Трамп має намір розпочати "торгові конфлікти". Які наслідки це може мати для України та глобальної спільноти?


У передвиборчій кампанії Трампа було ключове гасло - "Зробимо Америку великою знову". Мовляв, економіка країни в занепаді, а дешеві товари з Китаю та інших країн роблять невигідним виробництво всередині США. Крім того, це призводить до зростання дефіциту торгівлі США з Китаєм та іншими країнами.

Вихід, на думку Трампа, у тому, аби за допомогою високих ввізних тарифів зробити імпортні товари дорожчими, ніж ті, які вироблені у самих США. Таким чином, для компаній у середньостроковій перспективі має стати вигідно повертати виробництво в США.

Інші країни сприймають запровадження тарифів як ворожі дії і готові на них відповідати. Власне, обмін такими ударами по економіках один одного і називають "торговими війнами".

Таку стратегію Трамп реалізував ще під час свого першого президентства, коли були введені мита на китайські товари в діапазоні від 7,5% до 25%, в залежності від типу продукції.

Джо Байден, вступивши на посаду президента у 2021 році, залишив в силі більшість мит, які були введені його попередником стосовно Китаю. Проте, якщо Трамп знову займе керівну позицію, він може вирішити ще більше збільшити ці тарифи.

"Вірогідність дуже висока, тому що, якщо подивитися на світову торгівлю загалом, як частину глобалізації, то таке складається враження, що глобалізація зараз працює не на США, не на ЄС, вона працює на Китай, на країни, які, стрімко зростають, які на себе перебирають функції глобальних економічних лідерів. І саме через те, що цей тренд не влаштовує США, і почав працювати проти США, Трамп хоче розпочати кроки щодо підвищення тарифів", - сказав РБК-Україна головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

Новий міністр торгівлі США займеться безпосереднім введенням тарифів. Дональд Трамп вже призначив на цю посаду Говарда Лютніка, 63-річного мільярдера та інвестора, який є виконавчим директором інвестиційної компанії Cantor Fitzgerald. Варто зазначити, що Лютнік не має досвіду роботи в дипломатії чи державному управлінні.

Трамп має намір збільшити імпортні мита на початку 2025 року, в середньому на 38%. Проте для різних груп товарів ці ставки можуть варіюватися від 15% до 60%. Таку узагальнену думку висловили більше 50 економістів, яких опитали Reuters з 13 по 20 листопада.

"Близько 40% - це досить висока величина, але з огляду на нестандартні методи Трампа, я не виключаю, що це може статися, особливо у випадку з Китаєм, з великою ймовірністю," - зазначив Ус.

Разом з тим, для Трампа існує потужний стримуючий чинник у контексті підвищення тарифів. Під час передвиборчої кампанії він активно критикував Байдена та Гарріс за те, що під час їх каденції різко зросли ціни на споживчі товари. За опитуваннями, це одна з головних проблем, які хвилюють американців.

Зростання тарифів у найближчій перспективі спричинить подальше підвищення цін на імпортні товари. Згідно з прогнозами аналітичного центру Third Way, введення 15% тарифу призведе до збільшення витрат американських родин на продукти харчування на 14%. Тому, як зазначив Уса, для кожного конкретного тарифу буде проводитися аналіз можливих наслідків.

Окрім цього, Трамп ще під час свого першого терміна на посаді президента активно використовував тарифи як інструмент для впливу в політичних переговорах, навіть без їх фактичного введення. Водночас, держави, на які будуть накладені тарифи, можуть відповідати аналогічними заходами щодо американських товарів.

Під час першого президентства Трампа Китай був заскочений зненацька запровадженням тарифів. Зараз керівництво країни краще підготувалося до можливої торгової війни, хоча запровадження тарифів все одно спричинить зниження темпів росту китайської економіки, зазначило Reuters.

У Китаї прийняли новий "закон про санкції щодо іноземних громадян", який надає можливість вводити обмеження у відповідь на дії інших держав. Крім того, в країні функціонує "реєстр ненадійних суб'єктів", що стосується іноземних компаній, які, на думку влади, шкодять національним інтересам. Ці заходи створюють для Китаю можливість вести переговори зі США про торгові тарифи.

Введення нових торгових тарифів також негативно вплине на Європейський Союз. За прогнозами Інституту німецької економіки, у разі, якщо Трамп запровадить 20% тарифи для країн ЄС, а відповідаючі заходи вживає Євросоюз, то ВВП єврозони може скоротитись на 1,3% у 2027 та 2028 роках. Найбільше постраждає Німеччина, де очікується зниження ВВП на 1,5%.

У той же час, якщо тарифи становитимуть 10%, то у 2025 році ВВП США зменшиться на 1,3%, а при ставці 20% – на 1,5%.

Ще в жовтні Європейський Союз склав перелік американських продуктів, які можуть підлягати обкладенню митами у разі, якщо Трамп вирішить ввести тарифи на імпорт з Європи, як повідомляє Bloomberg. Однак, введення таких тарифів з боку ЄС наразі не є основним варіантом. Це трапиться лише у відповідь на дії США.

Для України прямий вплив виявиться незначним завдяки обмеженим обсягам двосторонньої торгівлі.

"По-перше, ймовірно, що це може вплинути на деякі українські товари, які експортуються до Сполучених Штатів. Проте, оскільки обсяги невеликі, нашими основними ринками залишаються Європейський Союз, Азія та Африка, тому я не вважаю, що це матиме значний вплив," - підкреслив Ус.

Водночас відновлення торгових воєн може призвести до значних коливань світових цін на товари, які Україна експортує, сказав експерт. Перш за все, це аграрна продукція. І це може зіграти як у плюс Україні, так і в мінус, залежно якою буде відповідь інших країн на торгові тарифи США.

Related posts