В Молдові відбулися президентські вибори та референдум щодо приєднання до Європейського Союзу, але результати виявилися суперечливими.
Молдавський народ висловив підтримку Майї Санду, однак їхні погляди щодо вступу до Європейського Союзу розділилися навпіл.
20 жовтня в Молдові пройшли президентські вибори, супроводжувані референдумом про приєднання до Європейського Союзу. Діюча президентка Майя Санду повідомила, що ці вибори зіткнулися з "безпрецедентним" зовнішнім втручанням.
Так, за результатами опрацювання 98% бюлетенів Майя Санду лідирує в першому турі з результатом 41,86% голосів. За її суперника, проросійського кандидата Олександра Стояногло проголосували 26,32%. На третьому місці - Ренато Усатий - 13,78%.
Враховуючи результати голосування в країні, призначено другий тур президентських виборів, оскільки жоден з кандидатів не отримав понад 50% голосів. Цей тур відбудеться 3 листопада, де змагатимуться Санду та Стояногло.
За підсумками референдуму щодо вступу до Європейського Союзу думки населення виявилися практично рівними: 50,10% висловилися проти, тоді як 49,90% підтримали цю ідею, при цьому оброблено 98% голосів. Разом з тим, аналітики вважають, що можливість позитивного результату ще залишається, оскільки не всі голоси від представників діаспори, які в основному підтримують інтеграцію до ЄС, були підраховані.
Президентка Молдови Майя Санду вже висловилася щодо недільних виборів, які, за її словами, зіткнулися з "безпрецедентним" зовнішнім втручанням. У своєму зверненні до народу вона підкреслила, що є "очевидні свідчення" того, що злочинні угруповання, які співпрацюють з іноземними силами, що мають ворожі наміри щодо Молдови, намагалися скупити 300 000 голосів.
"Вони прагнули підривати демократичні основи. Їхня мета полягала у створенні атмосфери страху та тривоги серед населення... Ми очікуємо на фінальні результати, і на них ми відреагуємо рішучими діями," - зазначила вона.
Перед проведенням голосування опитування вказали на те, що більшість громадян Молдови виступають за приєднання до Європейського Союзу. Однак щонайменше п’ять кандидатів закликали своїх прихильників або ігнорувати референдум, або голосувати "проти", стверджуючи, що цей референдум є маневром, спрямованим на зміцнення позицій Санду на виборах.
Напередодні голосування влада країни заявляла про активні спроби тиску з боку Росії.
Так, поліція Молдови розкрила схему, в рамках якої місцевих жителів відправляли в Росію для навчання участі в громадянських заворушеннях у Кишиневі та інших великих містах країни. Організатори пов'язані з біглим прокремлівським бізнесменом Іланом Шором. Також влада заявляла, що Росія організувала "мафіозну" мережу, через яку платила молдаванам за те, щоб вони проголосували проти вступу до ЄС на референдумі 20 жовтня, а також проти прозахідного президента Майї Санду на одночасних виборах.