Стармер та Макрон формують ядерний альянс: які зміни чекають на європейську оборону.


У четвер прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та президент Франції Еммануель Макрон представлять нову угоду в сфері оборони, що вперше передбачає спільну координацію ядерних арсеналів обох держав у випадку серйозної загрози для європейських партнерів.

Цю інформацію повідомляє газета New York Times.

Як повідомило британське Міністерство оборони, йдеться про принцип, що жодна критична загроза Європі не залишиться без реакції з боку Парижа і Лондона.

Заяву мають оприлюднити під час завершального етапу триденного державного візиту Макрона до Великобританії -- зокрема під час відвідин військової бази під Лондоном. Обидва лідери наголошують, що такий сигнал важливий у контексті триваючої війни Росії проти України.

Передбачається, що разом із забезпеченням безпеки, Стармер і Макрон також представлять нову угоду, спрямовану на спільну боротьбу з нелегальною міграцією через Ла-Манш. Однією з ключових цілей є зменшення кількості малих човнів, якими мігранти досягають британських берегів.

На думку аналітиків, запропоноване ядерне партнерство не забезпечує формальні гарантії безпеки для Європи, але вказує на зближення військово-політичних позицій Франції і Великобританії — єдиних ядерних держав на континенті. Раніше Європа значною мірою спиралася на американський ядерний захист, проте повернення Дональда Трампа до політичної арени та його критика військової підтримки України змушують союзників переглянути свої стратегічні пріоритети.

Під час виступу у британському парламенті у вівторок Макрон підкреслив, що обидві країни повинні спільно захищати багатосторонній порядок і міжнародну стабільність. Він закликав до координації зусиль у межах "коаліції добровольців" для підтримки України, зважаючи на те, що адміністрація Трампа відмежувалася від військової допомоги Києву.

У четвер Макрон та Стармер мають намір організувати телефонну конференцію з керівниками країн, що належать до вказаної коаліції, для узгодження наступних дій.

Лондон і Париж активно досліджують питання міграції. Після виходу Великої Британії з Європейського Союзу країна втратила можливість користуватися європейською угодою щодо міграції та доступом до відповідних баз даних, що ускладнило процес ідентифікації мігрантів і їхнє повернення до країн, з яких вони прибули. Наразі спроби укласти двосторонні угоди з окремими державами ЄС в основному не принесли бажаних результатів.

У парламенті середа відзначилася напруженими дискусіями. Лідер партії "Реформа" Найджел Фарадж висловив звинувачення на адресу Стармера, стверджуючи, що той піддається тиску з боку Франції, і закликав запровадити заборону на в'їзд нелегальних мігрантів з цього напрямку. У відповідь прем'єр зазначив, що подібна риторика не сприяє вирішенню існуючих проблем, а лише посилює розбіжності з міжнародними партнерами.

Попри політичну напругу, маломірні човни залишаються основним маршрутом нелегального перетину Ла-Маншу, і обидві країни намагаються знайти механізми, які дозволять зменшити потік людей без порушення гуманітарних зобов'язань.

Раніше з'являлася інформація, що уряд Великої Британії вперше за останні три десятиліття відновлює повітряну складову ядерного стримування. Це пов'язано з придбанням сертифікованих літаків F-35A.

Related posts