Свято 3 грудня: які дії суворо не рекомендується здійснювати в день Гордія, народні вірування та прикмети.
РБК-Україна (проєкт Styler) розповідає про церковне свято, яке відзначається 3 січня, його історичні корені, основні заборони та традиції.
Мученик Гордій народився в християнській родині, яка проживала в Кесарії Каппадокійській наприкінці III століття. Батьки прищепили синові християнські цінності; подорослішавши, хлопець вступив на військову службу.
Однак під час гонінь на християн Гордій залишив свою посаду і вирушив у пустелю для молитви та самотності. У 320 році він публічно виступив на захист християнської віри перед місцевим префектом. Його заарештували та намагалися примусити відмовитися від своїх переконань, але, усвідомивши його непохитність, Гордія стратили.
Святий пророк Малахія вважається представником малих біблійних пророків. Відомо, що він жив приблизно за чотири століття до народження Христа. Малахія отримав прізвисько "печатка пророків" і був одним із останніх провісників Старого Завіту.
Доброта та щирість святого справили враження на всіх навколо. Вважається, що саме завдяки цим благородним якостям пророк отримав своє ім'я.
У народі це свято відоме як Гордіїв день. За давніми традиціями, в цей час по землі ходять злі духи, здатні завдати шкоди як людям, так і тваринам.
Щоб уберегти свій скот від негативного впливу, предки годували тварин особливо приготовленою кашею. Крім того, над воротами вони закріплювали оберіг - сальну свічку.
В цей день нерідко готували різноманітні страви з сиру. Вірили, що це привабить удачу до оселі та зміцнить здоров'я. Крім цього, молилися пророку Малахії, який був захисником від бісів та нечистої сили.
Згідно з традиціями наших предків, в цей день не слід виконувати такі дії:
Згідно з новим стилем, 3 січня святкують свої іменини люди з іменами: Аріна, Гордій та Ірина.
Сьогодні, відповідно до старого календаря, святкують день ангела такі імена: Уляна, Юліана, Михайло, Леонтій, Петро, Микита та Сергій.