Свято 15 грудня: що категорично не можна робити сьогодні, народні вірування.
РБК-Україна (проєкт Styler) розкриває деталі святкування 15 грудня, а також акцентує увагу на ключових заборонах і історичних аспектах цього дня.
Святий Єлевтерій з'явився на світ у забезпеченій родині римлян. Його мати, яка була благочестивою християнкою, виховала сина в дусі віри, що сформувало його побожність. У віці двадцяти років молодого чоловіка призначили єпископом міста Ілиріка.
Під час правління імператора Адріана розпочалися гоніння на християн. Єлевтерія заарештували й намагалися змусити відмовитися від своєї віри. Проте, навіть зазнаючи жорстоких тортур, святий зберіг свою рішучість і був страчений мечем. Багато місцевих жителів, вражені його дивовижними зціленнями, прийняли християнство.
Преподобний Павло, день пам'яті якого відзначають 15 грудня, з'явився на світ у християнській родині, що мешкала в Малій Азії. З юних років він виявляв глибокий інтерес до релігії, а в молодості прийняв рішення вступити до монастиря. Пізніше він обрав шлях самітника, оселившись на горі Латр. Його відданість молитві та строгий аскетичний спосіб життя привернули до нього багатьох учнів, які бачили в ньому зразок смирення та благочестя. Преподобний спочив у Бозі приблизно в 956 році, залишивши після себе кілька заснованих монастирів.
Стефан проживав у VIII столітті. Він з'явився на світ у Каппадокії, а в 15 років вирушив до Константинополя, щоб отримати освіту. Його наполегливість та досягнення справили велике враження на патріарха Константинопольського, внаслідок чого Стефана запросили на службу в церкві.
Але парубок обрав чернече життя, а згодом поселився в пустелі. В той час в Сурожі кафедра залишилася без єпископа, жителі просили призначити нового. Патріарх не міг знайти гідного, допоки під час молитви йому не явився ангел, вказавши на Стефана.
Після свого висвячення на єпископа, Стефан виявився мудрим учителем і відважним захисником християнської віри. Незабаром на троні Візантійської імперії опинився Лев Ісавр, який активно підтримував рух іконоборців. Стефан вирушив до Константинополя, щоб виступити проти імператора та розкрити його єресі. В результаті, святий був заарештований і залишався у в'язниці до смерті правителя.
Після повернення до Сурожа, Стефан відійшов у вічність 15 грудня — саме в цей день його вшановують. Вірилося, що мощі святого володіють надзвичайними чудотворними силами.
15 грудня наші предки вважали за краще утримуватись від певних дій, оскільки це могло призвести до нещасть. Зокрема, у цей день не рекомендувалося:
День Стефана вважався одним із найхолодніших днів у році, і ходили чутки, що птахи можуть замерзнути просто в польоті. Саме тому наші предки часто виготовляли годівнички, вважаючи, що це не лише прояв турботи, але й спосіб притягнути удачу.
Згідно з новим стилем, 15 грудня святкують свої іменини особи з іменами: Трифон, Іларіон, Василь, Павло, Іона, Олександр, Степан та Сусанна.
Сьогодні, згідно з традиційним календарем, святкують свій день ангела такі імена: Андрій, Костянтин, Антоніна, Борис, Віра, Володимир, Дмитро, Маргарита, Іван, Кирило, Мойсей, Павло, Марія, Степан, Матвій, Микола, Федір, Сергій та Тамара.
Сьогодні у світі відзначають такі свята і важливі події: