Субсидії, мінімальна заробітна плата та телекомунікаційні послуги: які зміни чекають на українців у 2025 році.


З початку нового року в Україні запровадять безліч нововведень у різних аспектах життя.

З початку нового року в Україні вступлять в силу нові поправки до податкового законодавства. Крім того, планується поетапне підвищення пенсій та зміна умов виплат для внутрішньо переміщених осіб.

Що очікує українців у 2025 році - дізнайтеся з матеріалу ТСН.ua.

До завершення опалювального сезону у 2025 році тарифи на електроенергію, газ, гарячу воду та опалення не змінюватимуться. Зокрема, ціна на централізоване опалення для більшості побутових споживачів залишатиметься на рівні 1654,41 грн/Гкал, передає NV. Бізнес.

Однак спеціаліст у сфері ЖКГ, тарифів та комунальних послуг Олег Попенко зазначає, що в наступному році можливе підвищення тарифів на комунальні послуги. Це підтверджується наявністю відповідного пункту в меморандумі, укладеному між Україною та Міжнародним валютним фондом, який акцентує на важливості таких коригувань.

За рішенням президента від 1 січня в Україні ліквідують медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), які наразі займаються встановленням інвалідності.

Їхні обов'язки будуть оновлені завдяки впровадженню сучасної системи оцінки щоденного функціонування особи, яку виконуватимуть групи кваліфікованих лікарів-практиків.

Оцінка буде проводитись в електронному форматі на основі електронного направлення, виданого лікувальним спеціалістом.

"Вся інформація буде автоматично інтегрована в Єдину інформаційну систему соціальної сфери, що повністю усуває можливість впливу людського фактора, слугуючи надійним захистом від корупційних зловживань", – зазначила Марина Бекало в коментарі для ТСН.ua.

Особи з інвалідністю, для яких повторний огляд заплановано на після 1 січня 2025 року, повинні пройти оцінювання відповідно до нової процедури. Ті, хто не встиг пройти його в установлені терміни, матимуть продовження терміну інвалідності до моменту ухвалення рішення експертною групою, але не пізніше 1 липня 2025 року.

Міністр оборони України Рустем Умєров підкреслив, що мобілізаційні заходи в Україні продовжаться у 2025 році, оскільки це є необхідним для забезпечення обороноздатності та реалізації військових завдань.

У 2025 році не мобілізують українців, які мають право на відстрочку, а також чоловіки, які мають бронювання.

Крім того, до мобілізації не будуть залучені громадяни у віці від 18 до 60 років, які отримали статус непридатних до військової служби за висновками військово-лікарської комісії. Також не підлягають призову особи, які були виключені з військового обліку.

Варто додати, що військові, що пішли у СЗЧ (самовільне залишення частини), мають шанс повернутися на службу до 1 січня 2025 року, інакше їм загрожуватиме в'язниця. Радниця з комунікацій Державного бюро розслідувань Тетяна Сапьян, зауважила, що у випадку неповернення бійця в частину, року їх будуть розшукувати, встановлювати місце перебування. У такому разі СЗЧівець повертатиметься на службу, але уже через кримінальне провадження та рішення суду.

Заступник міністра оборони України Сергій Мельник оголосив, що починаючи з березня 2025 року, курсанти першого і другого курсів отримуватимуть фінансову підтримку в розмірі мінімальної заробітної плати, яка наразі становить 8 тисяч гривень.

"Враховуючи, що зарплата буде зростати, фінансове забезпечення також підвищиться в відповідному співвідношенні. Курсанти третього та четвертого курсів, які мають статус контрактників, отримуватимуть більше 20 тисяч гривень", - зазначив він.

Кабінет міністрів України затвердив розмір мінімальної заробітної плати на наступний рік у процесі затвердження проєкту державного бюджету на 2025 рік.

У документі було визначено розмір прожиткового мінімуму на 2025 рік, який залишився без змін у порівнянні з 2024 роком. Таким чином, він становитиме 8 тисяч гривень мінімальної зарплати, при цьому прожитковий мінімум складе 2,9 тисячі гривень.

Міністр фінансів Сергій Марченко підкреслив, що соціальна сфера залишається в центрі уваги, тому її фінансування залишиться на стабільному рівні. Проте наразі питання підвищення мінімальної зарплати не порушується.

Водночас в новому році всі легальні доходи українців знизяться через зростання військового збору. І це вже сталося від 1 грудня після набрання чинності законом про підвищення податків.

Народна депутатка, член Комітету ВР України з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна пояснила, що чистий дохід "на руки" стане меншим. "Абсолютно точно всі доходи, які ви легально отримуєте в будь-якому місці -- це на роботі як найманий працівник, нараховані відсотки за депозитами в банках -- все це буде оподатковуватися за ставкою військового збору не 1,5%, а 5%", - зауважила нардепка.

У новому році українців очікують два етапи підвищення пенсій: перший — індексація, що відбудеться в березні, та другий — підвищення розміру виплат для окремих пенсіонерів, яке заплановане на літо.

Проте, для здійснення підвищення соціальних виплат необхідно внести зміни до законодавства. Таку інформацію озвучила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. Вона підкреслила, що підвищення пенсій в першу чергу вплине на українців, які вже давно отримують пенсію. Міністерка додала, що великі пенсії не підлягатимуть скороченню.

Крім того, пенсіонери, які постраждали від Чорнобиля, отримають додаткову фінансову допомогу. Вони матимуть можливість отримувати надбавки до своїх пенсій, які перевищують 2 тисячі гривень.

Додаткові виплати отримають особи, які зазнали шкоди внаслідок Чорнобильської катастрофи, і їхня сума становитиме 2,36 тисячі гривень. Виплати будуть доступні за умови, що особа:

Певні категорії пенсіонерів отримають грошову допомогу від Всесвітньої продовольчої програми ООН. Виплати зростуть у тих пенсіонерів, яким протягом листопада виповниться 70, 75 і 80 років. Утім, для цього є умова -- пенсія не повинна перевищувати 10,3 тисячі гривень.

Закон про історичне підвищення податків Зеленський підписав 28 листопада, чинності він набув наступного дня. Основні зміни стосувалися ставки військового збору, податку на прибуток для банків та запровадження щомісячної звітності.

З 1 січня 2025 року розпочнеться дія нових підвищених податків для фізичних осіб-підприємців.

Для платників єдиного податку військовий збір запроваджується від 1 січня 2025 року, також ФОПи зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ), адже скасовується пільга, яка дозволяла ФОПам не сплачувати ЄСВ під час воєнного стану.

У 2025 році українці, що мають право на соціальні виплати та підтримку для внутрішньо переміщених осіб, отримуватимуть фінансову допомогу згідно з встановленими розкладами.

Для підтримки ВПО, які перебувають у складних життєвих ситуаціях, уряд продовжив ці виплати ще до лютого 2025 року.

Виплати автоматично надійдуть найбільш вразливим категоріям переселенців, які не можуть працювати, без необхідності додаткових звернень:

Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович в інтерв'ю "Укрінформ" розповіла, що Міністерство соціальної політики працює над тим, щоб запровадити більшу базову соціальну допомогу. Та аносувала що наступному році виплати зростуть.

З 1 грудня цього року в Україні субсидії будуть надаватися до завершення опалювального сезону, тобто до 30 квітня, і це правило залишиться в силі до 2025 року. Як зазначив Пенсійний фонд, починаючи з 1 січня 2025 року, при подачі документів враховуватимуть доходи родини за другий і третій квартали 2024 року, а також пенсійний дохід за листопад 2024 року. Субсидію можуть анулювати, якщо заявник не повідомить про зміни у своєму майновому чи соціальному статусі.

Якщо перебої з електропостачанням триватимуть і погіршуватимуться у січні, сума субсидії залишиться такою ж, оскільки вона визначається відповідно до соціальних норм споживання. Скорочення обсягу споживаної електроенергії не вплине на розмір допомоги.

Від кінця січня 2025 року призначатимуть субсидії на оренду житла для ВПО. Зкорема, з 27 грудня субсидію на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб поширили на всю територію України.

У Мінсоцполітики повідомили, що субсидія на оренду житла - важлива для підтримки внутрішньо переміщених осіб, які не мають власного житла, придатного для проживання, і не мають достатньо коштів, аби самостійно винаймати індивідуальне житло.

Звертаємо увагу - допомога на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб надаватиметься за принципами, подібними до тих, що діють для житлових субсидій.

Згідно з повідомленням міністра фінансів Сергія Марченка, з 1 січня 2025 року вчителі середніх шкіл отримуватимуть щомісячну доплату до зарплати в розмірі 1,3 тисячі гривень, а з 1 вересня ця надбавка зросте до 2,6 тисячі гривень.

Грошову надбавку наступного року також отримають:

Оновлена система доплат поширюється на всіх учителів державних і муніципальних середніх шкіл.

Відомі мобільні оператори в Україні планують збільшити свої тарифи з початком нового року, як повідомляє РБК-Україна. Деякі з них вже здійснили підвищення цін на свої послуги.

Компанія "Київстар" оновила умови деяких своїх тарифних планів. В середньому, вартість змінилася на 65 гривень у бік підвищення. Нові ціни почали діяти з 20 грудня. Як зазначили представники компанії, зміни в тарифах зумовлені зростанням споживання послуг серед абонентів, оскільки було зафіксовано збільшення трафіку в мережі.

Vodafone оголосив про зміну цін на нову лінійку тарифів Joice та тариф Turbo, починаючи з 24 грудня 2024 року. Вартість підвищиться на 70-120 гривень. Однак для тих абонентів, які вже обрали ці тарифи, компанія вирішила відкласти зміни та запропонувати спеціальні умови: три пакети послуг залишаться доступними за попередньою ціною.

Нові клієнти, які підпишуться на абонемент Vodafone та зроблять свій перший дзвінок до 20 січня 2025 року, отримають три послугові пакети за попередньою ціною. Після зазначеної дати запроваджуються нові тарифи.

Мобільний оператор lifecell підкреслив, що оновлення тарифів відбулося більше року тому і вплинуло лише на 15% користувачів. Зокрема, lifecell пропонує новим абонентам зафіксувати ціну обраних тарифних планів до кінця 2025 року.

З 1 січня 2025 року Національний поштовий оператор "Укрпошта" вводить нові "невагомі" тарифи на доставку посилок, які будуть залежати не від ваги відправлення, а виключно від об'єму, повідомив гендиректор компанії Ігор Смілянський у Telegram,

Також АТ "Укрпошта" у 2025 році точково підвищить тарифи для низки закордонних напрямків, збереже їх без змін для ключових країн, повідомила директорка департаменту міжнародних операцій компанії Юлія Павленко, передає "Інтерфакс-Україна".

Related posts