У росіян з'явилися "провідні" дрони: Business Insider розглянув їхні плюси та мінуси.
Гонка безпілотних озброєнь в Україні змусила згадати дідівські технології.
Російські сили розпочали застосування на фронті нових дронів, зв'язок яких здійснюється не за допомогою радіохвиль, а через оптоволоконний кабель, що безпосередньо з'єднує безпілотник із пультом управління. Про це повідомляє видання Business Insider.
Перше задокументоване використання оптоволоконних дротів зв'язку з безпілотниками було ще в березні, але зараз використання цієї зброї, схоже, стає більш поширеним.
Оптичний кабель, встановлений на безпілотному літальному апараті, гарантує надійний зв'язок між апаратом і оператором, забезпечуючи захист від радіоперешкод. Під час польоту безпілотника кабель поступово розмотується з котушки, закріпленої на самому апараті.
Вказується, що українська сторона також проводить випробування таких технологій. Проте, на думку директорки оборонної програми Центру нової американської безпеки Стейсі Петтіджон, оцінити ефективність цих систем за інформацією, доступною з поля бою в Інтернеті, наразі складно. Однак, враховуючи широке застосування систем РЕБ на українському фронті, ця технологія має сенс.
Ідея використання дротового зв'язку не є новою. Ракети керувалися за допомогою дротів ще в середині XX століття. Сьогодні Збройні Сили України мають на озброєнні американські протитанкові ракети TOW, які керуються через дріт, що з'єднує їх з пусковим комплексом.
Замість цієї явно примітивної технології можна застосовувати автономні системи наведення. Хоча це значно складніше і дорожче, але дозволяє використовувати дрон за принципом "вистрілив і забув", тобто без ручного наведення на ціль. Business Insider зазначає, що є вагомі підстави вважати, що наступний етап розвитку безпілотних технологій може полягати саме в цьому.
Стейсі Петтіджон вказує на кілька можливих мінусів дротових дронів. Перш за все, наявність фізичного кабелю між дроном і оператором значно обмежує радіус дії таких пристроїв. Крім того, вага котушки та дроту зменшує максимальне корисне навантаження, що означає, що дрон зможе транспортувати менше вибухівки.
Ще одна ускладнення: дрон, приєднаний до дроту, не можна застосовувати в лісистій місцевості, оскільки він незабаром заплутається у гілках. З тієї самої причини неможливо одночасно використовувати кілька таких дронів на одній території: їхні дроти переплутаються між собою.
Проте всі ці недоліки не свідчать про те, що дротові дрони не зможуть знайти своє застосування на полі бою. Є відеоматеріали, на яких ця зброя ефективно вражає цілі та завдає значної шкоди.
Втрати дронів у радіоелектронній боротьбі значні, тому переваги використання тросу можуть перевищувати можливі недоліки. Ймовірність глушіння викликає більше занепокоєння, ніж ризик застрягання дрона на дереві.
Сучасні зразки озброєнь на передовій в Україні
Як повідомляє УНІАН, російські війська почали застосовувати на українському фронті дрони, оснащені лазерним цілевказівником моделі Z-16IRQ-V/L. Цей тип підсвітки використовується для наведення боєприпасів з напівактивними лазерними головками. Основними типами таких боєприпасів є артилерійські снаряди калібру 152 мм "Краснополь", 120- та 122-мм "Китолов-2", а також деякі авіаційні ракети.
Ми вже повідомляли, що справжньою сенсацією став український реактивний дрон "Паляниця", вперше використаний на День Незалежності. Вважається, що "Паляниця" здатна досягти понад 20 російських авіабаз, що означає її дальність дії становить щонайменше 600 км.
Вас також можуть зацікавити новини: