних європейських країн. Які наслідки ця зустріч може мати для України?
Два дні тому представник уряду Німеччини Вольфганг Бюхнер оголосив, що президент США Джо Байден, незважаючи на раніше скасовану через ураган Мілтон поїздку, все ж таки здійснить візит до Німеччини наприкінці тижня.
Хоча деталі візиту залишаються конфіденційними, Бюхнер зазначив, що німецький уряд активно обговорює питання, пов'язані з приїздом Байдена, з американською адміністрацією, як повідомляє n-tv.
А напередодні Spiegel із посиланням на власні джерела інформував, що підготовка федерального уряду й органів безпеки до візиту американського президента наразі триває.
Проте, відзначено, що заплановані офіційні зустрічі з федеральним канцлером Олафом Шольцом і федеральним президентом Франком-Вальтером Штайнмаєром відбудуться в пʼятницю, 18 жовтня.
Спiegel зазначає, що візит Байдена до Берліна може розглядатися як "свого роду прощання" перед наближенням президентських виборів у США, які пройдуть на початку листопада. Спочатку планувалося, що поїздка матиме статус офіційного державного візиту з урочистим бенкетом та різноманітними заходами, але в результаті програму суттєво спростили.
"На цей момент заплановано короткий візит, який, як очікується, буде зосереджений на тих же політичних питаннях, зокрема на подальших кроках західних партнерів України та ситуації в Близькому Сході", - зазначає Spiegel.
Нагадаємо, що це "рандеву на чотирьох" мало статися напередодні відміненого засідання групи Рамштайн на рівні голів держав, запланованого на 12 жовтня і відміненого у зв'язку з неможливістю прибуття Байдена через той-таки злощасний ураган у Сполучених Штатах.
17 жовтня з'явилася інформація про те, що наступна зустріч лідерів країн у рамках формату Рамштайн пройде в листопаді, причому у віртуальному режимі. Як зазначила прес-секретарка Білого дому Карін Жан-П'єр, під час телефонної розмови Зеленський і Байден планують обговорити теми, пов'язані з Рамштайном.
"На брифінгу Жан-Пʼєр повідомила, що два лідери проведуть переговори щодо засідання Контактної групи з оборонних питань України на рівні керівництв. Це засідання відбудеться наступного місяця і має на меті подальшу підтримку України в її боротьбі за перемогу в конфлікті."
Правда, як слушно зауважив на своєму YouTube-каналі політехнолог Михайло Шейтельман, Байден у листопаді, після президентських виборів у США, буде вже точно справжньою "кульгавою качкою" (так кличуть американських президентів насправді напередодні виборів через вже обмежені політичні можливості). Тож ефективність головування його на Рамштайні, м'яко кажучи, невідома.
При цьому дехто з експертів підозрює, що не лише "шалений Мільтон" зашкодив Байдену приїхати до Берліну вчасно, сприяла цьому й відсутність чіткого рішенні по війні в Україні. Його формування, мовляв, потребувало більше часу.
Схоже, що в даний час вже існують певні пропозиції щодо встановлення миру в Європі. Ці питання будуть обговорені та узгоджені під час зустрічі президента США Джо Байдена з французьким лідером Емманюелем Макроном, канцлером Німеччини Олафом Шольцем та прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером – без участі України.
Цікаво, що ці консультації, а також укладання як таємних, так і публічних угод, відбуватимуться на фоні чіткої заяви нового генерального секретаря НАТО Марка Рютте про те, що Україна стане наступним членом Альянсу.
"Отже, в майбутньому Україна стане 32-м або 34-м членом НАТО. Зараз виглядає так, що вона може зайняти 33-ю позицію, але існує ймовірність, що хтось інший приєднається раніше. Проте Україна безумовно стане частиною НАТО. Це було затверджено під час нашої зустрічі у Вашингтоні на саміті НАТО в липні. Отже, питання лише в часі", - зазначив Рютте перед зустріччю міністрів оборони країн НАТО в Брюсселі.
Малоймовірно, що генеральний секретар НАТО робив би подібні заяви без підстав, що свідчить про актуальність теми та активні обговорення можливих шляхів її реалізації. Проте залишається питання: чому все ж скасували зустріч у Рамштайні на рівні лідерів держав, на яку Україна покладала великі надії?
"Чи був ураган єдиною причиною зміщення дати зустрічі в Рамштайні? Я вважаю, що існували й інші фактори. Це частково підтвердила прес-секретарка Білого дому Жан П'єр, яка вже наступного дня після оголошення про перенесення зустрічі заявила, що Вашингтон планує переглянути порядок денний Рамштайну. Таким чином, стало зрозуміло, що триває обговорення того, які питання слід піднімати на цій зустрічі", - прокоментував політолог Олексій Буряченко в інтерв'ю для Укрінформу.
На думку експерта, це пов'язно, перш за все, з нинішньою проактивною позицією Китаю.
"Вірогідно, адміністрація Байдена вирішила уникнути на Рамштайні можливого "фальстарту" у деталізації історичної підтримки України, яка була попередньо оголошена. Чому так? Справа в тому, що вони не мають чіткої інформації про теми, які будуть обговорюватися на саміті БРІКС, запланованому на кінець жовтня в Казані," - пояснив експерт.
А там проходитиме перша зустріч так званої "групи друзів миру", створеної на полях цьогорічної Генасамблеї ООН Китаєм та Бразилією, нагадує Укрінформ. Та чи дійсно це "друзі миру"?
У БРІКС активно розглядають можливість створення військового підрозділу. Крім того, тривають військові навчання Китаю поблизу Тайваню. У зв'язку з цими геополітичними викликами, Білому дому необхідно знайти адекватні відповіді. Чи готові Сполучені Штати, які очолюють колективний Захід, наразі протистояти цим загрозам? На думку Буряченка, вони не готові. Він також зазначає, що Сербія та Туреччина прагнуть приєднатися до БРІКС.
Очевидно, ці теми будуть обговорені на зустрічі Байдена з трьома європейськими керівниками в Берліні.
У той же час, допомога від наших західних партнерів наразі здійснюється в попередньому режимі: 16 жовтня, перед своїм візитом до Німеччини, Байден оголосив про новий пакет безпекової підтримки Україні на суму 425 мільйонів доларів.
"Сьогодні президент оголосив про пакет безпекової допомоги Україні на суму 425 мільйонів доларів, який включає додаткові засоби протиповітряної оборони, боєприпаси класу "повітря-земля", бронетехніку та критично важливі боєприпаси для задоволення нагальних потреб України", - йдеться у відповідному повідомленні.
У Білому домі повідомили про плани Вашингтона надати Україні значну підтримку в найближчі місяці. Зокрема, країна отримає сотні систем протиповітряної оборони, десятки тактичних комплексів, додаткові артилерійські установки, велику кількість боєприпасів, а також сотні бронетранспортерів і бойових машин піхоти. Крім того, буде передано тисячі броньованих автомобілів, що забезпечить Україні додаткові можливості для стримування і нейтралізації російських агресорів.