У Тернополі військовослужбовці отримали новітні пристрої для протезування від австрійської компанії.
У Тернопільському національному медичному університеті австрійські фахівці Аарон Пітшл та Крістіан Боуда презентували інноваційну систему, яка допомагає відчувати протез як власну кінцівку. Два такі прилади вже використовують тернопільські військові.
Ця інноваційна технологія дозволяє відновити чутливість у кінцівках та забезпечити користувачеві відчуття, схоже на власну руку чи ногу. Її розробка стала основою для отримання Нобелівської премії у 2021 році. Ми прагнемо впровадити наші досягнення в Україні, щоб підтримати тих, хто постраждав від цієї жорстокої війни. Українські військовослужбовці зможуть отримати наші пристрої безкоштовно завдяки щедрій допомозі донорів, - зазначив фінансовий директор австрійської компанії Saphenus Medical Technology Крістіан Боуда.
За інформацією австрійських експертів, процес створення цього приладу тривав протягом семи років. Він був профінансований завдяки гранту Європейської Ради з інновацій, який надав Європейський комісія. Орієнтовна ціна приладу становить приблизно 10 тисяч євро.
Більше ніж 600 осіб у Європі та Сполучених Штатах користуються цією системою. Серед них і двоє військовослужбовців з Тернополя, які отримали обладнання безкоштовно від австрійської компанії. Один з них, 46-річний Руслан Пелехатий, зазнав серйозного поранення на Бахмутському фронті. Під час нічного відступу він натрапив на протипіхотну міну.
"Я розпочав використовувати цей пристрій понад два тижні тому. Спочатку відчував деяку незручність, але вже через тиждень адаптувався і почав сприймати протез як частину свого тіла. Тепер я значно швидше пересуваюся по нерівних поверхнях, таких як ґрунтові дороги та сходи. Ця система надає мені відчуття, чи зробив я крок, навіть коли не можу це бачити — наприклад, у темряві. Я пересуваюся набагато впевненіше та чіткіше," - поділився Руслан Пелехатий.
Австрійські фахівці приїхали в Україну на запрошення Тернопільського національного медичного університету. Заклад цьогоріч започаткував підготовку протезистів і налагоджує міжнародну співпрацю у цій сфері.
Цей проєкт має величезне значення, оскільки внаслідок війни в Україні з'явилася велика кількість людей з ампутованими кінцівками. За неофіційними оцінками, їх число становить приблизно 200 тисяч. До цього року в Україні не існувало системи навчання для протезистів. Проте в 2024 році чотири університети, включаючи наш, вперше запровадили магістерські програми з підготовки фахівців у галузі протезування та ортезування. Тож ми активно шукаємо шляхи для міжнародної співпраці, щоб наші студенти могли отримати знання та досвід від закордонних колег, які мають значний досвід у виготовленні протезів.
Австрійська компанія лише розпочинає свою діяльність в Україні. Цю програму підтримує та фінансує благодійний фонд Firuza Foundation. В рамках ініціативи планується співпраця з реабілітаційними центрами, де проходять протезування українські військові. Також організатори звертаються до благодійників з закликом приєднатися до цієї важливої справи.