Розтавання льодовиків може викликати сплеск вулканічної активності: результати наукового дослідження.


Розтанення льодовиків і крижаних шапок призведе до сплеску активності вулканів по всьому світу та посилить процес глобального потепління. Втрата льодової маси зменшує тиск на магматичні камери в надрах Землі, що підвищує ймовірність вивержень. Подібні зміни вже фіксуються в Ісландії, а згідно з дослідженнями вчених, найбільша загроза масових вулканічних вивержень існує в західній частині Антарктиди, де під товстим льодовим покривом приховано не менше 100 вулканів.

Вчені, які вивчають Патагонський льодовиковий щит, вважають, що цей лід, ймовірно, зникне протягом наступних кількох десятиліть. Результати їхніх досліджень були представлені на науковій конференції Goldschmidt у Празі.

Справа у тому, що тривалі виверження викидатимуть в атмосферу значну кількість парникових газів, включаючи вуглекислий газ і метан. Це ще більше нагріватиме планету та може створити замкнене коло, в якому підвищення температури розтоплює лід, що призводить до подальших вивержень та посилення глобального потепління.

Вчені у Чилі вивчали вулкан Мочо-Тошуенко, який згас, коли його було накрито Патагонським льодовиковим щитом товщиною 1500 метрів. Доведено, що такий товстий крижаний покрив придушив низку вивержень між 26 000 і 18 000 років тому, що призвело до накопичення великого об'єму магми на глибині 10-15 км під поверхнею. Після того, як лід розтанув - це відбулось приблизно 13 000 років тому, тиск на магматичну камеру звільнився, після цього почалися вибухові виверження.

"Ми виявили, що після дегляціації вулкан починає вивергатися набагато частіше, а також змінює свій склад магми", - стверджує один з авторів дослідження, професор Пабло Морено-Єгер з університету Вісконсин-Медісон (США). Він додав, що склад магми змінюється, коли магма у "закритому" вулкані плавить породи земної кори. Це робить розплав більш в'язким та вибухонебезпечним під час виверження.

За його обережним прогнозом, ланцюгові виверження через зменшення льодових щитів "може також трапитись в Антарктиді", а інші континентальні регіони, такі як частини Північної Америки, Нова Зеландія та Росія, "потребують пильнішої наукової уваги".

З часів останнього льодовикового періоду до сьогодення вулканічна активність у світі зросла у шість разів. Можливо (це ще не доведено) саме у зв'язку між кліматом і вулканічною діяльністю. Так чи так, проте ті ж самі вчені стверджують, що більш екстремальні опади - а вони є неминучим наслідком зміни клімату - також посилять сильні вибухові виверження.

Як повідомляв OBOZ.UA, планета Земля взагалі стрімко наближається до критичного порогу потепління. Рекордні викиди вуглецю можуть вичерпати "вуглецевий бюджет" Землі всього за три роки. Це означає, що за зазначений термін ми можемо перевищити символічний поріг у 1,5 градуса Цельсія, встановлений раніше Паризькою угодою.

Раніше OBOZ.UA також писав, що науковці вже передбачили для Землі рекордну температуру.

Related posts