Telegraph прогнозує серйозні труднощі для системи протиповітряної оборони України.


Якщо Трамп скасує поставки зброї в Україну, усі системи Patriot, що є у ЗСУ, стануть марними. Теоретично їх можуть замінити SAMP/T, але й тут є проблеми.

ЗРК Patriot, які є на озброєнні ЗСУ, дуже швидко перестануть приносити користь, якщо обраний президент США Дональд Трамп вирішить зупинити поставки зброї в Україну. Київ має терміново шукати їм заміну. Про це у середу, 20 листопада, пише військовий оглядач Девід Акс на сторінках The Telegraph.

Акс визнав, що українські Patriot чудово себе проявили в цій війні, упевнено перехоплюючи найкращі російські ракети Іскандер і Кінжал. Але, якщо Трамп припинить допомогу США Україні, в українських ВПС дуже швидко закінчаться ракети для Patriot, оскільки Україна, ймовірно, має дуже невеликий їх запас.

Хоча щорічно у світі виготовляється приблизно 1000 ракет для системи Patriot, з яких 500 виробляються безпосередньо в США, Україні не вдасться придбати їх навіть за власні кошти без згоди Білого дому. Тому, як вважає Акс, Київ має розробити резервний план для протиповітряної оборони на випадок, якщо ракети Patriot стануть недоступними, особливо у разі повернення Дональда Трампа. Цей план не повинен покладатися на жодну іншу ракетну систему, що виготовляється в США повністю або частково.

"Є лише одна європейська зенітно-ракетна система, яка більш-менш відповідає можливостям Patriot і чиї розробники могли б, доклавши певних зусиль, обійти експортні обмеження США: Sol-Air Moyenne Portée/Terrestre, або SAMP/T, вартістю 500 мільйонів доларів, продукт франко-італійського консорціуму Eurosam", - пише Акс.

Аналітик зазначив, що у ЗСУ вже є одна батарея SAMP/T і поставка ще однієї очікується. Однак Україні знадобиться ще п'ять таких батарей, щоб замінити усі Patriot. А можливо і більше, якщо доведеться замінити ще й інші типи ЗРК американського виробництва.

Проте існує певна проблема. Хоча американські зенітні комплекси й залишаються дефіцитними, європейських варіантів ще менше. Італія має всього три батареї SAMP/T і планує виготовити ще десять. Франція володіє восьмома застарілими SAMP/T і розмістила замовлення на вісім модернізованих батарей. Проте французи очікують на отримання першої нової батареї лише через два роки.

Крім того, є велика ймовірність, що SAMP/T містить елементи, вироблені в США, що означає, що вони будуть під контролем американського експорту.

Врешті-решт, питання протиповітряної оборони за часів Трампа може стати викликом не лише для України, але й для Європи. У випадку, якщо Трамп вирішить порвати зв’язки між США та їхніми союзниками в НАТО, європейським країнам доведеться знайти способи забезпечення власної безпеки, а також підтримати Україну в її оборонних зусиллях. Акс підкреслює, що Європі необхідно буде терміново і самостійно розвивати свої системи протиповітряної оборони.

Раніше повідомлялося, що у США виникли труднощі зі збільшенням виробництва ракет для Patriot, які поставляють Україні через дефіцит критично важливого компонента, який виробляє компанія Boeing.

Related posts